30 Rafael van der Vaart (33) verraste met zijn overstap naar het Deense FC Midtjylland. Ver van de Europese top, maar dichtbij zijn dierbaren. Hij is domweg gelukkig. „Ik heb niet zoveel nodig." INTERVIEW RAFAEL VAN DER VAART A ij de grens tussen Duitsland en Dene marken heeft de douanier enkele vragen. „Wat komt u doen in Denemarken1" Verslaggever: „Ik kom Rafael van der Vaart interviewen." Douanier: „Is dat de man van die be kende handbalster Op het trainingscomplex van FC Midtjylland slaat Van der Vaart met beide handen op zijn bovenbenen. Prachtig, vindt hij het voorvalletje. „Nou, dan weet je gelijk hoe de ver houdingen hier zijn." Toch is dat niet helemaal waar. Van de komst van Rafael van der Vaart naar de Deense Alka Superliga raakten ze zelfs in het oernuchtere Denemarken een beetje van de leg. Medewerkers van de fanshop moes ten plots écht werken, zeker toen de slimme commerciële man van de club ook nog eens een heuse 'Van der Vaart-lijn' ontwikkelde. Ze zijn het niet gewend, zo'n grote naam die in Denemarken gaat voetballen. Zie het contrast met de reacties in Nederland waar we ondanks de af brokkelende staat van onze eigen competitie nog altijd met dédain neerkijken op de Deense competitie. Wat moet die Van der Vaart daar nu? Natuurlijk heeft hij de reacties ge hoord na zijn overstap. „Als je naar China of Qatar gaat, doe je het voor het geld. Ik doe nu dit en dan is het ook niet goed. Mensen die het sneu vinden? Het zal wel. Heb ook niets met de gedachte dat je op je hoogte punt zou moeten stoppen. Voetbal len is nog steeds het allerliefste wat ik doe. En hier kan ik weer lekker spelen. Deze club is ambitieus. En ik mag helpen om te groeien. Jonge spe lers beter maken met mijn ervaring. Dat vind ik mooi." Van der Vaart is gelukkig hier in Denemarken. Relatief dichtbij zijn Ik ben hier niet om me in Oranje te spelen. Maar bedanken zal ik nooit. Van der Sar hielp Oranje ook uit de brand zoontje Damian die in Hamburg woont en samen met vriendin en handbalinternational Estavana Pol man wonend in Esjberg waar zij speelt. Op een uurtje rijden van de club in Herning. Lachend: „Voor fi les hoefje hier niet bang te zijn." Nee. Want Jutland, dit deel van De nemarken, is een uitgestrekte vlakte. Af en toe een dorpje. Saai is zacht uit gedrukt. „Er is hier eigenlijk hele maal niets te doen", zegt Van der Vaart. „Maar weet je: ik heb ook hele maal niet veel nodig joh. Ben dicht bij de mensen om wie ik geef en ik voetbal weer." Hamburg, Madrid, Londen, Sevil- la, Herning. Iets klopt niet in dat rij tje. Voetballen in een kleinere com petitie betekent automatisch óók een ander leven. Eigenlijk was Van der Vaart heel zijn leven publiek be zit. Nu loopt hij soms op straat en voelt hij zich zalig anoniem. De meeste mensen herkennen hem wel, maar laten hem met rust. „Voor de duidelijkheid: ik ben dankbaar dat ik altijd in zulke mooie steden heb mo gen spelen en wonen. En de fans zijn de reden dat er profvoetbal is. Maar dit is wel een verademing. Hier meer respect? Nee, dat is er in die an dere landen ook genoeg. Denen wen sen je succes en dat is het wel." Avontuur Nadat Van der Vaart de eerste we ken, na een tegenvallend avontuur bij Betis Sevilla, nodig had om fit te worden, speelde hij de laatste vier wedstrijden. Maar nog geen negen tig minuten. De interlandperiode was een mooie gelegenheid om extra te trainen. Drie jaar terug speelde de middenvelder zijn laatste van in to taal 109 interlands, een oefenwed strijd tegen Colombia in aanloop naar het zo succesvolle WK 2014 waar Nederland derde werd. Zonder de geblesseerde Van der Vaart. Van der Vaart heeft Oranje nog niet uit zijn hoofd gezet. Of dat wel realistisch is? „Edwin van der Sar hielp Oranje ook ooit uit de brand toen hij heel lang niet had gespeeld." Hij wil er mee zeggen: onderschat niet wat ervaring kan doen met een ploeg. „Je moet me niet verkeerd be grijpen hoor: het was vaak te begrij pen waarom ik niet bij Oranje zat. En ik ben hier ook niet om mezelf weer in het Nederlands elftal te spe len. Maar ik zal nooit bedanken." In algemene zin vindt Van der Vaart dat 'zijn' generatie te snel is af geschreven. „Wesley Sneijder speelt nog. En Arjen Robben als hij fit is. Maar Klaas-Jan Huntelaar en Robin van Persie? Ik weet zeker dat wij er al lemaal hetzelfde over denken: dat we nog graag Oranje zouden helpen. We hebben zoveel meegemaakt. Bijna wereldkampioen. Soms denk ik dat het grote publiek niet beseft hoeveel spelen voor Oranje voor ons