KIEK DROMEN Dichter bij God 18 ZEELAND Als twintiger moest ik 'mij zelf vinden', relaties aan gaan, alle uithoeken van too procent leven verkennen en de zin van dat alles ontdekken. Ik had dan ook beste moeite met pre dikanten. Zij gaven antwoorden nog voor ik iets vragen kon en die antwoorden waren - in hun ogen - per definitie goed en juist. Wat had ik er een hartgrondige hekel aan als mijn ontluikende ontdek king, kwetsbaar als een eerste kro kus in het voorjaar, rücksichtslos de grond werd ingetrapt. Diena ren des Woords waren daarin erg bekwaam, dacht ik. Wim Jansen, emeritus predi kant en columnist, is een man van woorden. Maar de inhoud van zijn schrijverij lijkt de laatste jaren een omgekeerde levensloop te volgen. Waar ouderen het idee wekken in rustig vaarwater te komen, de za ken des levens te overzien en te kunnen plaatsen loopt het bij hem schijnbaar anders. Hij haalt zaken overhoop. Vlammend Para dijs ging over crisis, erotiek en God. Uit Dominee zoekt God blij ken zekerheden te transformeren tot zoektochten. Zeker weten is niks meer voor Jansen. Op 5 no vember 2016 ziet evenwel zijn vol gende pennenvrucht het daglicht: Zingen aan de Styx. Het is een Monnikenwerk José Baars schrijft wekelijks over religie en ker ken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. dichtbundel. Met de woorden die resten wanneer de poëet zich be perkt tot het meest wezenlijke? Wat is er aan de hand? Protes tanten en kerkdiensten zonder preek zijn moeilijk te combineren. Protestanten zijn de mensen van het Woord, de uitleg, de exegese. Het lijkt erop dat sommigen pre cies weten hoe het zit en bij wijze van spreken God in hun broekzak kunnen stoppen. Ben je naar het hogere op zoek en heb je vragen over hoe het zit? Behalve dat ze met passie preken weten mannen en vrouwen van het Woord dat wie schrijft blijft. Over theologie, levensbeschouwing en spirituali teit is beslist meer geschreven dan een mens in één leven verwerken kan. Jansen is een veelschrijver, maar met steeds minder woorden. Hoe dat zo? Jansen kreeg niet lang voor zijn emeritaat in 2015 een hartinfarct en flirtte met de dood. Dat was een diep ingrijpende erva ring ook levensbeschouwelijk. Bloemrijk proza maakte plaats voor poëzie. Hoe geeft een mens die de dood in de ogen keek bete kenis aan wat leven is? Wat is de essentie? En God? Vallen aan God nog woorden vuil te maken? Een citaat: Na mijn ziekte Jij hebt iets in mij aangeraakt Het trok door heel mijn wezen, Het deed mij voor mijn leven vre zen. Jij hebt iets deerlijk in mij aange raakt. Jij hebt iets in mij stukgemaakt, Sindsdien ben ik genezen, Nooit was je lieflijker aanwezig. Jij hebt iets heerlijk in mij stukge maakt. Het klinkt tegenstrijdig dat min der woorden kunnen volstaan als iemand meer te vertellen heeft. Het loslaten van iets wat zo van zelfsprekend is als gezondheid biedt een ander uitzicht en per spectief op wat wezenlijk is. Is ge loven juist zekerheden loslaten, steeds minder woorden vinden en rijker worden dan ooit tevoren? De dood in de ogen kijken en als bondgenoot ontdekken? Is levens kunst zo te leven dat het goed is, wat zich ook aandient? PZC ONLINE DOSSIERS @Alfred_Meester Alfred Meester Totaal flabberga sted. Een first lady die betere speech houdt dan een Ne derlandse politi cus ooit heeft ge houden. zaterdag 15 oktober 2016 Welkome pauze tijdens het midzomerfeest Mae Uku in Oost-Souburg. Toen kon je alleen nog maar dromen van een verkoelende herfst. FOTO LEX DE MEESTER José Baars Twee horrorclowns zijn in Vlissingen gesignaleerd. „Hopelijk komen ze een keer de verkeerde tegen", reageert Angélique Caron op Facebook. „Dit is het eerste waar mijn zoontje (7) over praat 's ochtends en hij durft niet eens meer alleen naar be neden", zegt Wiske de Jong. Volgens Bobby Mee- sen ligt de schuld bij de me dia: „Als die er niet zo'n pro bleem van hadden gemaakt was het echt niet zo uit de hand gelopen." Wilt u alle verhalen over bij voorbeeld Delta of de kern centrale in één oogopslag zien? Kijk dan eens op pzc.nl/dossiers. Daar hebben we zeventien thema's, zowel actuele als tijdloze onderwerpen, maar ook langslepende kwesties als jaarlijkse eve nementen, voor u op een rij gezet. Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie fi facebook.com/depzc @pzcredactie —Michelle Obama hield don derdag een krachtige toe spraak waarin ze inging op de seksuele insinuaties van Do nald Trump. „De overtuiging dat je alles met vrouwen kunt doen. Het is wreed, het is angstaanjagend", zei ze. Het lijkt het meest belangrijke mo ment uit de verkiezingsstrijd te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54