Wie tests over alcohol invult blijkt al snel een stevige drinker. Psychiater René Kahn vindt dat alcohol niet meer de regel moet zijn, maar de uitzondering. Als proef besluit journalist Gijs van der Sanden eens een maand niet te drinken. A pp even als je veilig thuis bent, we maken ons zorgen.' Na een avond drinken met collega's lees ik de berichten op mijn telefoon. Het scherm is gebarsten - geen idee hoe ik dat voor elkaar heb gekre gen - en ik heb een hemelter gende dorst. Wat is er gebeurd? Ik bekijk de foto's en filmpjes terug die ik heb gemaakt en lang zaam ontvouwt zich het mysterie. Met het schaamrood op mijn kaken zie ik hoe een onschuldige lunch met wijn uitmondde in totale dronkenschap. Het praten met dubbele tong, mijn ongecon troleerde lichaamsbewegingen, de verdwaasde blik in mijn ogen: ik heb het allemaal vastgelegd. Ineens herinner ik me het mo ment waarop ik van een stoel viel - in het bijzijn van al mijn collega's - om er meteen daarna weer op te klimmen en door te gaan met mijn onsamenhangende dronken- manspraat. Het was vast grappig op dat mo ment, maar de volgende ochtend, in mijn bed, kan ik er alleen maar de tragiek van inzien. Terwijl ik koffie maak om de kater te bezwe ren, ga ik na hoe vaak ik gedronken heb, afge lopen tijd. Er was dat etentje met vrienden, een huwelijk, een aantal festivals, een borrel na het werk, een nachtelijk glas whiskey. De keren dat ik beneveld thuiskwam zijn niet op één hand te tellen. 'Had Gijs weer een emmertje nodig?' vraagt een vriend in een groepsapp waarin de uit de hand gelopen lunch wordt geëvalueerd. Vooral dat woordje 'weer' raakt me. Kennelijk heb ik de reputatie van iemand die zijn grenzen niet kent. Voor alle duidelijkheid: ik heb mijn leven verder prima op orde. Er gaan genoeg dagen voorbij waarop ik niet drink, als dat toevallig zo uitkomt, en ik drink louter uit gezelligheid, niet uit een psychische noodzaak. Toch zit het me niet lekker. Waarom ben ik kennelijk keer op keer niet in staat om het bij een paar drankjes te houden? Is het gretigheid? Omdat het zo gezellig is? Waarom drink ik eigenlijk? Wat het ook is, ik vind mezelf ineens een treurig geval: een dertiger die nog steeds als een bingedrinkende puber over de straten zwalkt. Aan de keuken tafel neem ik een beslissing: een maand niet drinken. Geen druppel. Het lijkt wel alsof mijn hoofdpijn door het nemen van het besluit spontaan verdwijnt. Mijn onthouding komt bovendien op een goed getimed moment. In zijn boek Op je gezondheid? - dat deze maand ver schijnt - bepleit psychiater René Kahn een samenleving waarin al cohol niet de regel, maar de uit zondering is. Blader het door, en je begint te huiveren. Alcohol is een sluipmoordenaar, schrijft Kahn: jaarlijks sterven er wereld wijd 3,3 miljoen mensen aan de gevolgen van drank. Dat is één persoon per tien seconden. Er zijn veel parallellen te trekken tussen drank en tabak, vertelt Kahn als ik hem opbel voor wat vragen. „Het is nu al bijna niet meer voor te stellen dat ooit 60 procent van de volwassen bevol king rookte. Ook voor alcohol is het tij langzaam aan het keren", magazine 17 DERTIG DAGEN ZONDER DRANK Illustraties: Flos Vingerhoets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80