Nieuwe afvalbak valt te weinig op u 'Er is goed geluisterd naar de wensen van Biggekerke' WALCI- EREN 11 Kunstenaar schenkt werk aan Joodse Gemeenschap VOOR DE BESTE SERVICE Sinds vorig jaar staan er in het cen trum nieuwe afvalbakken die een stuk groter zijn dan de oude. Die laatste waren te klein zodat rond om er flink wat afVal lag. Volgens een memo van de gemeente ligt nu nog steeds troep rondom de nieuwe, ook als ze nog lang niet vol zijn. Volgens dat rapport komt het heel zelden voor dat ze echt vol zijn. Misschien komt dit, zo denken ambtenaren van de ge meente, omdat de nieuwe niet ge noeg opvallen. De gemeente is ver der tevreden over die nieuwe bak ken en van plan er nog meer te Sinds vorig jaar staan er in het centrum nieuwe afvalbakken die een stuk groter zijn plaatsen ter vervanging van die oude rode. Opgemerkt wordt dat er op de Vlasmarkt meerdere staan, maar dat tijdens de nachte lijke uitgaansuren afval gewoon op straat wordt gegooid. Om daar verandering in te brengen wordt met de ondernemers gepraat. De glasbak op Plein 1940 is ook vaak vol. Dat komt ook omdat on dernemers daar hun lege flessen in gooien. Officieel mogen ze dat niet omdat het om bedrijfsafval gaat. Ook met hen gaat de gemeen te in gesprek om ervoor te zorgen dat de glasbak bruikbaar blijft. Met de onthulling van zijn kunstwerk in de synagoge van Middelburg is één van de laatste wensen van kunstenaar Jaap van 't Veer vervuld. Hij is niet joods, maar voelt zich wel nauw verbonden met het joodse volk. Deels is dat uit plaatsvervan gende schaamte voor wat de jo den door de eeuwen heen is aan gedaan. „Ze hebben het zelf zeker niet allemaal perfect gedaan, maar ze hebben het ook niet mak kelijk gehad. Ze krijgen de wereld over zich heen." Daarom, zegt Jaap van 't Veer, wilde hij zo graag dat zijn kunst werk The Chosen een plekje krijgt in de synagoge in Middel burg. De titel van het werk, The Chosen, is direct ontleend aan een boek van de joodse schrijver Chaim Potok, dat dezelfde titel heeft. Gisteren werd het onthuld. Van 't Veer kreeg de ingeving om zijn beeld te schenken aan de synagoge op de nacht van 16 naar 17 februari, uren nadat hij te ho ren had gekregen dat hij ernstig ziek is. Kanker. Met uitzaaiingen door het hele lichaam. Een paar maanden waren hem waarschijn lijk nog gegund. „Dit beeld had ik thuis staan en die nacht sprak Jah weh tegen me dat ik het de syna goge mocht geven. Er is ook geen mooiere plek dan daar." „Het kunstwerk verbeeldt drie vrouwen die worden afgevoerd. De inspiratie ervoor komt uit hoe de wereld de joden in de Tweede Wereldoorlog heeft laten afvoe ren, zonder protest, behalve dan door de dokwerkers in Amster dam. Natuurlijk waren er helden die joden thuis verstopten, maar grotendeels hielden we ons afzij dig. Daar schaam ik me voor", zegt de Oostkapelse kunstenaar. Aad Vos van de Stichting Syna goge Middelburg nam het beeld in dank aan. „Ik heb het ook voor gelegd aan de Joodse Gemeente in Zeeland, want die gebruikt de synagoge. Ook die was dankbaar voor het aanbod." Vos was ont roerd door het kunstwerk. „Het is van een serene schoon heid, maar geen troostrijk, geen vrolijk beeld. Drie hulpeloze men selijke figuren, wanhopig en weerloos. Beroofd van hun ge zicht en daardoor ontdaan van hun menselijkheid. Zo moeten Het kunstwerk verbeeldt drie vrouwen die worden afgevoerd ook zij zich hebben gevoeld die in de oorlog hun laatste weg gin gen. Het beeld geeft dus wel de geschiedenis van de joden weer. En die was ook niet vrolijk." Jaap van 't Veer is op zijn beurt dankbaar dat hem de tijd nog is gegund de onthulling van het kunstwerk in de synagoge mee te maken. Ondanks zijn ernstige ziekte kon hij daarbij aanwezig zijn. Het beeld staat in de voorma lige reinigingsruimte van de syna goge. Van 't Veer sprak daar het Adon Olam uit, het Ochtendge bed. De twee laatste regels van het Ochtendgebed lijken erg toe passelijk nu zijn leven eindig is: In Zijn hand geef ik mijn ziel, als ik slaap en als ik waak. En met mijn ziel ook mijn lichaam. God is met mij, ik ben niet bang. Ook de kun stenaar zegt niet bang te zijn voor dat einde. „Voor mijn fami lie is het natuurlijk anders. Maar zelf onderga ik het in alle rust." MONTEUR AAN HUIS NODIG? HAARDEN SPECIALIST www.dezeeuwsehaardenspecialist.nl Het is een voorlopig ontwerp be nadrukken Han Kole (Stichting Dorpshuis) en Nanda van den Berg (voorzitter dorpsraad). De definitieve invulling van het mul tifunctioneel centrum aan de Schuitvlotstraat komt later. Er is goed geluisterd naar de wensen van Biggekerke vindt het tweetal. De daken overkap pen drie 'functies'; de basis school met acht lokalen, het dorpshuis en een ruimte voor vergaderingen of verenigingen. Nanda van den Berg: „Daar kun nen de jongeren uit het dorp el kaar ook ontmoeten. Zij trekken nu naar Middelburg en Vlissin- gen. Wij willen ook graag een De jongeren kunnen elkaar straks ook ontmoeten in in het nieuwe gebouw terrasje bij de gemeenschappelij ke ingang, waar iedereen kan neerstrijken." De zoektocht naar een exploitant van het dorpshuis is 'in een vergevorderd stadium' volgens Nanda van den Berg. De nieuwbouw komt op de plaats van de huidige basis school. Die verhuist in de kerst vakantie naar een tijdelijk onder komen voor zestien maanden. De gemeente trekt daar ruim 150.000 euro voor uit. De dorpsraad kan daar ook te recht, maar die zoekt een grotere ruimte omdat de belangstelling voor de vergaderingen fors is toe genomen. De nieuwbouw zou na de zomer kunnen beginnen. zaterdag 15 oktober 2016 Stickers op de afvalbakken of voetstappen op het wegdek die 'lopen' richting die bakken. Dat moet ervoor zorgen dat in het Middelburgse centrum meer af val in de bakken terechtkomt. Emile Calon Middelburg 'Geen mooiere plek voor mij n beeld dan synagoge' Maurits Sep Middelburg Kunstenaar Jaap van 't Veer (links) kijkt toe hoe Bob Nagtegaal zijn kunstwerk onthult. Rechts staat voorzanger Luuc Smit. Het kunstwerk staat in de voormalige reinigingsruimte, foto ruben oreel —Jaap van 't Veer, kunstenaar ELECTRO Kanaalstraat 44 Oost-Souburg - 0118-471777 - www.avaelectro.nl 6 DE ZEEUWSE Anthony Fokkerstraat 28 4462 ET Goes +31(0)113 40 50 22 info@dezeeuwsehaardenspecialist.nl Drie daken symboliseren het gezamenlijk gebruik van het nieuwe gebouw in Biggekerke voor dorp, school en dorpshuis. Annemarie Zevenbergen Biggekerke Nanda van den Berg, dorpsraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47