3 Prettige kerstdagen! Mogen oproepen tot gebed is verankerd in Grondwet SGP-leider Kees van der Staaij vreest dat moskeeën vijf keer per dag willen oproepen tot gebed. Volgens moskeebesturen gebeurt dit amper. edere keer als het 'Allahu Ak bar' vanaf de minaret schalt, is dat 'islamisering van de publieke ruimte', vindt SGP-fractievoorzitter Kees van der Staaij. „Een kwalijke zaak." In het verkiezingsprogram ma van zijn partij zal staan dat de gebedsoproepen aan banden moe ten worden gelegd. Deze krant zocht de feiten en cijfers achter de wens van de politicus. Van der Staaij: „Het is kwalijk dat de overheid islamisering van de publieke ruimte in de hand werkt door meer ruimte te bie den dan we hier gewoon zijn." Waar baseert de streng christelij ke leider zich op? „Wij hebben ge probeerd cijfers te achterhalen, maar hebben nog lang niet alles kunnen inventariseren", erkent SGP-woordvoerder Menno de Bruyne. „In totaal kwamen wij op twaalf moskeeën die buiten oproe pen tot gebed." Waarschijnlijk ba seert de SGP zich op cijfers van de EO, die belde in 2013141 moskee ën op, 12 van hen riepen via luid sprekers op tot gebed. Dat komt neer op zo'n 8 procent. In Neder land zijn tussen de 450 en 500 moskeeën. Said Bouharrou van de Raad van Marokkaanse Moskeeën Ne derland stelt dat het 'om een hand jevol moskeeën gaat'. Hij kent er zeven: Marokkaans en Turks. Ayhan Tonca van de Islamiti sche Stichting Nederland, die 150 Turkse moskeeën in Nederland vertegenwoordigt, zegt ook geen aantallen te kunnen noemen, maar volgens hem doen veel mos keeën de oproep binnen. Het lijkt er wel op dat moskee ën die het buiten doen, vooral nieuwbouwmoskeeën zijn: die hebben namelijk een minaret. Veel oude moskeeën zijn geves tigd in al bestaande panden, zon der zo'n toren. Gemeenten kunnen beperkin gen opleggen wat betreft het volu me dat uit de luidspreker schalt. In Enschede werd na veel gekisse bis tussen gemeente, moskee en omwonenden besloten dat de moskee maximaal 55 decibel zal produceren: dat niveau wordt ver geleken met het geluid van een elektrische tandenborstel of vaat wasser. Voor de Turkse moskee in Middelburg is 70 decibel maxi maal. „We doen het nu ongeveer een jaar, een keer per week en we krij gen er geen klachten over", zegt bestuurslid Ozden Bayrak. Theologe Stegeman: „Allahu Akbar is een normale term in de islamiti sche wereld, die wordt vaak ge bruikt. Net als insjallah. Het lijkt me een knieval voor de terroris ten om deze koppeling te maken." Marianne Vorthoren, Stichting Platform Islamitische Organisaties Rijnmond SPIOR: „Het is een op roep die al meer dan 1.400 jaar zo wordt gedaan! Het is toch heel raar dat vredelievende moslims het niet meer zouden mogen zeg gen, omdat een aantal extremis ten daar misbruik van maken." De SGP van Kees van der Staaij pleit voor een verbod op gebedsoproepen door moskeeën De islamitische oproep tot het ge bed (de Azan) begint met Allahu Akbar (God is de grootste). De mu ezzin (de man die de oproep doet) zegt daarna onder meer: 'Ik getuig dat er geen andere God is dan Al lah' en: 'Haast u naar het gebed'. In sommige moskeeën wordt de boodschap 'live' uitgesproken, in anderen staat-ie op een bandje. Janneke Stegeman, Theoloog van het Jaar: „Kerkklokken en Azan roepen beiden op tot hetzelf de: het gebed. Het verschil zit hem vooral in de beleving: aan het ene zijn we gewend, aan het andere niet. Ik vind het een kunst matig onderscheid dat de SGP maakt." „Mogelijk is bij moskeeën de be hoefte het veel vaker te doen, namelijk vijf keer per dag, zeven dagen per week." En: „Er is meer en meer irritatie over isla mitische gebedsoproepen." Volgens de woordvoerder van Van der Staaij 'ligt in zeker één ge meente het verzoek van de mos kee om het vaker te gaan doen'. „Dat zijn er niet veel, maar je kunt er dan beter nu bij zijn en tijdig een discussie starten." Dat mos keeën (en kerken) tot het gebed mogen oproepen, is verankerd in de Grondwet. Volgens Bouharrou en Tonca roepen de meeste mos keeën met een muezzin maar één keer in de week op tot het gebed: op vrijdagmiddag, voor het belang rijkste gebed van de week. Enkele moskeeën, zoals de Utrechtse Ulu-moskee, doen het elke dag. De gemeente kreeg er in een jaar tijd honderd klachten over. Voor zover bekend zijn er geen moskeeën die voor alle vijf de gebeden oproepen. In 2013 zeiden 42 moskeebestu ren tegen de EO de wens te heb ben dagelijks op te roepen. Het is niet duidelijk hoeveel dat ook zijn gaan doen. Kras.nl/kerstactie of bel 0900-9697 70 cpg zaterdag 15 oktober 2016 Marcia Nieuwenhuis Cyril Rosman Rotterdam „Kerkklokken zijn een Neder- 'We zijn gewoon niet gewend aan Allahu Akbar' elke dag via speakers op tot het gebed, foto erik van t woud „Nederlanders associëren Alla hu Akbar met terrorisme." lands gebruik, een oproep vanaf een moskee is anders. Dat is een geloofsbelijdenis." De Utrechtse Ulu-moskee roept Korting op kerstshopreizen en kerstreizen (ook singlereizen) 3jv|! Zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4