17 °C Heerlijk strandweer! €100 Prettige kerstdagen! Beschikbaarheid erg laag, zegt Rode Kruis Nederland hangt vol met hartdefibrillators, maar de meeste blijken onvindbaar of zijn alleen tijdens kantooruren beschikbaar. Zeeland boert economisch goed Walcheren Samsom krijgt concurrentie van Asscher Vooral in Zeeland, Flevoland en Drenthe is schrikbarend weinig inzicht in waar de AED's te vin den zijn. Dat blijkt uit een analyse van het Rode Kruis. De Automatische Externe Defibrillatoren (AED's) kunnen levens redden als ze 24 uur per dag en 7 dagen per week beschikbaar zijn, maar het Rode Kruis is erg geschrokken over hoe weinig dat er daadwerkelijk zijn. Uit de analyse blijkt dat de helft van de 26.807 AED's die staan geregistreerd niet op elk moment van de dag en voor ie dereen zijn te gebruiken. „Als winkelcentra, zwembaden en sportscholen sluiten, dan blijkt vaak de hartdefibrillator ook niet meer beschikbaar", zegt Belinda van der Gaag van het Rode Kruis. Veel van de verkochte AED's blijken bovendien nooit te zijn geregistreerd. Fabrikanten schat- Als zwembaden of winkels sluiten, kun je niet bij de AED ten dat er zo'n 80.000 tot 100.000 apparaten in omloop zijn, maar het Rode Kruis weet slechts van een kwart waar ze zijn gebleven. Elke dag sterven in Nederland 35 mensen aan een hartstilstand. Thuis of op straat. Bij een hartstil stand zijn de eerste 6 minuten cruciaal. „Dus hoe meer AED'S beschikbaar zijn, hoe beter het is", zegt Van der Gaag. Waar de AED's zijn, wordt op internet en in speciale apps voor de mobiele telefoon bijgehouden. Op kaarten kunnen mensen zelf zien waar de dichtstbijzijnde hartdefibrilla tor is. De hulporganisatie zou het liefst zien dat alle bedrijven en in stellingen hun AED aan de bui tenkant van hun pand ophangen, zodat iedereen erbij kan. Diefstal ligt dan op de loer, maar volgens Van der Gaag is dat risico heel klein. Het is niet voor het eerst dat be langenorganisaties zich zorgen maken over de AED's. Begin dit jaar bleek dat veel apparaten ook nog eens niet goed werkten. Be drijven en instellingen hangen ze wel op, maar kijken er vervolgens niet meer naar om, constateerden de grootste leveranciers in het land, Medisol en Vivon. Onwe tendheid of de hoge kosten voor een onderhoudscontract blijken vooral de boosdoeners. Het gaat ondanks alle zorgen over de toekomst helemaal niet slecht met Zeeland. De provincie staat zelfs in de top-10 van regio's die het economisch goed doen. Bin nen de provincie is Goes de koploper. P14 Nieuwsmedia Het is dan wel half oktober, maar wie gisteren buiten kwam, kreeg eerder het idee van een mooie lentedag. Het kwik rees tot net iets boven de 20 graden aan de kust, tot zelfs nog een beetje meer in het oosten. En dat verleidde veel mensen tot een bezoek aan het strand, zoals hier in Domburg. De gemiddelde tempera tuur voor oktober ligt in Zeeland op 14 graden. Het heeft even ge duurd, maar nu is Lodewijk Asscher er dan toch uit. Hij bindt de strijd aan met Diederik Samsom om het leiderschap van de PvdA. Tot korting p.p. Kras.nl/kerstactie of bel 0900-9697 70 cpg Alarmklok over defibrillators Raymond Boere Rotterdam Belinda van der Gaag, Rode Kruis maandag 17 oktober 2016 De PZC is onderdeel van Kans op een bui pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 245 7 11688 5 5 5 5 30 FOTO THYMEN STOLK P8 Korting op kerstshopreizen en kerstreizen (ook singlereizen) Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1