16 ZEELAND „Als ik niet meer kan dromen over ideeën, niet meer ontroerd raak, ga ik een beetje dood." Het leven van Karin Wouters-Kleinepier kent een aantal keerpunten. Ze vertelt; over leven en dood, politiek, verlies, klein geluk en dromen. PORTRET KARIN WOUTERS-KLEINEPIER Mijn man heeft me altijd gesteund. Hij vindt niet snel iets gek. Ik ben een bevoorrecht mens Ik zocht iemand die geloofde in de filosofie van m'n bedrijf. Maar geen kloon van mezelf ijn hele leven komen er din gen op mijn pad. Heel veel goede dingen, maar ook ver drietige. Ja, ik ben een gelukkig mens." „Ik geniet volop van het leven. Van onverwachte ontmoetingen, van ge sprekken. Dat zijn de kleine feestjes die ik dagelijks nodig heb. Je moet mij niet in een café zetten om daar de boel aan het lachen te maken. Kleine dingen kleuren mijn leven." „Toen ik een jaar of acht was ver huisden we van Breda naar Zoutelan- de. Mijn vader, moeder, m'n zus en ik. Mijn ouders zijn trouwens wel Zeeuws. Mijn vader was militair/ musicus. Door gezondheidsproble men en reorganisatie bij het leger be sloten mijn ouders terug te gaan naar Zoutelande. Mijn opa had daar een camping en had gezegd 'komen jullie maar terug naar Zeeland om de camping over te nemen. En zo ge schiedde." Onderneming „Ik was nog jong toen mijn vader overleed. Begin twintig. Mijn moe der, zus en ik stonden toen op een kruispunt. Wat doen we met de cam ping? Samen met mijn moeder heb ik die een paar seizoenen gedraaid. Op mijn 25ste heb ik camping en woonhuis gekocht. Heel jong ja. Ge lukkig had ik twee mensen die on voorwaardelijk in mij geloofden. De notaris en de bankdirecteur. Nee, dat was niet alleen praktisch hoor. Zij hebben me enorm gestimuleerd en gesteund. Dat had ik ook nodig als jonge ondernemer. In die tijd was het ook een heel ingewikkeld gedoe. Den Haag bepaalde de verkaveling van de plaatsen. De gemeente had daar destijds geen hand in." Liefde „Toen ik mijn man leerde kennen, had ik bedrijf en huis al. Tja, er wa ren voor hem weinig opties. Mij met alles erbij, of niets. We zijn nu dertig jaar getrouwd. Ik heb soms een hoofd vol wilde plannen en ideeën. Mijn man heeft me altijd gesteund in alle zaken die ik bedacht of onder nam. Hij vindt niet snel iets gek. Ik deed elk jaar wel wat aan opleiding of scholing; van computercursus, boekhouden tot Duits bijschaven. Wilde gewoon bijleren, maar had ook behoefte aan ontmoetingen met andere mensen." Politiek „Vroeger hadden we thuis aan de keukentafel veel gesprekken en dis cussies. Mijn vader was politiek zeer geïnteresseerd. Bij verkiezingen bij voorbeeld kwam alles voorbij. De voors en tegens; de wat oudere visie van mijn vader naast de jongere visie van ons. Mijn vader vond onze me ning altijd heel interessant. Hij pe perde ons wel in dat we zuinig moes ten zijn op onze democratie. Een ver worvenheid waar we verantwoorde lijkheid voor moesten nemen. Een vorm van rentmeesterschap. En dat je als vrouw zeker een eigen mening moet hebben. Mijn vader was de zachtaardigste man die ik me kan voorstellen. Hij wist wat hij wilde, maar hij was wel van de dialoog." „Ik heb dat ook. Ik hou van duide lijkheid. In een warrige omgeving ge dij ik niet. Ik heb geen geduld met ge zeur. Duidelijkheid houdt het over zichtelijk. Dan kun je stappen zet ten, beslissingen nemen. Ik weeg din gen goed af, maar kan ook snel beslis sen. Ook intuïtief hoor. Mijn onder- buikgevoel weegt altijd wel mee. Als daar de weegschaal naar doorslaat, laat ik dat beslissen. Daar vertrouw ik ook op." „Ik was achter in de twintig toen ik de politiek inging. Als CD A-raads lid, in Valkenisse. Ik moest mezelf daar helemaal uitvinden, het politiek debat doorgronden. In het begin snapte ik er weinig van. Het was een harde leerschool. Met een soms niet al te vriendelijke burgemeester Plomp. Die kon rustig tijdens de ver gadering zeggen, 'mevrouw Wou ters, u heeft het niet begrepen'. Ik durfde gelukkig wel te zeggen 'ja bur gemeester, daar heeft u helemaal ge- PASPOORT lijk in. Maar misschien zou het fijn zijn als nieuwe raadsleden een beet je de weg gewezen krijgen?' Ik legde die bal wel terug." CDA „Eind vorig jaar ben ik gestopt als