0 O O Druif Ganzenburger op het bord ZEELAND 15 MARGOT ^7 eindscore BEOORDELING ven. We hebben wel even discussie over de ga ring: ik hou van rood, schoonzus van medium, we maken er medium rare van. Maar wat doet het VleeschVentje als mensen hun mooie stuk je vlees persé doorbakken willen hebben? Dan gaat eigenaresse Marije even zelf naar de tafel, om te vertellen over de bereiding. Eerst de grillplaat, dan de oven, om de juiste kerntem- peratuur te bereiken. Daarna rusten onder een lamp. En dat het dan mals én warm is dat blijkt. Een fors stuk longhaas, de Fransen noe men 'm onglet: een stukje middenrif eigenlijk, smeltzacht vlees met een mooie donkere korst. En sukade in plakken, voor ons een verrassing: geen stoofpotje maar kort gebakken, mals vlees met veel karakter. We vechten om die ene spies met boterzachte bavette, eigenlijk best onhandig bij een proeverij voor twee: zo ontzettend mals en smaakvol. En dat zonder marinade, alleen zout en peper. Provencaalse warme groenten met spekjes, intense bruine roquefortsaus: ook de aankleding is prima. Krieltjes in de schil hebben een strooisel van gedroogde kruiden, zonder stoffig te zijn in je mond. Er blijft wat vlees over maar we kun nen er toch niet vanaf blijven: ook koud is het nog steeds een mals en smaakvol feestje. Hoewel er twee dessertkaarten zijn hebben we toch iets te mopperen: de combinaties zijn raar. Crème brülee, bolusijs en perenchutney bijvoorbeeld. De brülee knarst doordat de sui kerkorrels niet goed zijn gebrand, best jammer omdat de custard romig is en niet te zoet. Het bolusijs knerpt ook, door waterige ijskristal len. De perenchutney past nergens bij maar die vinden we wel top, kruidig, hartig, pittig. Op mijn limoensorbetijs zit slagroom, de bolle tjes drijven in kriekbier. Dat laatste is wel een vondst eigenlijk, maar niet bij limoen. Marije vertelt dat ze graag de koeling willen uitbrei den, zodat ze zelf desserts kunnen gaan ma ken. Ook een catch of the day komt op de kaart. Sympathiek, zeker maar dat vleesch is ei genlijk genoeg: carnivoren, rept u. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs/kwaliteit Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland. I ijn druivenoogst dit jaar is overvloe dig. Zo overvloedig dat ik af en toe I niet weet waar ik met de druiven naar toe moet. Ik gaf al druiven aan buren, col lega's en vriendinnen. En natuurlijk eet ik er zelf ook van. Ze zijn overigens heerlijk; wei nig pitjes en lekker zoet door de warme da gen van de afgelopen tijd. Ooit kreeg ik een stek van mijn vader; de Glorie van Boskoop. Hij heeft deze druif zelf ook in de tuin staan, alleen is zijn oogst nu kleiner dan die van mij. Veel van mijn vriendinnen kregen een stek van hem. Zij plukken er ook graag de druiven van. En al had ik de afgelopen jaren steeds een redelijke oogst; dit jaar slaat alles. Dat schijnt in heel Nederland zo te zijn. De grens dat er druiven voor wijn geteeld kan worden ligt overigens al in Scandinavië. Toch een gek idee. Maar om nu zelf wijn te gaan maken, dat gaat me weer wat te ver. Via een vriendin kreeg ik het recept voor een druivengelei. Nog nooit gegeten, maar met een aan de slag gegaan. Helemaal niet moei lijk. Was de druiven, haal ze van de trosjes en breng ze in een pan aan de kook tot alle drui ven stuk zijn. Een schone natgemaakte thee doek of kaasdoek in een zeef leggen en het vocht met de vruchten in de zeef schenken. Laat ongeveer twee uur uitlekken. Voeg er ge leisuiker en een paar partjes appel aan toe en breng weer aan de kook. Roer tot de vloeistof blijft borrelen en doe de gelei in schoonge maakte potten. Eventueel met een dragon blaadje erbij. Lekker bij een stukje varkens vlees of gewoon op een croissant. Ik had de afgelopen jaren steeds een redelijke oogst; dit jaar slaat alles. Dat schijnt in heel Nederland zo te zijn Brouwer verkoopt vlees van ganzen die op Walcheren of in Zeeuws-Vlaanderen ge schoten zijn. „Als ganzen overlast geven op het land, dan mogen ze geschoten ge worden", vertelt David Brou wer. „Dat moeten ze wel aan vragen van tevoren en ze moe ten er een vergunning voor hebben. Ik heb een mannetje die dat doet op Walcheren en één die dat doet in Zeeuws Vlaanderen. Die leveren de ganzenborsten, twee per gans, bij mij af. En ik verkoop ze graag want het is goed vlees." Hij kan niet goed aan geven naar wat het ganzen- feÉNHE Als ganzen overlast geven, dan mogen ze geschoten geworden vlees smaakt. Wel weet hij dat het goed verkoopt. „Het is een biologisch en smakelijk product. Ik maak er hambur gers van, wel met wat var kensgehakt erdoor, en ik rook de ganzenborsten. Ook natu rel verkoop ik ze. Daarnaast maak ik zelf ganzenrook- worst. Dat gaat ook goed over de toonbank. Eerst rook ik de worsten zelf. Dan pekel en kook ik ze en daarna vacuu- meer ik de rookworsten. Lek ker bij een stamppot hoor", zegt hij. „In het voorjaar ver koop ik ook altijd ganzeneie ren, daar is altijd vraag naar", zegt hij. Hoewel, dit voorjaar moe ten we het zonder slager Brou wer doen. Hij stopt ermee en omdat hij geen opvolger heeft, sluit de zaak. Helaas, want hij houdt vele Zeeuwse vleestradities in ere en maakt veel zelf. Tot medio januari is hij nog geopend. zaterdag 15 oktober 2016 de delen die we niet meer eten en g lekker (Prijs/kwaliteit telt dubbel) MIDDELBURG Ganzen, ze zijn er in overvloed. Maar je ziet nog niet zo vaak ganzen- vlees in de vitrine bij de sla gers. Wel bij slagerij Brou wer in Middelburg. Slager David Brouwer verkoopt vlees van ganzen, foto RUBEN OREEL David Brouwer, slager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51