heeft betekend. Ach, die miljonairs, denken ze dan. Maar het zegt genoeg dat niemand van die jongens heeft bedankt. We zijn al twee jaar aan het vernieuwen, maar de resultaten lie gen niet. Er is echt wel een talentvol le groep, maar wij speelden op die leeftijd al voor Europese topclubs." Een andere leeftijdsgenoot, John Heitinga, is al gestopt. Hij is assis tent-trainer bij Jong Ajax. Het trai nerschap. Is het iets voor Van der Vaart? „Ik wil wel aan de cursus be ginnen. Sowieso in het voetbal blij ven. Maar ik voel me nu nog te veel voetballer om daar écht over na te denken. Weet eigenlijk ook niet of ik wel geschikt zou zijn als trainer." Want het gevaar bestaat dat hij, gekscherend, dan alleen 'mooie' voet ballers op gaat stellen. Dat het voet bal in algemene zin steeds fysieker, steeds verdedigender wordt, stoort hem. Het EK bekeek Van der Vaart als analist voor de NOS. „Dan is het je werk dus kijk je alles, maar het liefst had ik bij zeventig procent van de wedstrijden op die rode knop ge drukt. Gelukkig zijn er dan nog spe lers als Dimitri Payet." Maar in het huidige internationale voetbal is kracht en snelheid de norm. „Ik snap heus wel dat je dat nodig hebt in een elftal. Duidelijk. Maar een ander voorbeeld: hier bij Midtjylland hangt een jongen van 17 in het krachthonk allemaal gewich ten aan zijn voeten. Die trekt op het veld een sprint van 100 meter, loopt Wereldkampioene Bowe nog niet fit Kerber roemloos ten onder in Hongkong Finale Murray Djokovic lonkt Pedrosa vroeg klaar Luiten zakt verder af QPR steunt Hasselbaink zaterdag 15 oktober 2016 'Mijn generatie wil Oranje Daniël Dwarswaard Herning -4 Rafael van der Vaart: „Misschien voetbal ik nog wel vier jaar." fotoanp SCHAATSEN Tweevoudig wereldkampioene sprint Brittany Bowe begint met een flinke achterstand aan het nieuwe schaatsseizoen. De 28-jari- ge Amerikaanse is nog niet her steld van een hersenschudding die ze in juli opliep tijdens een training. Bowe blijft in elk geval dit weekein de bij de Amerikaanse selectiewed strijden voor de wereldbeker in Mil waukee aan de kant. Omdat Bowe medaillekandidate is op de grote toernooien heeft ze een mogelijk heid later in te stromen. Het we reldbekerseizoen op de langebaan begint half november in China. Het vierde toernooi is in Heerenveen (9-11 december). TENNIS Tennisster Angelique Kerber is giste ren roemloos ten onder gegaan op het WTA-toernooi in Hongkong. De 28-jarige Duitse was in de kwartfina le niet opgewassen tegen Daria Gavri- lova, de mondiale nummer 38 uit Au stralië. Kerber schreef afgelopen maand de US Open op haar naam en onttroonde tevens Serena Williams als nummer één van de wereldrang lijst. Sindsdien heeft ze weinig indruk gemaakt. Bij de WTA-toernooien van Peking en Wuhan sneuvelde ze al in de derde ronde tegen respectievelijk Elina Svitolina uit Oekraïne en Petra Kvitova uit Tsjechië. Gavrilova moet het in de halve finales opnemen te gen de Franse Kristina Mladenovic. TENNIS Andy Murray heeft zich vrij een voudig voor de halve finales van het Masters-toernooi in Sjanghai geplaatst. De Schot was in de kwartfinales snel klaar met de lager geplaatste David Goffin. Murray kan zich gaan opmaken voor de halve eindstrijd waarin de Fransman Gilles Simon zijn tegenstander is. Eerder op de dag plaatste Novak Djokovic zich ook voor de halve finale. De Servische nummer één versloeg Mischa Zverev uit Duitsland na een hevige strijd en treft in de halve finales de Spanjaard Roberto Bautista Agut. MOTORSPORT Dani Pedrosa moet de Grand Prix van Ja pan morgen aan zich voorbij laten gaan. Hij ging gisteren tijdens de training hard onder uit, met een rechter- sleutelbeenbreuk als resultaat. De Spaanse motorcoureur zal een operatie moeten on dergaan. Mogelijk mist hij ook de komen de races in Australië en Maleisië. In het WK-klassement staat Pedrosa voorals nog vierde. GOLF Joost Luiten is verder achteropgeraakt bij de British Masters. De Nederlander staat- na twee dagen op 139 slagen, goed voor plek 37. Aan kop gaat Richard Bland. De En gelsman leidt met 131 slagen. VOETBAL Queens Park Rangers (QPR) blijft vierkant achter de Nederland se trainer Jerrel Has selbaink staan. Dat concludeert de Engel se club uit de Cham pionship na een intern onderzoek. De 44-jari- ge Hasselbaink kwam vorige maand onder vuur te liggen toen zijn naam in het om koopschandaal in het Engelse voetbal werd genoemd, gedaan door de Engelse krant Daily Telegraph.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30