-€120,00 €59,00 5 www.kustmarathon.nl honderden meters van de route zwart van de mensen. Letterlijk, want iedereen heeft zijn kleding erop aangepast. De meeste men sen zitten, aangezien een Thai niet hoger mag zijn dan zijn ko ning. Anticiperend op de tropi sche hitte en het immense ver driet, deelt de overheid gratis wa ter en zakdoekjes uit. Verplicht Thailand rouwt massaal, al dan niet verplicht. De regering eiste van alle televisiezenders dat ze een maand lang documentaires over de koning zouden uitzen den, maar na protest van men senrechtenorganisaties is dit ge bod ingetrokken. Gisteren ver schenen veel kranten, televisie zenders en nieuwswebsites in zwart-wit, de Thaise kleuren van rouw. Officieel is de rouwperiode een jaar, maar die periode geldt vooral voor ambtenaren: zij moe ten al die tijd zwarte kleren dra gen. De intensievere, kortere rouwperiode - waar alle Thai en toeristen mee te maken hebben - duurt 30 dagen. Tijdens deze maand gelden er strengere regels voor alcoholver koop. Entertainment zoals spel- programma's op tv, popconcer ten en prostitutie wordt in de ban gedaan. Donderdagavond al ging het licht uit in bepaalde De Rijksdienst voor het Wegver keer (RDW) onderzocht dertig dieselauto's. Deze auto's deden het allemaal goed tijdens een ge controleerde testomgeving en heb ben zo van de RDW hun milieu certificaat gekregen. Maar in de praktijk blijkt bij zestien van de dertig auto's de uitstoot 'signifi cant hoger' te zijn, constateert de RDW. Bij variatie in snelheid, af stand of buitentemperatuur begin nen de diesels ineens meer uit te stoten. Onder de zestien wagens zijn onder meer de Kia Cee'd, Hyun dai i40 en de Opel Mokka. Met na me grote auto's als de Volvo XC90 en de Jeep Grand Cherokee Van komen niet goed uit de test. Ze stoten meer dan het dubbele uit van de toegestane hoeveelheid stikstofgas. „Op basis van het certi ficaat heb je een bepaalde ver wachting bij de uitstoot", zegt Verenigd Natdanai Shevavattananon (30) is naar het koninklijk paleis geko men met zijn Bosch-collega's. Voor hen is Bhumibol een lich tend voorbeeld. Shevavattana non: „De koning heeft Thailand ontwikkeld. Hij zette zich in voor de armen, heeft een hoop gedaan om onze levens beter te maken en ons geleerd hoe we goede mensen zijn. En hij heeft het land verenigd. Zelfs na zijn dood kan hij dat nog, kijk hier maar rond." hoerenbuurten in Bangkok. Mogelijk heeft deze entertain- mentloze maand gevolgen voor de toeristische industrie. Thai land trekt jaarlijks 33 miljoen toe risten, die goed zijn voor zo'n 10 procent van het bruto nationaal inkomen. Veel toeristen komen hier voor het nachtleven en de prostitutie, touroperators vrezen dan ook dat de restricties leiden tot minder boekingen. Nationale rouw of niet, voor de meeste Thai is deze vrijdag ge woon business as usual. En die business is deels aan Bhumibol te danken. Er is veel kritiek op hem, met name vanwege zijn nauwe banden met de militaire junta. Maar ook veel lof, omdat hij bijdroeg aan de transformatie van boerenland tot moderne in dustriestaat gisteren. „De autofabrikanten ma ken er een beetje een zootje van." Ze vindt dat autofabrikanten snel verplicht moeten worden om te gaan testen op de weg en niet meer in laboratoria als het gaat om uitstoot van uitlaatgassen. Waar auto's nu nog enkel wor den getest op de rollenbank, scha kelt Europa vanaf 2017 over op een meer praktijkgerichte test, zodat eventuele sjoemelsoftware met een door de mand valt. De nood zaak van een nieuwe milieutest bleek toen Volkswagen bepaalde dieselmotoren had uitgerust met sjoemelsoftware, waardoor de au to in een testomgeving plotseling schoner werd. Hans van Geenhuizen, woordvoer der van de RDW. „Maar in sommi ge gevallen ging deze in de prak tijk door het dak." De RDW spreekt de fabrikan ten van de gewraakte auto's op de 'opmerkelijke resultaten' aan. Het kan zijn dat de fabrikant een geldi ge reden heeft voor een tijdelijke hogere uitstoot. Maar als de fabri kant géén goed verhaal heeft, kan het volgens de RDW leiden tot een terugroepactie of zelfs het in trekken van de typegoedkeuring. Die fabrikanten hebben dan niet alleen in Nederland een pro bleem, want het emissiecertificaat van de RDW geldt voor heel Euro pa. „We moeten de hardnekkige sjoemelaars aanpakken", reageer de staatssecretaris Sharon Dijksma (Infrastruc tuur en Milieu) zaterdag 15 oktober 2016 SEPTEMBER OKTOBER informatie HOTELDEAL.NL/K10151 zma-zvoLon™°o0 C088-0331506 3 dagen in UNESCO stad Brugge Canalview Hotel Ter Reien -/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis doosje chocolade gebruik Wi-Fi Overnacht in een historisch pand -/ Op 500 m. van de Grote Markt en Belfort Start: Centrum Burgh(Haamstede) Starttijd: 12.00 uur 'Helft diesels stoot in praktijk meer uit' Ruim de helft van de dieselau to's die in Nederland een milieu certificaat hebben gekregen, stoot in de praktijk veel meer uit laatgassen uit dan de fabrikant opgeeft. De Rijksdienst voor Wegverkeer wil opheldering van de automakers en sluit intrek king van de certificaten niet uit. Koen Voskuil Zoetermeer J**} Provincie Zeeland QA/ideS -j omroep *-1 zeeland Kustmarathon Opel Mokka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6