Wild weet: 'Dit WK is voor mij dé kans \o\( 'ieri iH 32 Nederland speelt kaart waaierspecialist, houdt Groenewegen achter de hand Het is er heet en er staat geen hond. Maar het gaat wel om een wereldtitel in Qatar. Niki Terpstra: „Mij hoef je niet te motiveren." Blijven drinken. Blijven koelen. Dat geeft hij zijn jongere provin- ciegenoot Dylan Groenewegen voortdurend mee. Want ook de kopman van Nederland gelooft in Plan B. „Dylan heeft vaak genoeg bewezen dat hij snel genoeg is, dus komt het tot een sprint dan werken we voor hem." Zo denkt de hele ploeg erover, merkt de Nederlands kampioen van Lotto-Jumbo zelf. „Iedereen ziet mij als een mogelijke podium kandidaat en dat geeft vertrou wen", aldus Groenewegen, dit sei zoen goed voor elf zeges. „Ik ver wacht dat Niki eerst zijn eigen ding mag doen. Qatar is zijn ter rein. Maar komt het tot een sprint, dan trekken we mijn kaart." Nog één keer stampen op de pe dalen na 257,5 kilometer koers in de bloedhitte, tegen de volledige wereldtop. Groenewegen (23) deed het nooit eerder. „Maar te gen die afstand en die hitte hik ik niet zo op, hoor", beweert hij, zo als altijd met bravoure. „Ik heb in Oman aan de hitte kunnen wen nen, voor de afstand heb ik ge traind en ik heb iedereen al eens geklopt. Zelfs al breekt het met een in waaiers, dan denk ik trou wens niet eens dat ik onder hoef te doen." Dat voortduren de gemekker op dat troostelo ze wereldkam pioenschap. Denk maar niet dat Niki Terps tra daar nog wat aan toe te voegen heeft. Niet ver van de azuurblau we Perzische Golf praat hij in de lobby van het Mövenpick Hotel tussen de Qatari in traditionele witte gewaden juist met veel lief de over Qatar. Óver zijn kansen. Over zijn track record hier in die oliezandbak, waar hij twee keer won. Over de wind. Over een mo gelijke combine met Tom Boonen en andere collega's van Etixx-QuickStep, die net als Terps tra niets liever willen dan de koers al ver voor die eindrondjes op The Pearl laten ontbranden. „Ik ben hier altijd goed geweest. Ik ben in vorm. Ik denk dat ik kan winnen, al is de kans misschien niet vrij groot. Maar ik denk wel dat ik een van de favorieten ben. Dus mij hoefje écht niet te moti veren", vertelt de 32-jarige kop man aan wie het horen wil. Kritiek „Al die kritiek op dit WK, natuur lijk is het allemaal wel terecht. Maar die wedstrijd op zich, die zie ik gewoon heel erg zitten. Behalve dat laatste rondje dan, maar koer sen hier vind ik gewoon heel erg leuk. En ik heb niet het idee dat ik als motivator op moet treden bij onze ploeg. Iedereen realiseert zich dat er genoeg jongens thuis zitten die hier hadden willen koer sen. Echt, als je voor een WK ie mand nog moet motiveren, zit er iets niet goed." Zelfs in een anti-fietsland als Qatar niet, waar de inzet voor de renners gewoon hetzelfde blijft: een regenboogtrui. De laatste keer door een Nederlander gewonnen in 1985, door Joop Zoetemelk. Twee scenario's heeft Team Neder land bedacht om de grote Joop mo gelijk uit de geschiedenisboeken te fietsen. Via een harde koers met waaiers: Plan A, Niki Terps tra. Of via een massasprint: Plan B, Dylan Groenewegen. „Storm krijgen we zondag niet", weet Terpstra, die donderdag met zijn collega's op de woestijnlus echter aan den lijve ondervond dat het ook met windkracht drie a vier al behoorlijk kan spoken in het vlakke Emiraat. „In de