fractievoorzitter van het CDA in de Veerse gemeenteraad. Het CDA geeft een identiteit waar ik achter kan staan. Een bepaald gedachte goed. Christelijke politiek, met alle respect hoor, vind ik niet bestaan. Wat is christelijke politiek? Je werkt toch vanuit een gedachtegoed. In mijn geval zijn dat christelijke nor men en waarden. Zo wil ik leven. De dingen bekijken, zaken besluiten. Het CDA is voor mij een brede par tij. Met ruimte voor zowel linksden kenden als wat meer rechtsdenken- den. Die echt met elkaar in debat gaan. Niet gekleurd naar één hoek. Die brede discussie moet er zijn. Dat heeft me altijd aangetrokken. Ik heb me nooit afgevraagd 'is dit nog wel mijn partij'. Ik ben het landelijk lang niet altijd met ze eens, maar ik ben geen wegloper. Ga toch liever de dis cussie aan. Misschien hoop ik er op mijn bescheiden manier nog een draaitje aan te kunnen geven." Dood „Het verlies van mijn vader was een keerpunt in mijn leven. De onver wachte dood van de partner van mijn oudste zoon in 2014, door een auto-ongeluk, was dat ook. Dan staat het leven van je kind op z'n kop. Als ouders voel je je dan zo machteloos. Van het ene op het andere moment verandert alles. Ze was bijna 27. Zij stonden ook op een kruispunt in hun leven. Ze zouden samen verhui zen naar Breda. Hij is een dapper mens. Probeert zijn leven weer kleur en glans te geven. Maar het is vrese lijk triest als er zo abrupt een einde komt aan het leven van je geliefde." „In die periode was ik bezig met de verkoop van mijn bedrijf. Ik had geen haast, er zat geen druk achter. Ik heb het kunnen verkopen aan een jonge man. Dat was ook mijn groot ste wens; het doorgeven aan jonge ge neratie. Hij kwam op m'n pad." „In dat jaar overleed ook een goede vriend van ons. Samen met zijn buurvrouw heb ik zijn uitvaart mo gen begeleiden. Die samenwerking voelde toen zo goed dat we in mei 2015 uiteindelijk onze eigen uitvaart onderneming zijn begonnen. Acht tien jaar geleden had ik de opleiding al gedaan. Het mysterieuze van het leven en de dood boeide me toen al. Ik vind het heel erg jammer hoe wij daar in onze westerse maatschappij soms mee omgaan. Een aantal jaren geleden bezocht ik mijn oudste zoon in Ghana. Daar maakten wij een feest mee, tenminste dat dachten we. Het bleek een begrafenis te zijn. Toen dacht ik, zij begrijpen het. Ze nemen afscheid van hun geliefde en blijven daarna een week bij elkaar. Ik geloof dat een dode ook moet losko men van alles. In veel religies staat niet voor niets geschreven dat na en kele dagen het zilveren koord verbro ken zal worden. Dan is het fijn als je mensen daarin kunt helpen. Zet die eerste dagen de dood niet buiten de deur. Vier het leven ook. Wees dank baar. Natuurlijk is er in ons gezin ook af en toe de waarom-vraag. Maar het is voor ons duidelijk dat we ver der moeten. Verder met leven. Waar in de vriendin van mijn oudste zoon altijd een plaats blijft houden. Ge woon om wie ze was. De lieve, spran kelende vrouw, die in haar korte le ven toch zo veel mocht geven." Natuur „Ik heb met de kinderen gesproken over mijn uitvaart. Tips opgeschre ven voor muziek en zo. En daarbij ge zegd, zo zou het kunnen. Maar als jul lie het anders willen, voel je vrij. Jul lie nemen afscheid. Ik niet." „Het liefst wil ik begraven worden. Op een natuurbegraafplaats. Dat is mijn missie. Een natuurbegraaf plaats op Walcheren; daar ben ik mee bezig met een groepje mensen. Een aanvulling op onze mooie be graafplaatsen op de Veerse dorpen. Hoe mooi is het dat je, zonder belas ting voor het milieu, wordt terugge- gevenaan de natuur. Een prachtige landschapsinvulling, waar ook begra ven mag worden. Niet andersom." zaterdag 15 oktober 2016 Geboeid door mysterie van leven en dood Annemarie Zevenbergen Karin Wouters-Klei nepier Geboren 8 novem ber 1959 in Breda Gehuwd met Wil Wouters, samen drie kinderen. Van 1984 tot 2014 ei genaar van camping Weltevreden Zoutelan de Tussen 1990 en 1997 in raad Valkenis se. Tot eind 2015 CDA-raadslid Veere, waarvan 13,5 jaar frac tievoorzitter Sinds 2015 uitvaart ondernemer bij Com passie Uitvaartzorg Bestuurslid Stich ting Delta Cultureel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52