WEER EVEN THUIS 19 Het ouderlijk huis van Rutger-Jan Cleiren (24) was het voormalig Klein-Patronaat in Hulst. De woonkamer was met 100 m2 enorm en in de kelder zaten de resten van een eeuwenoud kasteel. We noemden de woonkamer 'de zaal'. Ik heb daar vele kilometers afgelegd op mijn driewieler Aan de buitenkant is niks veranderd. Nog steeds dat mooie metselwerk, het buitenplaatsje als tuin Het kerkbestuur van Hulst ging ruim 25 jaar geleden bepaald niet over één nacht ijs toen het besloot het Klein-Patronaat Aloysius in de bin nenstad te verkopen aan particulie ren. Het Patronaat aan de Kruis straat, gebouwd rond 1900, en waar tot aan de Tweede Wereldoorlog jon geren elkaar troffen voor de catechis mus en later voor ontspanning, was immers een stuk parochieel bezit, ge bouwd met geld van alle parochia nen. De laatste jaren verhuurde het kerkbestuur het Klein-Patronaat aan de muziekschool. Dat contract liep af en vanwege hoge onderhoudskos ten wilde het kerkbestuur niet blij ven verhuren, maar er liever hele maal vanaf. De verkoopsom zou ten goede komen aan een ander zeer ge liefd parochieel bezit: de restauratie van de mooiste kerk van Nederland, de Hulster Willibrordusbasiliek. Het waren Philip en Petra Cleiren- van Geyt die het Klein-Patronaat uit eindelijk kochten. Na een fikse ver bouwing was er tijd voor gezinsuit breiding en zo werd het voormalig Klein-Patronaat het ouderlijk huis van Rutger-Jan Cleiren. En wat voor een huis. „Het was enorm, echt. De woonkamer was 100 vierkante me ter. We noemden de woonkamer dan ook 'de zaal', want dat was het. Ik heb daar vele kilometers afgelegd op mijn driewieler." Ravotten Rondom de zaal lag een gang die niet alleen de keuken en andere ka mers aan de zaal verbond, maar Rut ger-Jan de mogelijk gaf met hond Dolph te ravotten. „Je kon hem als het ware binnen uitlaten." Dat het gebouw lange tijd dienst deed als muziekschool, bleef te zien aan som mige deuren die bekleed waren met dik isolatiemateriaal, overtrokken met leer. „Mijn ouders hebben veel van die deuren laten zitten, het zag er cool uit." Philip en Petra hebben dan ook een groot gevoel voor 'cool'. Ze be stierden jarenlang een winkel met de mooiste designspulletjes in Hulst en daarbij kwam nog dat Philip be schikt over gouden handjes. Rut ger-Jan: „De keuken van beton heeft mijn vader helemaal zelf gegoten en gemaakt, ook de kasten rondom de deur heeft hij helemaal zelf gemaakt. Hij heeft in mijn kamer zelf een bed stee gemaakt, in de vorm van een boerderij. En dan kon ik daar heel mooi mijn groene John Deere trap- tractor onder parkeren." Groot nieuws Rutger-Jan wist wel dat hij in een bij zonder huis woonde. Hij nam zijn vriendjes dan ook graag mee. Het Klein-Patronaat werd zelfs nog even groot nieuws. Een kleine twintig jaar geleden werden in de kelders van het pand resten van het vermoe delijke Kasteel van Hulst gevonden. Rutger-Jan: „Ik zat in de zaal met mijn autootjes te spelen en mijn va der zag dat de autootjes steeds dezelf de kant oprolden. Hij besloot te kij ken waarom de vloer niet waterpas was en zo vond hij de gewelven. De krant kwam, de tv, archeologen. Dat was heel bijzonder. Mijn klas kwam zelfs op excursie naar mijn huis!" De carrière van Rutger-Jan begon in zijn ouderlijk huis. Hij is filmma ker met zijn eigen bedrijf BRUUT Collective in Antwerpen. Zijn eerste filmpjes maakte hij in het Klein-Pa tronaat. „Elke kamer was een filmde cor." Delen van die filmpjes stopte hij in een sollicitatievideo voor een stageplaats bij de Ameri- kaaanse cabare tier Jerry Sein feld in New York. Jammer Heel af en toe rijdt Rutger-Jan nog langs de Kruis straat. „Aan de bui tenkant is niks ver anderd. Nog steeds dat mooie metsel werk, het buiten plaatsje als tuin. Ik vind het jammer dat mijn ouders het ver kocht hebben, maar toen het Klein-Patronaat af was, begonnen hun vin gers weer te jeuken. Ze zijn aan een nieuw project begonnen. Ze wonen nu in de oude textielfabriek van Clitex in Clinge. Ook spe ciaal." zaterdag 15 oktober 2016 Elke kamer was een filmdecor Sheila van Doorsselaer Rutger-Jan Cleiren voor zijn bijzondere ouderlijk huis. FOTO CAMILE SOHELSTRAETE Als Hulster vosje tijdens carnaval bij het Klein-Patro naat. Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 203