Multinationals in windpark Solliciteren steeds vaker digitaal 2 NI MAIKEL HARTE V Column Laatst kwam ik een vriend tegen die net bij zijn moe der in het rusthuis was geweest. Z'n moeder, Nel, ken ik ook, als kind kwam ik er thuis. Hij was er ontdaan van. Nel was inmiddels éénennegen tig en ze had aan hem gevraagd waar ze nu eigenlijk nog voor leef de. Haar wereldje was klein ge worden. Het bestreek niet meer dan de paar vierkante meter van haar kamer en de televisie. Lezen kon ze eigenlijk niet meer, tot een paar jaar geleden breidde ze nog sokken en sjaals, maar haar vingers hadden het opgegeven, en dus stond tegenwoordig de he le dag de televisie aan. Hij pro beert er wel een paar keer per week langs te gaan, temeer om dat zijn broer Ron in de Rand stad woont en slechts sporadisch de oversteek waagt. De vraag van zijn moeder waar ze nu nog voor leefde had hem van slag gemaakt. „Voor mij en m'n broer natuur lijk en de kleinkinderen", had hij geantwoord. Ze had eens gezucht en vooral verzucht dat iedereen zijn eigen leven had en dat het le ven van haar eigenlijk wel klaar was. Van de week kwamen de plan nen naar buiten voor een wets voorstel dat het mogelijk moet maken dat ouderen hulp kunnen krijgen als zij hun leven willen beëindigen, omdat ze vinden dat hun leven voltooid is. Onder strikte voorwaarden uiteraard en dus niet omdat sprake is van on draaglijk lijden, maar plat gezegd omdat een oudere vindt dat zijn of haar leven erop zit. In eerste in stantie schrok ik toch even. Als de politiek met zo'n voorstel komt, denk je toch dat er meer achter zit. Is dit niet een verkapte bezuinigingsmaatregel om de kos ten voor de ouderenzorg in de hand te houden? Is dit om de AOW-leeftijd op 67 te kunnen houden? Wat is de volgende stap? Een maximumleeftijd? Ach, m'n argwaan is eigenlijk wel al weg. Als ik er langer over nadenk en ik denk aan Nel, is het misschien nog niet zo'n verkeerd idee. Is dit om de AOW-leeftijd op 67 te kunnen houden? De Stelling TOOS HENK HORftOftCLOWN-0O OOK METEEN EEN RA6E ^0^ MlJNt>ERt>E .f HOEVEEL HEE JIJ ER AL? Drie meldingen horrorclowns Superkid Laura niet in de prijzen Woningoverval mislukt MIDDELBURG GS benoemen nieuwe directeur organisatie De opgewekte elektriciteit wordt rechtstreeks aan de vier bedrij ven geleverd, zonder tussen komst van een energiebedrijf. Di recteur Tijmen Keesmaat van het Windpark Krammer is trots op deze samenwerking, laat hij weten. „Ik zie het als een nieuwe stap in de energietransitie en ik ben blij dat wij zo'n belangrijke rol in het nieuwe energieland schap kunnen spelen." De initiatiefnemende coöpera ties Deltawind en Zeeuwind ne men zelf minder dan vijf pro cent af van de opbrengst uit de 34 windmolens. De totale capaci teit van het park bedraagt 102 megawatt, omgerekend voldoen de stroom voor ruim honderd duizend huishoudens. De coöpe raties bestaan uit ruim vierdui zend leden. De realisatie van het windpark is daarmee het tot dus ver grootste burgerinitiatief in z'n soort in Nederland. De bouw neemt naar verwach ting 2,5 jaar in beslag en worden de de molens in 2019 in gebruik genomen. De bedoeling is dat ook vanuit Ik ben blij dat wij zo'n belangrijke rol in het nieuwe energielandschap kunnen spelen de omliggende regio's financieel kan worden geparticipeerd, zo werd vrijdag eveneens bekend gemaakt bij de officiële aanvang van de bouwwerkzaamheden. Daarvoor is een speciaal fonds opgericht. De inschrijving voor die deelname wordt eind dit jaar opengesteld. Het is een stille revolutie op de arbeidsmarkt. Waar andere grote bedrijven als HEMA, Hunke- möller en IKEA nog voorzichtige stappen in die richting zetten met videosollicitaties, gaat het le vensmiddelenconcern al verder. Jonge kandidaten worden voortaan volledig