NS jaagt Zeeuw de auto in 'Discussie begroting VRZ later in raad' Kranendonk moet weg 2 ZEELAND CODEWEEK WERELDRECORD Speerpunten Basisscholieren in Goes en Oost-Souburg hielpen gisteren mee het wereldrecord programmeren te vestigen. „Je moet moeilijke dingen in simpele stukjes opknippen." Nominatie voor leerbedrijf CDA: Vervang Zomernota Laatste film Van Rheenen Voor hen is het: doen we even. Klik, klik, klik. Die vanzelfsprekend heid! Commentaar De NS zet Zeeland op achterstand. Het langverwachte nieu we spoorboekje laat zien dat de reistijden naar de Rand stad en naar Antwerpen behoorlijk langer worden. Treinrei zigers die naar Brabant willen, zijn mogelijk wel beter af. Maar hen wacht een krappe aansluiting in Roosendaal. In de nieuwe dienstregeling gaat het vaak om slechts een paar minuten extra. Maar die bevestigen de trend van de laatste jaren: treinreizen kost steeds meer tijd. Het tempo van de oude recht streekse intercity's is een verre herinnering. De reistijd van Vlissin- gen naar Amsterdam is in vijfjaar bijna een half uur langer gewor den. Naar Antwerpen gaat het helemaal fout. Die treinreis zal van uit Vlissingen bijna twee uur gaan duren. En dat voor een afstand van hemelsbreed zestig kilometer. De NS moet de meeste treinen laten rijden waar de meeste reizi gers zijn - niet in Zeeland. De NS moet voldoen aan de wens van een snelle verbinding tussen de belangrijkste stations - niet in Zee land. De NS moet ook de dunbevolkte gebieden goed blijven bedie nen - nu komt Zeeland in beeld. In dit spel van tegenstrijdige be langen trekt deze provincie duidelijk aan het kortste eind. Zeeland kan moeilijk verwachten dat elk station hier om het uur een razendsnelle verbinding heeft met de rest van het land en ver der. Zeker niet als treinen moeten stoppen op alle kleine stations. Dat kan moeilijk anders, want minder treinstations leiden dan wel tot snellere verbindingen, maar dan duurt het hier gemiddeld weer langer om bij zo'n opstappunt te komen. De Zeeuwse treinreiziger zal teleurgesteld zijn. Misschien is een kortere reistijd te veel gevraagd. Maar opnieuw een verslechtering? Dat is wel heel zuur. Deze aanpak zal mensen de auto in jagen. Bijna twee uur in de trein voor een afstand van hemelsbreed zestig kilometer Of ze akkoord gaan met de ge vraagde extra gemeentelijke bijdra ge voor de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) lieten leden van de Vlissingse gemeenteraad nog niet weten donderdagavond tijdens een besloten deel van de vergade ring. /jberoWalcheren Stress? In de natuur ontspannen. De begroting van de VRZ komt donderdag 17 november aan de or de. Tijdens een 'openbare Advies raad, zoals het hoort', zei burge meester Bas van den Tillaar vrij dag. Dat waarnemend algemeen directeur Elie van Strien donder dag in beslotenheid vragen over de, inmiddels aangepaste, begro ting beantwoordde, was om raads leden de vrijheid te geven alles te vragen wat ze wilden. Die vrij heid werd overigens niet gebruikt om naar het rapport van voorma lig Vlissings burgemeester Letty Demmers te vragen, meldde Van den Tillaar desgevraagd. „De bij eenkomst was puur bedoeld om over de begroting te praten." De VRZ heeft de eerder gevraag de extra subsidie van 4,5 ton inge krompen tot een bedrag van 246.000 euro. Dat bedrag is echt noodzakelijk om Zeeland veilig te houden, benadrukte Van Strien eerder ook al in Zierikzee. Almanak Cléo (7) gaat proberen lid te worden van het kinderparle- ment van haar Hulster basis school. Daarvoor moet ze echt campagne voeren (posters, but tons) en met verkiezingspun- ten komen die de school verbe teren en waarmee ze haar klas- genoten kan overtuigen op haar te stemmen. Haar speer punten: toiletverfrissers op de schoolwc's, op schoolreis vanaf groep 4 en, zoals bij een echte politica is eigenbelang haar niet vreemd, kussentjes op de stoelen. KOUDEKERKE VLISSINGEN VLISSINGEN Stress en hooggevoeligheid Ingespannen kijkt Joris de