T urkije doet letters F en G in de ban Wilders boos nu zaak toch doorgaat 18 NI Ruim 150 Dutchbatveteranen klagen de staat aan. Ze voelen zich in de steek gelaten na de val van Srebrenica. Pelotonscommandant Leen van Duijn: „Niemand zei: we steunen jullie." CLAIMS MILITAIREN A Het Turkse ministerie van Onder wijs heeft 13.000 ton wiskunde- boeken ter waarde van 14,6 mil joen euro verboden, omdat er bij opgaven voor meetkundige bereke ningen de letters F en G worden gebruikt. De verwoede pogingen om de initialen van 'terrorist' Fethullah Gülen en alles wat maar enigszins aan hem doet denken overal in Turkije te verwijderen, heeft al eerder tot extreme initiatieven ge leid. Zo zijn alle nummerborden De politie onderzoekt of eigenaren van auto's met FG in het kenteken adepten van Gülen zijn met de lettercombinatie FG uit de roulatie genomen. De politie on derzoekt of de eigenaren van de bewuste kentekenplaten Gülen- aanhangers zijn. Een ivf-kliniek is gesloten om dat een van de aandeelhouders er van wordt verdacht banden te heb ben met de Gülenbeweging. Families van minstens zes van de omgekomen soldaten die deel namen aan de putsch hebben hen als 'landverraders' verstoten. Zij weigeren hun doden te begraven. Daardoor zijn ze zonder enige reli gieuze ceremonie terechtgekomen op een plek voor daklozen en niet-geïdentificeerde personen. Hakan Sükür, oud-topvoetballer van Galatasaray en de Turkse top scorer aller tijden, is inmiddels ook toegevoegd aan de zwarte lijst van terrorismeverdachten. Sükür, een bekende Gülenaanhanger, kwam in 2011 in het parlement op de lijst van de AK Partij. Hij bleef Gülen trouw en is daarom nu een 'landverrader'. Tegen hem en zijn vader zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd. Hij vluchtte voor de coup naar Amerika. Foto's van hem en videobeelden van zijn legendarische doelpun ten, onder meer het allersnelste doelpunt ooit op een WK -in 2002 na 10 seconden - zijn uit het nationale voetbalmuseum verwij derd. Galatasaray heeft hem ge royeerd. Uit een Turkse Walk of Fame is zijn naam weggebeiteld. Zijn huis en andere bezittingen, ter waarde van 60 miljoen euro, zijn in beslag genomen. Volgens president Erdogan zijn er inmiddels 85 dozen met bewijs materiaal tegen Gülen naar Ameri ka gestuurd, maar ondanks her haalde verzoeken van de Turkse autoriteiten is hij nog steeds niet in voorlopige hechtenis genomen. Het proces tegen PVV-leider Geert Wilders gaat gewoon door. Volgens de Haagse rechtbank is er een 'uitgebreid en inhoudelijk' de bat nodig om te kunnen beoorde len of Wilders zich schuldig heeft gemaakt aan belediging en het aanzetten tot discriminatie en haat. De rechter verwierp het be toog van de PVV-leider dat de rechtspraak zich niet moet be moeien met politici. „Deze zaak gaat er niet om zijn beleid te be oordelen, maar om de specifieke uitspraken", aldus de rechter. Wilders was niet aanwezig bij de uitspraak, maar reageerde diep teleurgesteld. Hij twitterde snel nadat de rechter uitspraak had ge daan: 'Vervolgd voor wat miljoe nen mensen vinden. #politiekproces #pleurop.' Wilders staat terecht voor zijn minder-Marokkanen-uitspraak op 19 maart 2014. Hij al tijdens de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen van die dag te stre ven naar 'minder Marokkanen' in Nederland. Wilders stelde vervol gens op de verkiezingsavond in een café in Den Haag zijn PW-achterban de vraag of zij 'meer of minder Marokkanen in Nederland' wilden. Zijn fans en medewerkers scandeerden daarop 'Minder, minder, minder!' Waar hij ten slotte aan toevoegde: 'Nou, dan gaan we dat doen'. In totaal 56 personen en vijf or ganisaties meldden zich als slacht offer en klaagden hem aan. De zaak start op 31 oktober. Er zijn drie weken voor uitgetrokken. uim twintig jaar verwerkte hij het drama dat zich tijdens de zomer van 1995 afspeelde, in