Claim van veteranen is uniek 19 dacht er goed aan te doen, omdat nu ook mannen zonder proble men geëvacueerd konden worden. Pas jaren later zou blijken dat juist door zijn actie mannen de massa moord hadden overleefd. „Ik heb zitten huilen als een klein kind toen ik dat las in het onderzoeks rapport van het NIOD." De verschrikkingen die Van Duijn meemaakte, zijn een blij vend litteken op zijn ziel. Maar wat hem nog meer steekt, is dat hij in de jaren na de missie geen enkele steun van Defensie heeft gekregen. „Ik ben bij Defensie ge gaan omdat ik iets wilde beteke nen voor de veiligheid in de we reld. Omdat ik het idee had: de krijgsmacht is geen koekjesfa briek. Hier zorgen mensen voor el kaar. Hier is het samen uit, samen thuis. Het was inderdaad samen thuis, maar daarna stond ik er echt alleen voor." Herhaaldelijk klopt Van Duijn aan bij Defensie om hulp als hij zich moet verantwoorden voor wat er in Srebrenica is gebeurd. Hij belt zelfs de inmiddels oud- Commandant der Strijdkrachten Peter van Uhm op als hij gedwon gen wordt om te getuigen voor het Bosnian State Court. „Ik heb hem letterlijk gezegd: 'Help, wat moet ik doen?' Maar het was een persoonlijke kwestie, kreeg ik te horen. Dat is mij zo tegengeval len. Natuurlijk ben ik verantwoor delijk voor mijn eigen daden. Daar loop ik niet voor weg. Maar ik stond daar wel met een rood, wit en blauwe vlag op mijn arm. Ik had op zijn minst morele steun verwacht, maar Defensie trok com pleet zijn handen van deze missie en van mij af. Alles wat ik daar heb gedaan namens de krijgs macht werd persoonlijk op mijn schouders geladen." Het leidde ertoe dat Van Duijn helemaal geen vertrouwen meer had in mensen om zich heen. Hij raakte in een sociaal isolement. Werk was het enige dat telde. „Pas toen ik een baan bij de politie kreeg, kwam ik erachter dat ik mijn bed niet meer uit kon ko men en vier espresso's nodig had voordat ik op gang kon komen." Het bleken de eerste sympto men van posttraumatische stress stoornis (ptss). Van Duijn gaat in therapie, weet zich staande te hou den. Hij schopt het tot directeur Nationale Veiligheid bij TNO, maar ziet tegelijkertijd ook hoe veel van zijn dienstmakkers wel in de problemen komen. Sommi ge raken verslaafd, verzeilen in de criminaliteit. Enkelen plegen zelf moord. „Ik had de mazzel dat ik de juiste mensen om mij heen had. Het had bij mij ook zomaar verkeerd afkunnen lopen." Het is precies de reden waarom Van Duijn zich verbonden voelt met zijn voormalige dienstmak kers. En waarom hij zich aansluit bij de aanklacht tegen de staat. Want er zijn nu weliswaar regelin gen om militairen met problemen te helpen, maar die dekken de la ding van deze unieke missie en zaak niet. „Die gaan alleen over psychische of fysiek letsel. Deze aanklacht gaat over hoe Defensie haar fouten recht gaat zetten. Hoe ze mensen actief gaat helpen die daar nog steeds onder hebben te lijden. Want de pijn waarmee dit dossier nu steeds weer terugkomt, daar moeten we echt vanaf." zaterdag 15 oktober 2016 'Een opdracht die op voor hand onuitvoerbaar was.' Het waren opbeurende woor den van minister van Defensie Jeanine Hennis-Plasschaert tij dens Veteranendag over de val van de enclave Srebrenica. Maar het goedbedoelde ge baar om Dutchbatters de er kenning te geven die ze al ja ren missen, haalt bij veel vete ranen vooral diepe wonden open. Bijna een kwart van het voltallige bataljon vindt dat het niet bij een 'sorry' kan blijven en heeft nu een megaclaim bij de staat neergelegd. Het is voor het eerst dat een groep veteranen de staat aan klaagt. Ze worden bijgestaan door advocaten Michael Ruper- ti en Klaas Arjen Krikke. Zij wil len eerst met defensie in ge sprek. Ruperti: „Wij willen een algemene schadecompensa- tie, omdat de overheid voor, tij dens en na de uitzending nala tig en onzorgvuldig is geweest tegenover het hele bataljon." Leidt het gesprek niet tot een overeenstemming, dan stap pen de veteranen naar de rech ter. Leen van Duijn: 'Achteraf blijkt dat ik keuzes maakte die over leven of dood gingen.' FOTO PIM RAS Kleine foto's: uit privé-col- lectie van Leen van Duijn van zijn tijd bij Dutchbat III.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20