11 Poolse vrouwen vaak seksueel geïntimideerd op hun werk De misstanden variëren van schelden tot een man die zomaar in het bed van een vrouw kruipt, blijkt uit een studie van stichting Fairwork. Lander begint aan afdaling naar Mars HEMA-worst de grens over Enorme brok jade gevonden Scheldpartijen, bedreigingen, zelfs aanrandingen: Poolse vrouwen die hier tijdelijk werken worden op grote schaal seksueel geïntimi deerd. Dat stelt stichting Fair work. Directeur Sandra Claassen (50) is 'geschokt' dat 'dit allemaal ongestraft kan'. In de vele gesprekken die mede werkers van Stichting Fairwork de afgelopen jaren met vrouwelijke arbeidsmigranten hadden, kwam seksuele intimidatie 'hier en daar' wel eens aan de orde. „Maar", ver telt Claassen, „het was niet een on derwerp dat vrouwen gemakkelijk aankaartten." De stichting besloot zelf in het onderwerp te duiken toen ze twee jaar geleden een melding kreeg van uitwassen in een vlees verwerkingsfabriek. „Nieuwe Pool se vrouwen kregen daar te horen dat ze alleen maar veel uren kon den draaien als ze seksuele dien sten aan de voormannen leverden. Deden ze dat niet, dan kregen ze per week maar twee werkdagen; nauwelijks genoeg om de huur te betalen." Uit een eerste verkennende stu die onder Poolse vrouwen die in fabrieken of de land- of tuinbouw werken, blijkt nu dat het exces in die fabriek niet op zichzelf staat. Claassen: „Vrouwen spreken over allerlei misstanden. Over scheld partijen: woorden als teef, slet en hoer vliegen zo over de werkvloer. Over handtastelijkheden. En: over fysieke bedreiging. Dan vindt een vrouw 's avonds opeens een wild vreemde man in haar bed." Voor de circa 80.000 Poolse vrouwen die een tijdelijk contract hebben, is het volgens haar extra moeilijk in opstand te komen om dat ze 'zeer afhankelijk' zijn. „De vrouwen zijn hier vaak met een soort all-inclusivepakket: ze krij gen via één uitzendbureau trans port, werk en huisvesting. Ze zijn bang dat ze, als ze misstanden aan kaarten, alles in één keer verlie zen." „Dat weten we niet; daarvoor zou den we meer onderzoek moeten doen. Wat we wel weten, is dat niet alleen de slachtoffers zich zeer bewust zijn van die 'afhanke lijkheid' maar ook de daders. Het creëert een sfeertje van: die Poolse vrouwen protesteren toch niet snel, want ze staan er in Neder land alleen voor, en móéten wel met geld naar hun thuisland terug keren." „Dat het zo vaak fysiek wordt: dat sommige mannen denken dat je vrouwen ongestraft overal beet kan pakken. Maar ook: de onbe schaamdheid. Dat mannen den ken; maar dit vinden alle Poolse vrouwen toch lekker? Overigens: ons onderzoek gaat alleen over Poolse vrouwen, maar ik denk dat als we een studie onder andere Oost-Europese vrouwen zouden doen, we hetzelfde zouden aan treffen. Bulgaarse en Roemeense vrouwen: ze werken in vergelijkba re omstandigheden op vergelijkba re plekken." Het creëert een sfeertje van: die Poolse vrouwen protesteren toch niet snel „Het rijk heeft nu die bekende campagne tegen 'pesten op de werkvloer', waar ook seksuele inti midatie onder valt, maar: wel al leen in het Nederlands. Dus ik zou zeggen: zorg dat die campag ne in andere talen ook bij vrouwe lijke arbeidsmigranten terecht komt. En: benoem het onderwerp expliciet in de voorlichtingsbijeen komsten die hier en in het thuis land georganiseerd worden. Dat vrouwen precies weten wat hun rechten zijn. Bedrijven zelf moe ten ook in actie komen: soms deugt er heel weinig van de klach tenprocedures. Dan moeten de vrouwen maar gaan klagen bij de directeur, en is de drempel veel te hoog. Het zou bovendien goed zijn als vrouwen niet meer voor al les afhankelijk zijn van één uit zendbureau. Gelukkig zijn er nu gemeenten die zelf woningen re gelen: dan weten vrouwen dat ze nooit zomaar op straat kunnen worden gezet." „Daar hebben vrouwen gelukkig wel aan de bel durven trekken en is de directie ingelicht. Die bleek er helemaal geen weet van te heb ben. De vrouwen hebben geen aangifte gedaan maar de afdeling is wel op de schop gegaan: er zijn mannen ontslagen en geschorst." „Dat verbaast mij ook, en dat geeft natuurlijk te denken: beseffen lei dinggevenden wel dat vrouwen die hier tijdelijk werken heel kwetsbaar zijn? Misschien schrik ken ze wel hevig als ze zien wat Poolse vrouwen op de werkvloer allemaal op zich afkrijgen." maandag 17 oktober 2016 DARMSTADT Europa is begonnen aan de poging om een appa raat op Mars te laten lan den. Die lander, de Schiapa- relli, is los van de sonde die hem naar Mars heeft ge bracht en moet woensdag op de planeet aankomen. De Schiaparelli moet de technologie voor een lan ding op Mars testen. Ook heeft hij een paar dagen energie om windsnelheid, luchtdruk, temperatuur en luchtvochtigheid te meten. Rond 2020 willen Europa en Rusland een onbemand karretje naar Mars sturen om het oppervlak te ver kennen. AMSTERDAM HEMA wil over tien jaar het merendeel van zijn omzet uit het buitenland halen. Volgens topman Tjeerd Je- gen van de winkelketen is internationale expansie hét antwoord op problemen in de detailhandel. „Als je maar in één land blijft, ga je het verliezen van zaken als Primark, Action en IKEA. Die zijn ook allemaal in meer landen actief", aldus de baas van de retailer, die zijn 90-jarig jubileum viert. Het is de bedoeling dat op termijn ook HEMA's be roemde rookworsten en taartenafdeling hun weg naar het buitenland vinden. NAYPYIDAW Mijnwerkers in Myanmar hebben een edelsteen met een gewicht van 175 ton ge vonden. De gigantische brok jade is 5,8 bij 4,3 me ter groot en heeft een waarde van zo'n 155 mil joen euro. De edelsteen is omgedoopt tot de 'hemel se steen'. In Myanmar wor den talrijke zeer mooie edelstenen gevonden. Ja de is een zeer harde, groe ne edelsteen. De grootste afnemer is China. Ook de ze steen zal waarschijnlijk aan China verkocht wor den. De edelstenen zijn er zeer populair; vroeger mochten alleen Chinese keizers jade bezitten. Directeur Sandra Claassen van stichting Fairwork: „Besef fen leidinggevenden wel dat vrouwen die hier tijdelijk wer ken heel kwetsbaar zijn?" FOTO MARCO OKHUIZEN 'Ik ben geschokt dat dit allemaal ongestraft kan' Eefje Oomen Amsterdam Gebeurt dat dan ook? Dat ze aan de kant worden gezet als ze niet 'meedoen'? Wat heeft u het meest ge schokt? —Sandra Claassen, Fairwork Wat valt eraan te doen als Pool se vrouwen het zelf niet mel den? Wat is er uiteindelijk in die vlees verwerkingsfabriek gebeurd waar vrouwen tot seks werden gedwongen? Is het niet raar dat in zo'n geval de directie van niets weet?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11