Bruijne naar het computer scherm. Daarop bewegen drie figuurtjes: een stroper, een olifant en een drone. En niet zómaar: elke actie is ingepro- grammeerd. Joris: „Als de stroper de olifant raakt, zegt hij: 'Hallo, toekomstige kipfilet!'" Samen met andere leerlingen van Tweemaster-De Kameleon in Oost-Souburg voert Joris opdrach ten uit in het kader van CodeUur. „We zijn bezig de sensor zo in te stellen dar hij de stroper opmerkt. Als hij dan binnen een bepaald ge bied komt, wordt de stroper zicht baar." Op het scherm verschijnt een tekst: 'Gotcha bitch 3!' Joris, triomfantelijk: „Kijk! De sensor ziet hem! Daar is hij!" Missie geslaagd. „]e moet moeilijke dingen in simpele stukjes opknippen." Een uur lang kregen 11.368 kinde ren uit groepen 7 en 8 door heel her land heen les in het program meren. Daarmee vestigden ze het wereldrecord programmeren. De recordpoging was onderdeel van de Europese Codeweek, een initia tief van voormalig eurocommissa ris Neelie Kroes. Doel: aandacht te vragen voor de noodzaak, kinde ren op te leiden voor de banen van de toekomst. En dat zijn, naar alle verwachting, banen met een 'soft- warecomponent'. Banen dus waar voor je moer kunnen programme ren. In Zeeland deden twee scholen mee: de groepen 7 en 8 van Twee master-Kameleon én de Holtkamp- school in Goes. ICT-docent Erik Traas van Holtkamp: „Deze actie kun je vergelijken met de wer vingsacties voor leerlingen in tech nische beroepen. Maar hier gaat het dan om 21th century skills. Die worden niet vaak geoefend. Denk aan logisch nadenken, redeneren, door hebben wat oorzaak en ge volg zijn, samenwerken, stap voor stap naar een doel SCHARENDIJKE Ondernemer Bert Kranendonk van het noodlij dende Inspiratiecentrum Grevelin- gen op de Brouwersdam moet ver trekken. Het bestuur van het Na tuur- en Recreatieschap Zuidwes telijke Delta heeft besloten de sa menwerking te beëindigen, aldus wethouder Frans Tollenaar van de gemeente Goeree-Overflakkee. „Er valt meer van te maken", meent de wethouder. Op zaterdag 22 oktober opent Boomkwekerij De Fruittuin zijn deuren op een nieuwe locatie! Van 10.00 tot 16.00 uur wordt dit feestelijk gevierd, u komt toch ook zaterdag 15 oktober 2016 li René Hoonhorst Vlissingen Natuurcoaching door ervaren coach. Tel. 06-46588324 www.LiberoWalcheren.nl Tip? redactie@pzc.nl Golden Tulip Westduin is genomineerd voor de verkie zing Beste Leerbedrijf Hore ca 2016. Tijdens de Horeca- va, begin januari, wordt dui delijk of Westduin de 'felbe geerde' titel in de wacht sleept. Met de titel Beste Leerbedrijf wil de Stichting Vakbekwaamheid Horeca het leren in de praktijk sti muleren en de waarde van leerbedrijven en leermees ters voor de horeca onder de aandacht brengen. B en W moeten in overleg met de artikel 12-inspecteur de Zomernota vervangen door een nota met bezuini gingen die 'inhoudelijke am bities en doelstellingen' van het gemeentebestuur niet frustreren. De discussie over het ambitieniveau van de bibliotheek bewees dat de in de Zomernota opgeno men budgetten ontoerei kend zijn, stelt CDA-fractie- voorzitter Ank Muller (foto) in vragen aan het college. BIGGEKERKE Leo van Rheenen maakte elf jaar lang films van 'Bigge- kerke, een dorp om van te houden'. Nu Van Rheenen met toenemende gezond heidsklachten kampt, heeft hij een compilatie van alle eerdere films gemaakt. Die nieuwe film is een cine matografisch loflied op het gastvrije Biggekerke gewor den en is vandaag nog twee keer te zien in het dorps huis; vanaf 14.00 en vanaf 19.30 uur. Kinderpraktijk het Kinder kompas houdt donderdag in Vlissingen een thema-avond over stress en hooggevoelig heid. De avond vindt plaats aan de Stroomweg 22 en duurt van 19.30 uur tot 21.00 uur. De kosten zijn 12,50 euro, introducees gra tis. Aanmelden via info@hetkinderkompas.nl. 'Mij n vader Ondine van der Vleuten Oost-Souburg Maaike Palink, moeder van Puck Wemeldingse zandweg 4b, Kapelle, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38