stilte. Alleen bij rechters en onderzoekers deed Leen van Duijn zijn verhaal - en alleen als hem daar nadruk kelijk om werd gevraagd. Hij schuwde bewust de publici teit na de massamoord op 8.000 Bosnische moslims. Zijn bataljon Dutchbat III, dat hen had moeten beschermen, zou hij er toch niet verder mee helpen, dacht hij. Het drama kon alleen nog maar gro ter worden. „Mijn commandan ten dreigden toen nog vervolgd te worden. En misschien was ik zelf wel de volgende bij wie nabe staanden van de genocide zou den uitkomen." Maar tot een strafzaak zal het hoogstwaarschijnlijk niet meer komen. En dus voelt de toenmali ge officier meer dan ooit de nood zaak om in actie te komen en moét hij de manschappen steu nen die defensie jarenlang in de kou heeft laten staan. Helemaal nu de minister van Defensie Jeanine Hennis op Vete- ranendag heeft toegegeven dat hun 'opdracht op voorhand onuit voerbaar was'. „Die uitspraak was veelzeggend, maar het mag daar niet bij blijven. Tijdens onze aanwezigheid is de grootste geno cide van Europa sinds de Tweede Wereldoorlog gepleegd. Veel vete ranen hebben daar nog steeds last van. Dat kun je niet afdoen met 'sorry' en we gaan weer over tot de orde van de dag." Van Duijn weet waar hij over praat. Hij was pelotonscomman dant toen de Nederlanders in de zomer van 1995 door Bosnische Serviërs onder de voet werden ge lopen. „Achterafhad ik daar ten tijde van de oorlog net zo goed op de camping kunnen staan. Dat had mij eenzelfde situatie op geleverd als nu. Ik heb aan niets gemerkt dat ik officier was van de Nederlandse krijgsmacht." Voor, tijdens en na de missie voelt Van Duijn zich in de steek gelaten. De militair verbleef in de heuvels van Srebrenica toen gene raal Mladic met meer dan tiendui zend militairen de Nederlanders onder vuur nam. Hier moest Dutchbat op verzoek van de Vere nigde Naties een enclave vol ge vluchte moslims beschermen. De pelotonscommandant weet nog als de dag van gisteren hoe ze met wegblokkades wanhopig de opmars van de Serviërs pro beerden te vertragen. Met veel te weinig manschappen en wapens ■P*55ï die zo verouderd waren dat ze er in Nederland op de schietbaan nog niet mee mochten oefenen. „Het voelde alsof we in de ring stonden tegen Mike Tyson met één arm op de rug en een blind doek om. De opmars vertragen was echt het maximale dat we konden doen. In de hoop dat er luchtsteun kwam, wat niet ge beurde." De enclave viel. Duizenden moslims probeerden te vluchten terwijl de Serviërs de mannen er uit pikten. Van Duijn en zijn manschappen probeerde zoveel als ze konden families bij elkaar te houden. Protesteerden als de Serviërs mannen mee wilden ne men die overduidelijk geen strij der konden zijn. Van Duijn maakte keuzes die hem tot op de dag van vandaag achtervolgen. Heel vaak ziet hij nog het beeld voor zich van een vrouw die zich aan hem vast klampt omdat een familielid met de Serviërs mee moet. Ze smeek te om hulp. Maar Van Duijn liet die man toch meegaan. „Achteraf blijkt dat ik keuzes maakte die over leven of dood gingen. Het was een afschuwelijke combina tie van Schindler's list en Sophie's choice. Zulke films kan ik nog steeds niet zien." Tot van Duijns eigen verdriet zetten sommige dienstmakkers hem later weg als een oorlogsmis dadiger. De pelotonscomman dant liet vluchtelingen op eigen initiatief met bussen naar Tuzla brengen. Van Duijn kreeg het ver wijt dat hij daarmee had meege werkt aan de etnische zuiverin gen door de Serviërs. Terwijl hij zaterdag 15 oktober 2016 Drie maanden na de mislukte staatsgreep in Turkije komen er uit Ankara nog steeds maatrege len tegen Fethullah Gülen, het vermeende brein achter de coup poging. Mare Guillet Istanboel Tobias den Hartog Den Haag ussen Schindler's List en Sophie's Choice Raymond Boere Den Haag Fethullah Gülen. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19