NS jaagt Zeeuw de auto in D66: Quaak voldoet niet als voorzitter Kranendonk moet weg 2 ZEELAND CODEWEEK WERELDRECORD Speerpunten Basisscholieren in Goes en Oost-Souburg hielpen gisteren mee het wereldrecord programmeren te vestigen. „Je moet moeilijke dingen in simpele stukjes opknippen." Hulst pakt armoede aan Mosseldag op het Spuiplein Fietspad bij Kuitaart dicht Voor hen is het: doen we even. Klik, klik, klik. Die vanzelfsprekend heid! Commentaar De NS zet Zeeland op achterstand. Het langverwachte nieu we spoorboekje laat zien dat de reistijden naar de Rand stad en naar Antwerpen behoorlijk langer worden. Treinrei zigers die naar Brabant willen, zijn mogelijk wel beter af. Maar hen wacht een krappe aansluiting in Roosendaal. In de nieuwe dienstregeling gaat het vaak om slechts een paar minuten extra. Maar die bevestigen de trend van de laatste jaren: treinreizen kost steeds meer tijd. Het tempo van de oude recht streekse intercity's is een verre herinnering. De reistijd van Vlissin- gen naar Amsterdam is in vijfjaar bijna een half uur langer gewor den. Naar Antwerpen gaat het helemaal fout. Die treinreis zal van uit Vlissingen bijna twee uur gaan duren. En dat voor een afstand van hemelsbreed zestig kilometer. De NS moet de meeste treinen laten rijden waar de meeste reizi gers zijn - niet in Zeeland. De NS moet voldoen aan de wens van een snelle verbinding tussen de belangrijkste stations - niet in Zee land. De NS moet ook de dunbevolkte gebieden goed blijven bedie nen - nu komt Zeeland in beeld. In dit spel van tegenstrijdige be langen trekt deze provincie duidelijk aan het kortste eind. Zeeland kan moeilijk verwachten dat elk station hier om het uur een razendsnelle verbinding heeft met de rest van het land en ver der. Zeker niet als treinen moeten stoppen op alle kleine stations. Dat kan moeilijk anders, want minder treinstations leiden dan wel tot snellere verbindingen, maar dan duurt het hier gemiddeld weer langer om bij zo'n opstappunt te komen. De Zeeuwse treinreiziger zal teleurgesteld zijn. Misschien is een kortere reistijd te veel gevraagd. Maar opnieuw een verslechtering? Dat is wel heel zuur. Deze aanpak zal mensen de auto in jagen. Bijna twee uur in de trein voor een afstand van hemelsbreed zestig kilometer Quaak kapte woensdag, als voor zitter van de commissie Ruimte van de gemeenteraad, een discus sie tussen Wim Huigh (D66) en Guus Langeraert (Lijst Babijn) af. Huigh ziet er willekeur in. „Dit is niet de eerste keer. Anderen laat hij wel uitpraten. Quaak mist poli tiek gevoel en beleving." Huigh gaat de zaak inbrengen bij het pre sidium, het overleg van fractie voorzitters. Quaak herkent zich niet in de verwijten. „Ik heb Wim Huigh tij dens die hele vergadering één keer afgekapt. De discussie die dreigde te ontstaan, was naar aan leiding van een brief die op de lijst ingekomen stukken stond. Ik vond dat er genoeg over gezegd was. Ik vind het prima dat er in houdelijk gediscussieerd wordt over een raadsvoorstel, maar over een brief... Dan zitten we er straks na middernacht nog." Quaak heeft wel een vermoeden waar het ongenoegen van Huigh van daan komt. „Ik heb het idee dat D66 er nogal van baalt dat ze on langs uit de coalitie is gezet. Dat snap ik wel, maar dit lijkt me niet de manier om te reageren." Onzin, stelt Huigh. „Het tegen deel is waar. Het was een vervelen de periode, maar we ervaren het als een verademing dat we niet meer in de coalitie zitten. We hoe ven onze mond niet meer te hou den. We kunnen zeggen waar we voor staan. Wat dat betreft voelt dit een stuk beter." Almanak Cléo (7) gaat proberen lid te worden van het kinderparle- ment van haar Hulster basis school. Daarvoor moet ze echt campagne voeren (posters, but tons) en met verkiezingspun- ten komen die de school verbe teren en waarmee ze haar klas- genoten kan overtuigen op haar te stemmen. Haar speer punten: toiletverfrissers op de schoolwc's, op schoolreis vanaf groep 4 en, zoals bij een echte politica is eigenbelang haar niet vreemd, kussentjes op de stoelen. Dansmiddagen in cultureel centrum Ingespannen kijkt Joris de Bruijne