Het bij een paar drankjes houden vergt misschien wel meer discipline dan er helemaal van afzien voor stuk prima te doorstaan zonder drank. Zelfs de bruiloft waar ik lichtelijk tegenop zag omdat ik er maar een handjevol mensen kende, blijkt alcoholvrij geen enkel probleem: ik heb meteen een dankbaar onderwerp pa raat waar ik met onbekenden over kan praten. Opvallend: in plaats van het verwachtte on begrip reageren veel mensen juist positief als ik zeg dat ik een maandje niet drink. 'Dat moet ik ook echt eens doen.' Ik hoor het meerdere malen. Is het echt zo eenvoudig, de drank laten staan? Zeker niet. Ik kom mezelf tegen als ik na een dag waarin werkelijk niks wil lukken snak naar een glas wijn, om even tot bedaren te komen. Net zo confronterend vind ik mijn beslissing om een afspraakje met iemand, waar ik via een dating-app al enige tijd con tact mee heb, toch nog even uit te stellen tot na mijn drooglegging. Ik word al zenuwachtig bij het idee: zo'n eerste ontmoeting zonder drank om het ijs te breken. Kennelijk zijn mijn redenen om te drinken toch niet zo zuiver als ik in eerste instantie dacht. In de laatste dagen van mijn experiment be kruipt me ineens een gevoel dat ik niet had zien aankomen: in plaats van het verwachte enthousiasme om weer te drinken, zie ik er lichtelijk tegenop. Het heeft wel iets, zo'n zelf opgelegd nultolerantiebeleid: het schept hel derheid, het geeft je een focus. Straks moeten er weer afwegingen gemaakt worden. Het bij een paar drankjes houden vergt misschien wel meer discipline dan er helemaal van afzien - in mijn geval tenminste. 'Drinken is van het dak springen met het voornemen slechts één etage te vallen', schreef Simon Carmiggelt al treffend. Er helemaal mee stoppen dan? Het past in de tijdgeest. Maar ik zou de drank op den duur gaan missen, denk ik. Het venijnige van alcohol - het onvoorspelbare - is in mijn ogen tegelijkertijd het waardevolle. Rond een uur of 5 een borrel inschenken en wel zien waar de avond je brengt. Even de teugels laten vie ren. Er kunnen mooie dingen gebeuren als je af en toe de controle uit handen geeft - zolang je maar niet midden in de nacht wakker wordt met een kapotte telefoon en het vage vermoeden dat je iets doms hebt gedaan. Alles met mate. zo'n zaterdagmiddag waarop de herfstzon weldadig schijnt. Het voelt als het weerzien met een oude vriend - maar dan wel eentje met een gebruiksaanwijzing. sophisticated zijn. Geen won der dat het vooral hoogopgeleide ouderen zijn die het meest drinken: met 15 procent is het percentage stevige drinkers onder hoogopgeleide 65- plussers bijna twee keer zo hoog als onder hoogopgeleiden tussen 25 en 45 jaar. Kahn: „Ik was laatst op een feestje van een vriend, die specifiek als cadeau om een dure whisky vroeg. Uit het consumeren van drank spreekt een bepaalde welvarendheid, mede gevoed door de commercie." voor een paar halve liters bij de Appie, hoeven we ons nergens zorgen over te maken. Toch? Na een paar dagen niet drinken staat één ding alvast onomstotelijk vast: als je de drank zelf even laat staan, valt pas op hoeveel er in je omgeving gedronken wordt. Omdat het week end is begonnen, omdat het weekend is afge lopen, omdat de week doormidden is, omdat het zo'n prachtige nazomer is, omdat er ie mand jarig is, omdat het zo'n leuke dag is, omdat het zo'n rotdag is, omdat het eten zo goed smaakt, omdat we zo hard hebben ge werkt - er is altijd wel een reden om een fles te ontkurken. Om de gezondheidsrisico's lijkt niemand zich zorgen te maken - ikzelf incluis. Volgens Kahn komt dat omdat alcohol nog al tijd de zweem heeft van het goede leven, van etentjes en borrelafspraken hou ik het keurig bij Spa Rood, thee of - doe eens gek - tonic met een schijfje citroen. Ik voel me er goed bijde zelfopgelegde droog legging geeft me een opgeruimd gevoel. To-dolijstjes werk ik zon der te morren af en of het nou door het niet drinken komt of niet: tijdens sommige nachten slaap ik onafgebroken achter el kaar door, terwijl ik normaal ge sproken een moeilijke slaper ben. Het 'strafbankjesgevoel' steekt af en toe de kop op, bijvoorbeeld als ik op een zaterdagochtend de foto's open die een vriend 's nachts naar me stuurde. Duidelijk op een losbandig, nachtelijk avontuur, terwijl ik al lang lag te slapen. Het gevoel dat ik iets heb gemist ver dwijnt als ik even later in de sport school sta en me gelukkig prijs dat ik tenminste geen kater heb. Mee slepend is het alcoholloze bestaan niet, maar ik zit goed in mijn vel. Tevreden doe ik mijn push-ups. De afspraken die ik een paar weken eerder nog zo angstvallig wilde verplaatsen, blijken stuk magazine 19 Mijn eerste biertje drink ik exact een maand na de desastreuze borrel met collega's. Op De weken die volgen verlopen grotendeels voorspoedig. Bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82