8 Voor Tom Leezer is WK bijna sprookje 9 Dat Sagan wereldkampioen is, maakt het zilver draaglijker besefte dat ze als Nederlands snel ste sprintster dé kans van haar carrière had laten liggen. Zo vaak zijn WK-parkoersen immers niet afgestemd op rappe anti-klim mers. „Voor mij was dit echt de allergrootste kans om wereldkam pioen te worden. Waarschijnlijk zelfs de laatste. En dat is het zil ver...", treurde Wild. Rotgevoel „Die lange oranje trein voor m'n neus de laatste kilometers, met al die kleppers erin. Dat was zo kick en. Dan heb je ook het gevoel dat je het hier af moét maken. En dat maakt het extra balen. Als je in een groepje wegrijdt en je wordt tweede, dan win je nog zilver." Daar was nu geen sprake van. „Ik heb het gevoel dat ik goud heb verloren. Ik was zo dichtbij. Kon het goud echt zien liggen. Dat geeft zó'n rotgevoel." Een jump van Niki Terpstra was verwacht. Een sprintende Dylan Groenewegen, die de eerste waaier miste, ook. Maar niet Tom Leezer. Al negen seizoenen een ui terst betrouwbare knecht bij Lot to-Jumbo en daarvoor Rabobank, maar ook een onzichtbare. Een renner die geen Twitter heeft. En een erelijst die stopt bij een ritje in de Ronde van Langkawi. „Ik had vanochtend ook niet ge dacht dat ik zo dicht bij de regen boogtrui zou komen", sprak de 30-jarige Leezer, die met nog 300 meter te gaan dan toch nog ingere- lk ben gegaan met alles wat ik nog had, niet om de televisie te halen kend werd door het aanstormen de peloton. „Mijn eerste WK bij de profs en dan meteen in de spot lights van de wereld. Een heel mooi sprookje." Mogelijk gemaakt door zijn scherpte bij het keerpunt, na 80 ki lometer koers. „Heel de week zei Niki al dat het daar ging gebeur den. Dan duik je als zesde die bocht in, komt Niki er daarna zelf ook nog bij en dan rijd je samen zo naar dat circuit hier in Doha." Daar wilden Engeland, België en Australië het op een sprint aan laten komen. „Maar wij wilden niet voor een tiende plek rijden. We wilden alles-of-niks spelen, maar Niki kwam nauwelijks weg met Greg van Avermaet die zo'n beetje op zijn wiel gelijmd zat. Dat creëerde voor mij op twee ki lometer het ideale scenario. Ik ben gegaan met alles wat ik nog had, niet om de televisie te halen." Even begon hij in zijn kansen te geloven. „Je denkt: het zal toch niet waar zijn? Tot ik op 500 me ter omkeek, toen was het klaar." Uiteindelijk werd Leezer 27ste, Terpstra negende. Een top-ro klas sering waar de beoogde kopman niet voor naar Qatar kwam. „Maar dat heb je soms, als de koers uit eindelijk niet in je straatje past", klonk het. „De woestijn was leuk, daarna was het de rondjes aftellen en uitzitten. Heel saai." De duivelse uitbraak van Leezer had Terpstra wel kunnen boeien. „Die Tom... Die heeft z'n selectie hier wel waargemaakt." konden wel leven met het feit dat de Slowaakse wielerkoning op zijn troon mag blijven zitten. „Dat Peter nog een jaartje wereld kampioen is, maakt m'n verdriet om het zilver toch een stukje draaglijker", meende Cavendish, die de winnaar meteen een hand gaf. Wind En ook Niki Terpstra (negende) was complimenteus. „Met Peter hebben we sowieso een kam pioen die z'n regenboog zal laten zien. Dat heeft-ie wel bewezen." En dat op een slotdag die al eer der aantoonde dat Qatar de koers echt wel wat te bieden heeft. Ech ter niet in het poenerige Doha, maar in de lege woestijn, waar het zowaar even koers was. Door, o heerlijke ironie, het enige wat het emiraat niet aan kon laten rukken met oliedollars: wind. „Die ene bocht naar rechts, daar behaalde ik mijn eerste over winning van de dag", sprak Sa- gan. Hij liet zich niet verrassen door de Vlaamse hogesnelheids trein die bij het noordelijke keer punt driekwart van het peloton aan gort reed door een waaier te vormen. Zes Belgen denderden aan kop van een groep van slechts zo'n 25 coureurs met daarin ook Tom Leezer en Niki Terpstra terug naar Doha en geen renner die nog terugkeerde op de zeven rondjes over The Pearl. Sagan liet zich meezuigen. „Ik had niets te verliezen. Ik dacht: dan maar sprinten. Altijd een loterij, maar blijkbaar had ik geluk. Ik legde al die snelle mannen erop. Cav, Boonen, maar ook Kris- toff, Matthews, Nizzolo. Heel vreemd. Ik snap eigenlijk niet hoe ik dat flikte." Te meer omdat hij nauwelijks werk had gemaakt van het WK. Eerst twijfelde hij of hij wel moest gaan. Die twijfel voorbij, sloeg hij het advies van de UCI om zeker tien dagen te wennen aan de hitte in de wind. De we reldkampioen van 2025 vloog woensdag pas in. „Had het wat veran derd als ik eerder was gekomen?", vroeg hij zich hardop af. „Ik ben lekker thuis in Monaco blijven trainen, daar scheen ook de zon. Bovendien, het parkoers was hier ook zo zwaar niet, hè. Er zat geen klim in. Niet lossen en af en toe een bidonnetje over je hoofd gooien. Dan ga je niet zo snel ka pot, hoor." Zo simpel was dit WK dus voor Sagan. De kampioen die tij dens de laatste meters in zijn hoofd de klanken van Star Wars ('Je weet wel: Taa-Ta...Ta-Ta -Ta-Taaa-Taa') hoorde. Smullen Dat soort hilarisch ontboezemin gen. Die eeuwige grapjes. De ma nier waarop hij voortdurend wie- lerwetten tart en alles op een fiets er zo eenvoudig uit laat zien. De wielerwereld smulde er heel 20t6 van. Geen wereldkampioen die de regenboogtrui zo lekker past als Sagan. En dat zal niet anders zijn bij zijn nieuwe Duitse werkgever Bora. „Maar voor nu ben ik blij dat het seizoen erop zit", besloot hij. „Het heeft lang genoeg ge duurd." maandag 17 oktober 2016 gouden cadeautje niet uit De teleurstelling druipt van het gezicht van Kirsten Wild die het goud nét misloopt, fotocor vos Het was de meest bezocht web site in Qatar: de Wikipedia-pagi- na van Tom Leezer. Met twee kilometer te gaan leek hij op weg naar de wereldtitel, maar geen mens die wist wie hij was. Arjan Schouten Doha —Tom Leezer Mark Cavendish Sagan blijkt, net als in 2015, de sterkste tijdens het WK. FOTO BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37