Verlangen naar de winter MIJN WEEKEND magazine 5 Niet alle oerdriften zijn in onze maat schappij nog even geaccepteerd. Elkaar de schedel inslaan bij een ruzie om een stuk vlees van een wild beest, of een vrouw aan haar haren een hol inslepen, dat doen we maar niet meer, daar zijn we een beetje te beschaafd voor geworden. Maar bomen zagen met de winter op komst: da's nou zo'n oergevoel dat we wel snappen. Joep Verheijden (43) uit Maasbommel heeft dat ook; hij wordt al lyrisch als hij een mooie boom ziet en ruikt. „Bijvoorbeeld alle fruit bomen uit de omgeving, dus peer, pruim, kers, appel, maar ook taxus of libanon- ceder, dat is zulk prachtig hout. Magisch om te zien hoe zoiets is gegroeid, met al die kleuren en geuren." Voor de goede orde: het liefst geeft Joep al het hout een tweede leven. „Gemiddeld kun je een boom met een doorsnede van meer dan 20 centimeter nog hergebruiken, zoals voor muziekinstrumenten en meubels. Inmiddels heb ik zoveel mooie stukken hout waarvan ik een eettafel wil maken dat ik niet meer kan kiezen. Het is doodzonde om hoogstamhout zomaar in je houtkachel te knikkeren, maar de kleinere stukken gebruik ik daar wel voor." Ook daar verheugt Joep zich al op. Zagen en sjouwen met hout, vaak samen metz'n broers en zijn vader: dat is echt een mannen- ding, dat schept een band. „Als het dan koud wordt en onze hout kachel aan mag, komen al onze huisdieren - we hebben een mini-varken, een hond en landschildpadden - zo dicht mogelijk bij het vuur liggen. Dan voel ik me op m'n best. Ik verlang naar de winter, ja." Wilt u ook vertellen over uw favoriete moment van het weekend? Mail naar weekend@persgroep.nl Tekst: Leo van Marrewijk Foto: Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 69