naar het computer scherm. Daarop bewegen drie figuurtjes: een stroper, een olifant en een drone. En niet zómaar: elke actie is ingepro- grammeerd. Joris: „Als de stroper de olifant raakt, zegt hij: 'Hallo, toekomstige kipfilet!'" Samen met andere leerlingen van Tweemaster-De Kameleon in Oost-Souburg voert Joris opdrach ten uit in het kader van CodeUur. „We zijn bezig de sensor zo in te stellen dat hij de stroper opmerkt. Als hij dan binnen een bepaald ge bied komt, wordt de stroper zicht baar." Op het scherm verschijnt een tekst: 'Gotcha bitch 3!' Joris, triomfantelijk: „Kijk! De sensor ziet hem! Daar is hij!" Missie geslaagd. „Je moet moeilijke dingen in simpele stukjes opknippen." Een uur lang kregen 11.368 kinde ren uit groepen 7 en 8 door heel het land heen les in het program meren. Daarmee vestigden ze het wereldrecord programmeren. De recordpoging was onderdeel van de Europese Codeweek, een initia tief van voormalig eurocommissa ris Neelie Kroes. Doel: aandacht te vragen voor de noodzaak, kinde ren op te leiden voor de banen van de toekomst. En dat zijn, naar alle verwachting, banen met een 'soft- warecomponent'. Banen dus waar voor je moet kunnen programme ren. In Zeeland deden twee scholen mee: de groepen 7 en 8 van Twee master-Kameleon én de Holtkamp- school in Goes. ICT-docent Erik Traas van Holtkamp: „Deze actie kun je vergelijken met de wer vingsacties voor leerlingen in tech nische beroepen. Maar hier gaat het dan om 21th century skills. Die worden niet vaak geoefend. Denk aan logisch nadenken, redeneren, door hebben wat oorzaak en ge volg zijn, samenwerken, stap voor stap naar een doel SCHARENDIJKE Ondernemer Bert Kranendonk van het noodlij dende Inspiratiecentrum Grevelin- gen op de Brouwersdam moet ver trekken. Het bestuur van het Na tuur- en Recreatieschap Zuidwes telijke Delta heeft besloten de sa menwerking te beëindigen, aldus wethouder Frans Tollenaar van de gemeente Goeree-Overflakkee. „Er valt meer van te maken", meent de wethouder. Op zaterdag 22 oktober opent Boomkwekerij De Fruittuin zijn deuren op een nieuwe locatie! Van 10.00 tot 16.00 uur wordt dit feestelijk gevierd, u komt toch ook zaterdag 15 oktober 2016 li CDA'er Sjaak Quaak is bevoor oordeeld, mist politiek gevoel en stelde zich eerder deze week niet op als onafhankelijk voorzit ter van de Sluise raadscommis sie Ruimte. Dat vindt D66-raads- lid Wim Huigh. Martijn de Koning Oostburg Tip? redactie@pzc.nl HULST Het college van B en W in Hulst gaat onderzoeken hoeveel kinderen in Hulst in armoede leven en hoeveel geld de afgelopen vier jaar voor armoede is uitgetrok ken. Hulst krijgt, net als alle gemeenten, een geldbe drag van het Rijk ter bestrij ding van kinderarmoede. Het college moet eind dit jaar met een plan van aan pak komen. Een motie daar toe is donderdagavond aan genomen in de raad. BRESKENS Op het Spuiplein in Bres- kens wordt morgen de ze vende editie van de plaatse lijke Mosseldag gehouden. De zondagmarkt is van 10.00 tot 17.00 uur. Vanaf 11.00 uur kunnen liefheb bers eten in de tent op het middendeel bij de fontei nen. Een pan mosselen met friet, saus en een drankje kost 15 euro. Een halve kreeft met saus en een drankje kost 10 euro, een portie oesters met 5 euro. KUITAART Fietsers kunnen vanaf maandag ruim een week lang geen gebruik maken van het fietspad langs de provinciale weg tussen Kuit aart en Kloosterzande. Tus sen Kuitaart en het fietstun- neltje krijgt het fietspad een nieuwe asfaltlaag. De strook is daarom afgeslo ten. Omrijden kan via de President Rooseveltstraat, Hulsterweg en de Cathalij- neweg. De werken duren tot en met 26 oktober. AXEL In cultureel centrum De Hal le in Axel wordt woensdag een dansmiddag gehouden. Die begint om 13.45 uur. Er is ruimte voor een kopje kof fie, een praatje en een dans je. DJ Leen verzorgt de geva rieerde (dans)muziek. En tree: drie euro. Er zijn ook dansmiddagen op 16 novem ber en 7 december. 'Mij n vader Ondine van der Vleuten Oost-Souburg Maaike Palink, moeder van Puck Wemeldingse zandweg 4b, Kapelle, www.defruittuin.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 194