'Heerlijk hoor, rustig wandelen van concert naar concert' N 19 Gemeentearchief Vlissingen schudt stoffig imago af tijdens open dag Él IÉ Vlissingen heeft zoveel historie. Zo'n stad moet altijd een eigen archief houden In het gemeentearchief van Vlissingen zijn verrassende ontdekkingen te doen. Denk aan de originele signaturen van Willem van Oranje en Michiel de Ruyter. Hoe zag het er uit op de plek waar ik nu met een ijskar sta? overstroomde alleen de Vlissingse binnenstad. Mooi dat je dat alle maal in het archief kunt vinden." Archivaris Ad Tramper hoort het graag. Hij probeert mensen er al langer van te overtuigen dat het gemeentearchief geen stoffige be- waardoos is. „De handtekeningen van Willem van Oranje en Michiel de Ruyter in het echt zien, is toch wat anders dan op een plaatje", vertelt hij zaterdag aan velen van de ongeveer twee honderd bezoekers. „Niet alles is via Google te vinden", wil Tram per maar zeggen. Dat laat onverlet dat ook het Vlissingse gemeentearchief een groot deel van zijn bezit heeft ge digitaliseerd en druk bezig blijft bestanden uit de collectie voor computergebruikers te ontsluiten. Zo zijn 35.000 pagina's uit het Vlissingse bevolkingsregister uit de jaren 1860-1920 sinds kort op internet te vinden. Ook kunnen mensen duizenden oude foto's van scheepswerf De Schelde bekij ken, doordat glasnegatieven in fo to's zijn omgezet, meldt archief medewerkster Liesbeth Clarisse. De drie lezingen en de rondlei dingen in het depot werden door veel bezoekers van de open dag ge waardeerd. Riny Theune (73) vindt het mooi dat ook haar collec tie oude kaarten in dank is aan vaard en in het archief is beland. „Mooi dat iedereen nu die kaarten kan bekijken." Leraar Johan van Heukelom (37) was nooit eerder in het archief. Hij staat 's zomers met een ijskar op de Boulevard. „Wel leuk om te zien hoe die stek de laatste eeuwen is veranderd." Het zou 'idioot' zijn om het Gemeentear chief Vlissingen naar Middelburg te ver huizen. „Het is mooi om in een stad met zoveel historie als Vlissingen in het verleden te kunnen duiken. Met hulp van mensen die juist van die plaatselij ke historie veel afweten en je de goede kant op helpen", vindt Mar jan Schot. De Vlissingse vond in het ar chief veel over het verleden van haar woonomgeving. Niet alleen leuk om te weten, maar soms ook nuttig. „Zo probeerde iemand mij wijs te maken dat mijn huis in de Tooroplaan onder water heeft ge staan. In de oorlog stond de Toor oplaan inderdaad onder water. Maar mijn huis is gebouwd in 1948 en tijdens de ramp van 1953 Ik heb kaarten geschonken. Die horen in 't stadsarchief „Heerlijk hoor. Even lopen, een half uurtje zitten en weer lekker naar buiten." De 83-jarige Zoute- landse An Douma geniet. „Leuk idee, zo kan ik ook nog eens zelf concerten bezoeken." Het gevarieerde programma; van Bach op fluit en orgel naar de Renaissance door zes blazers van de fanfare tot theaterliedjes en ge dichten, spreekt de Zoutelandse Rogier en Marie Koppejan erg aan. Het Duitse koppel Andreas Bar- lang en Radka Zapletalora laat er zelfs de kinderen voor op het strand. „Onder de hoede van Concertroute Zoutelande laat publiek wandelen en luisteren vrienden", glimlacht het stel. „Die mix van stijlen vind ik erg interes sant", zegt trombonist Andreas. „Wij zitten ook op het strand", grinnikt dirigent Ad Stroo van fan fare Luctor et Emergo. Hij wijst op de levensgrote poster van paal hoofden achter de musici in het dorpshuis Soute Schakel. „Dit is heel wat anders. Je speelt maar met z'n zessen. Veel intensiever dan in een fanfareopstelling." Susan Heeren (80) geniet, wan delend van zaal Middendorp naar de kerk, nog na het het concert van Danielle Lous. „Ontroerend mooie liedjes. Zo persoonlijk." De Middelburgse is speciaal voor de route naar Zoutelande gegaan. In de kerk klinken de tere klan ken van Bach. Gevat in een prach tig kleurenspel door de zon in de gebrandschilderde ramen. 'Volgend jaar weer?' fluistert een concertganger hoopvol. maandag 17 oktober 2016 'Ook voor je persoonlijke historie' René Hoonhorst A Gids Ron van Maanen (roze das) laat bezoekers in het archiefdepot Johan van Heukelom een oude kaart van de Vlissingse havens zien. foto-s ruben oreel Marjan Schot, bewoner Vlissingen Riny Theune Gezellig keuvelend wandelen muziekliefhebbers van Cathari- nakerk naar dorpshuis. De eer ste Concertroute Zoutelande bracht gisteren zo'n 100 luiste raars naar drie concerten op drie locaties in het kustdorp. Annemarie Zevenbergen Zoutelande A Op weg naar één van de drie concerten, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19