ZEELAND 7 Ik kan de televi sie vaak niet ver staan. Daar heb je bij een boek geen last van boeken. „Meestal pak ik willekeu rig de boeken waarvan ik denk dat ze in de smaak vallen. Ik hoop dan maar dat ze die nog niet gelezen heeft. Sinds kort kunnen ze in het systeem zien of en wanneer ik een boek eerder geleend heb. Dat is in dit geval heel handig." De tas is snel gevuld en nadat de familie Uil onder enig protest op de gevoelige plaat is vastgelegd, is het de hoogste tijd om de boel weer in te pakken. Over een kwar tier is het de beurt aan Ouwer- kerk, waar de bus van half twaalf tot kwart over twaalf staat. Tilroe kan Esseling een hand ge ven als het gaat om een groot aan tal dienstjaren op de bibliobus. Hij werd in 1985 chauffeur en komt regelmatig volwassenen te gen die hem herkennen van vroe ger, toen zij als kleine jongen of meisje boeken kwamen uitzoeken in de bus. „Elke dag is anders en dat vind ik heerlijk. We werken in wisselende teams, draaien och tend- en middagdiensten en ko men op allerlei plaatsen in Zeeland waar je normaal niet zo snel komt." Even wachten De Haneweg in Ouwerkerk bijvoor beeld. Op het straatnaambordje zit een tortelduifje, in elkaar gedoken en met uitgezette veren als bescher ming tegen de koude wind. Tilroe zet de bus in zijn anti-wiebelstand en Esseling legt de droogloopmat op zijn plaats. De lichten gaan weer aan en dan is het wachten op de eerste bezoeker. Die laat een tijdje op zich wachten, maar dat komt Til roe en Esseling stiekem wel goed uit. Zo kunnen ze mooi de retour gekomen boeken terugzetten in de schappen. Tilroe maakt ondertus sen koffie en thee klaar in het piep kleine keukentje, dat verstopt zit achter een witte wand. „Het is hier niet zo groot, dus ons assortiment is ook wat beperk ter dan bij een stenen bibliotheek", legt Tilroe uit. Maar net als bij de grote broer is ook in de biblioservi- cebus ruimte gemaakt voor bestsel lers en een themaschap, dat vanwe ge de Kinderboekenweek in het te ken staat van opa's en oma's. Het is niet moeilijk om het favo riete genre van trouwe bezoeker Wim Kuijper te achterhalen. Hij loopt doelbewust naar het boord met thrillers en detectives. „Ik lees graag, zeker nu het weer vroeger donker wordt", zegt hij. „De televi- sie kan ik meestal niet verstaan, omdat ik behoorlijk doof ben. Daar heb je bij een boek geen last van." Nu hij er toch is, kan hij net zo goed even pinnen. „Dan hoef ik mijn vrouw niets te vertellen", grapt hij, voor hij door de schuif deur naar buiten verdwijnt. Herinneringen Voor de laatste keer klimmen Til roe en Esseling de cabine in. Op naar de loods, waar Rob Beijer en Ella Szanto om één uur aan de middagdienst beginnen. Onder weg naar Middelburg halen ze her inneringen op. Over de man die zo trouw de bus bezocht, zelfs op de dag dat zijn broer overleed. „Net voordat we weg zouden gaan, kwam hij binnen", zegt Til roe. „Hij vertelde ons dat hij wat later was, want zijn broer was overleden en dat had hij zojuist via de telefoon te horen gekregen. Dat vond ik heftig." Sociale functie Esseling knikt. „De bus heeft ook een sociale functie en die moet je niet onderschatten. Ouderen die in een dorp zonder voorzieningen wonen, komen niet alleen voor boeken of postzegels, maar vaak ook voor een praatje." Om de wel- zijnsfunctie van de bus te profile ren, rijdt regelmatig een medewer ker van welzijnsorganisaties als SMWO, Porthos en GGD Zeeland mee. Esseling: „In de bus kunnen mensen op een laagdrempelige manier kennismaken met de orga nisaties en hun mogelijkheden." Bij terugkomst aan de Kuipers- weg scharrelen de kippen nog steeds rond in de berm. Het is als of de tijd heeft stilgestaan. BIBLIOSERVICEBUS VERSUS COLUMBUS zaterdag 15 oktober 2016 Planbureau en Bibliotheek van Zeeland boeken is niet genoeg Wim Kuijper, bezoeker BIBLIOSERVICEBUS: Bestaat: 10 jaar Is: meer dan een bibliotheek op wielen. In de bus zijn ook een geldautomaat, postkantoor en ov-chipkaart servicepunt te vin den. De bus rijdt door de kleine dorpskernen en stadswijken van Zeeland. Aanbod: Boeken lenen, geld pin nen, ov-chipkaart opladen, post zaken regelen en cadeaubonnen kopen. Info: biblioservicebus.nl COLUMBUS: Bestaat: 5 jaar Is: een ondersteunende factor bij het Zeeuwse basisonderwijs in kleine kernen, voornamelijk op het gebied van leesbevordering, mediawijsheid en projectonder wijs. Na schooltijd is de Colum- Bus ook beschikbaar voor vol wassenen. Aanbod: boeken lenen, ov-chip- kaart opladen, cadeaubonnen en postzegels kopen. Info: decolumbus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 197