Fout op fout in zaak rond Syrische terrorist Halina Zorgeloos langer thuis met een traplift van thyssenkrupp V EUWS 13 Hoe moeten we er nog een privéleven op na houden? Onze voordelen Als je het allemaal op een rijtje zet, en dat is de afgelopen dagen in de Duitse media uitvoerig ge daan, dan leest het als een slap stick. Hoofdrolspeler is Jaber Al-Bakr (22), een Syrische vluchte ling. Een Amerikaanse inlichtin gendienst tipt de Duitse collega's dat de man is opgedoken in een af geluisterd telefoongesprek: hij wil namens IS een aanslag plegen op een vliegveld in Berlijn. Vanaf dat moment gaat alles mis. Na enig zoeken wordt zijn huis gevonden, in het Oost-Duit se Chemnitz. Het observeren ge beurt echter zo opvallend, met on der meer een duidelijk geparkeer de politieauto, dat niet alleen de buren het in de gaten krijgen, maar ook Al-Bakr zelf. Die zet het op een lopen (in het politierapport staat zelfs 'schuife len'), maar doordat de uitrusting van het speciale arrestatieteam liefst 35 kilo weegt, kan hij niet achterhaald worden. Er is ook geen gebruikelijke 'tweede ring' van agenten om een vluchtpoging op te vangen. Ze vinden wel explo sieven en een bomgordel in de wo ning. Typisch Saksen. En typisch CDU, dat in Saksen niet aan zelfkritiek doet Al-Bakr, vanaf dat moment de meest gezochte man van Duits land, neemt vervolgens gewoon de trein naar Leipzig. Er zijn dan meer dan 1.000 agenten naar hem op zoek. Die vinden hem niet, maar drie andere Syrische vluchte lingen doen dat wel. Ahmed, Mo- hamed en Sami, inmiddels de 'hel den van Leipzig', binden hem vast met een stekkersnoer. Duitsland reageert opgelucht dat Al-Bakr in de gevangenis zit, om twee dagen later verschrikt te horen dat hij zelfmoord heeft ge pleegd. Hij heeft zich opgehangen aan zijn eigen shirt. De terrorist was volgens de gevangenispsycho loog niet zelfmoordgevaarlijk, en werd dus behandeld als een gewo ne crimineel, zónder extra toe zicht. Alle informatie die hij even tueel had over Islamitische Staat of andere aanslagen is hiermee in rook opgegaan. Na enig aandringen gaf de mi nisterpresident van de deelstaat Saksen, de CDU'er Stanislaw Til- lich, toe dat er fouten zijn ge maakt. Zijn minister van Justitie, Sebastian Genkow, hield aanvan kelijk nog vol dat alles volgens de regels was gegaan, maar bood gis teren alsnog excuses aan. „We wa ren hier niet goed op voorbereid. Hiervan moeten we leren." Er is nog niemand opgestapt dan wel ontslagen. „Typisch Sak sen", luidt het keiharde commen taar van het weekblad der Spiegel. „En typisch CDU, dat in Saksen niet aan zelfkritiek doet. Dit is een onverklaarbaar falen van de staat. Dit is een blamage." De minister moet weg, is het al gemene oordeel, en Stanislaw Til- lich eigenlijk ook. Ook zwelt de roep om een onafhankelijk onder zoek aan. Mogen jullie zelfbepalen in welk stuk jullie spelen en welke rol te veel om te bevatten en te ver weg om echt al over te stressen. Terwijl we kaas proberen te ma ken van de ingewikkelde sche ma's die voor ons liggen, duwen we onze opwarmmaaltijd naar binnen, want binnen het uur moeten we de bühne weer op om Husbands and Wives te spe len. Zoals altijd is het een drukte van belang bij ons theatergezel schap. Voorgesprekken, na- gesprekken, workshops, rondlei dingen, drankjes, aan de lopende band wordt er van alles georgani seerd. Er wordt niet geklaagd, in tegendeel. De verhalen over lege zalen, mammoetvoorstellingen van vijf uur met veertig man pu bliek dringen zich op. „Heb jij wel eens voor een lege zaal gestaan?", vraagt Ramsey ter wijl hij zijn kostuum rechttrekt. „Door Ivo's rijzende ster zijn de voorstellingen zelfs in het buiten land uitverkocht." We zijn gezegend, besluiten we, en lopen gezamenlijk het to neel op. In de foyer na afloop staar ik naar het papier van Edith. „Een glas cava?", vraagt het stralende barmeisje. „Nee, nee, een glas cola light alsje blieft!", piep ik haastig, „Ik moet proberen de komende maanden in leven te blijven." Ik vouw het schema op, steek het in mijn ach terzak en probeer dankbaar te zijn voor alles wat ons overkomt en niet in paniek te raken. Parijs, Almere, Londen, Wageningen, Amsterdam, Baarn, Taipei, Maastricht, Seoul, Ant werpen, Heerlen, Rot terdam, Wenen. Ik zie het maar als een gratis wereldreis, voor volle zalen. jullie kiezen?", vraagt een man in driedelig pak tijdens een na- gesprek na afloop van Husbands and Wives. „Nee, dan zouden er tien Hamiets op het toneel staan", grapt Robert. We proberen zo goed mogelijk uit te leggen dat de organisatie van een acteursensemble een lo gistieke hel is. „De casting is af hankelijk van de regisseur, de be schikbaarheid en de persoonlijke ontwikkeling van de speler." „Wat doen jullie na afloop van een voorstelling?", wil een vrouw weten. „Aan slapeloos heid lijden. De adrenaline zakt maar moeizaam weg na zo'n in tense en publiekelijke avond." onze kantine op de zevende ver dieping. Productieleidster Edith legt uit hoe de tweede helft van het seizoen er zal uitzien. Woon ruimte, speel-, en repetitietijden, vluchten, treinreizen, hotels, me trokaartjes, alles wordt doorgeno men. Als we in Londen begin nen met de eerste lezing van het toneelstuk Obsession moeten we anderhalve week later alweer het vliegtuig in richting Taipei om daar The Fountainhead op te voe ren. „En vergeet Parijs niet in de maand november, dan Heerlen, Wageningen en Turnhout met La voix humaine." Veel blanke hokjes zie ik niet op het papier dat voor me ligt, al le dagen zijn ingevuld met ver schillende activiteiten in ver schillende landen. De repetitie periode is krap gepland en in Londen hebben ze de gewoonte om niet vijf, maar acht keer per week te spelen. „Hoe moeten we er nog een privéleven op na hou den?", roep ik uit. „Skype?", op pert Edith. „Facetime?" Wij knik ken, het zal allemaal wel, het is imummmji Uw trap blijft altijd beloopbaar Past op bijna iedere trap Ergonomische stoel Snelle levering en montage "Een traplift van thyssenkrupp? Dat had ik veel eerder moeten doen." 0800-5003 (gratis) www.trapliften.nl thyssenkrupp maandag 17 oktober 2016 Gezeaend Duitsland heeft meer dan 500 is lamitische terreurverdachten in het vizier. Als ze allemaal zo aan gepakt worden als Jaber Al- Bakr wordt het een ramp. Mark van Assen Rotterdam/Berlijn Jaber Al-Bakr die zelfmoord pleegde in zijn cel. foto reuters —Commentaar der Spiegel De volgende dag zitten Gijs, Ro bert en ik aan de grote tafel in mi uL *Actie loopt t/m 31 oktober 2016 en is alleen geldig bij aanschaf van een nieuwe traplift. Niet geldig i.c.m. andere aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13