woestijn waait het al tijd. En de wind valt er niet zo makkelijk te voorspellen als op een rondje Den Helder. Hier draait-ie heel vaak, soms zelfs per kwartier. Dus moeten we zondag maar op gevoel kijken wat we gaan doen als we bij het keerpunt komen in het noorden en voor Al Khor een smalle weg opdraaien. Dat ligt 80 kilometer verderop, daar kan de situatie heel anders zijn dan hier in Doha." Maar stel nou dat er morgen geen zuchtje wind staat? Is Terpstra dan voor niks in Qatar? „Mwah, dat hoeft niet", denkt hij. „Ook in criteriums ben ik goed. En in de hitte. De extremen lig gen mij eigenlijk wel. Het is ook geen rocket-science, hè. Gewoon drinken, water over je hoofd gooien en ijszakkies onder je shirt stoppen." T~er»t? Quizvraag. De enige Nederlandse wielrenner die dit jaar al een mas sasprint won in DohaKir sten Wild. Op 2 februari in de eer ste rit van de Ronde van Qatar. In rit drie en vier werd ze ook nog tweede. En ze won het punten klassement. Vanwege tijdsverlies in rit twee werd ze slechts 24ste in het eindklassement. Wat verras send mag heten, want ze won de Ronde van Qatar tussen 2009 en 2014 liefs vier keer en in totaal ver zamelde ze er tien etappezeges. Niet zo gek dus, dat ze vandaag op haar 34ste verjaardag nog eens de kopvrouw is van de Nederland se damesselectie. Niet Marianne Vos of Anna van der Breggen, in Qatar kijkt iedereen naar Wild. Een sprintster die met 68 zeges op zak en een rijke erelijst op de baan zelf ook beaamt dat ze een van de topfavorieten is als na 134,5 kilo meter een massasprint wacht. „Als je verwacht dat het een sprint wordt en je gaat de sprin ters opnoemen, dan hoor ik daar gewoon tussen", weet de geboren Almelose. „Als grootste concurren tie zie ik de Belgische Jolien d'Hoore, Chloe Hosking uit Au stralië en nog wat gevaarlijke Itali anen. Maar dan denk ik dat je het wel hebt gehad." Wedkantoren Dus is het zo gek niet dat ze door alle wedkantoren in staat wordt geacht een podiumplaats te beha len. „Gezien mijn verleden hier in Qatar is dat voor iedereen ook een een-tweetje, natuurlijk", beseft ze. „Met al die fantastische vrouwen in onze ploeg zijn er natuurlijk meer scenario's mogelijk. Alleen wegrijden is misschien wel de meest veilige. Maar wat mij be treft wordt het een sprint." Denk maar niet dat de dertiger nog in de war raakt van een favo- rietenrol. Op de baan was ze we reldkampioene en Europa's beste. En ook het WK op de weg reed ze al vijf keer eerder. Maar altijd in dienst. „De laatste keer dat er ge sprint werd in Kopenhagen (2010, red.) zat ik in de lead-out trein en die keer daarvoor in Zolder (2002, red.) was ik hier nog helemaal niet mee bezig. Dit WK in Qatar is voor mij dus wel echt dé kans. Mijn horizon ligt bij dit weekein de, verder heb ik niet gekeken." Dat het fietsen niet zo leeft in Qatar, het boeit Wild totaal niet. „Ik zie vooral die regenboogtrui aan het einde op de streep liggen. En of dat nu met of zonder pu bliek is, die trui blijft hetzelfde." zaterdag 15 oktober 2016 Extremen in Qatar liggen Niki Terpstra eigenlijk wel FOTO ANP Arjan Schouten Doha wm ^|H Kirsten Wild FOTO COR VOS De kopvrouw van Nederland heet een keer niet Marianne Vos of Anna van der Breggen. In Do ha rijdt Nederland voor Kirsten Wild, een sprintfenomeen in Qa tar. Arjan Schouten Doha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32