digitaal gewor ven: met online games en een vi deo-interview. Vooralsnog geldt de nieuwe sollicitatieprocedure alleen voor studenten die een traineeship willen bemachtigen. Maar volgens de multinational heeft digitaal solliciteren dé toe komst. Veel bedrijven in Nederland zijn nog lang niet zo revolutio nair als Unilever, maar volgens loopbaandeskundige Aaltje Vin cent is het slechts een kwestie van tijd voor de nieuwe selectie navolging krijgt. Ketens als HE- MA en IKEA maken nu al ge bruik van videosollicitaties om geschikte kandidaten te vinden. In zo'n filmpje vertelt een werk zoekende kort wie hij is, wat hij kan en waarom hij geschikt is voor de vacature. Voor winkelketens is het een handig alternatief voor de 'oude' sollicitatiebrief; zij kunnen met een zien hoe iemand zich presen teert. Het digitaal solliciteren lijkt nu vooral een 'dingetje' voor be drijven om in te spelen op de be levingswereld van jongeren, maar ook ouderen die zijn opge groeid met de handgeschreven brief zullen mee moeten, denkt Ook ouderen die zijn opgegroeid met de handgeschreven brief moeten mee loopbaandeskundige Vincent. Digitaal solliciteren levert be drijven op twee manieren geld op: de sollicitatieprocedure wordt verkort, waardoor het be drijf minder recruteringskosten maakt. Daarnaast zijn nieuwe ta lenten eerder aan het werk en dragen ze dus sneller bij aan de winst van de onderneming. Unilever ziet dat de digitale stap meer oplevert dan alleen geld: „Er is minder tijd en geld nodig om recruiters de aanmel dingen handmatig te laten beoor delen. Dat vinden we belang rijk", reageert Annefleur Kylstra van Unilever. zaterdag 15 oktober 2016 Ouderenzora Vandaag: Ik vind het niet erg om iets langer in de trein te zitten reageer op pzc.nl Gisteren: Ik vind clowns leuk 395 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS VLISSINGEN De Zeeuwse politie heeft donderdag en vrijdag drie meldingen gekregen over horrorclowns. Donderdag avond werden twee fietsers op het Vlissingse Baskens- burgplein door twee clowns belaagd. Vrijdagmorgen kreeg de politie weer twee meldingen over clowns. Een was gezien op de President Rooseveltlaan in Vlissingen, een tweede in Park Tooren- vliedt in Middelburg. Niemand deed aangifte. KORTGENE Laura Landman (12) uit Kort- gene is in de finale van het tv-programma Superkids niet in de prijzen gevallen. De vooraf opgenomen fina le van de talentenjacht was gisteravond te zien op RTL-4. Laura, leerling van het Pontes Goese Lyceum, speelde op piano Für Elise van Ludwig van Beethoven. Superkids werd gewonnen door violiste Iris van Nuland (14) uit Oss. Zij krijgt de stu diebeurs van 25.000 euro. WOLPHAARTSDIJK Twee gemaskerde overval lers zijn vrijdag rond 06.00 uur een woning op bunga lowpark de Schelphoek in Wolphaartsdijk binnenge drongen. Ze bedreigden daar met een wapen de twee mannen en een vrouw uit Middelburg. Een van de mannen kwam meteen in ac tie, waarop de daders zon der buit op de vlucht sloe gen. Niemand raakte ge wond. Van de overvallers ontbreekt nog elk spoor. Christa Koets is door Gede puteerde Staten aangesteld als nieuwe directeur organi satie. Koets komt van de ge meente Vlaardingen waar ze lid was van de driekoppige directeur. Koets is voor vier jaar aangesteld en is verant woordelijk voor de dooront wikkeling en aansturing van het provinciaal apparaat. AkzoNobel, DSM, Google Ne derland en Philips worden de grootste stroomafnemers van het nieuwe windpark op de Krammersluizen bij Bruinisse. De multinationals werken sa men in een consortium dat duurzame energiebronnen ver kent. De samenwerking met Windpark Krammer is het eer ste project onder die paraplu. Marcel Modde Bruinisse Tijmen Keesmaat, directeur Het ouderwetse sollicitatiege sprek sterft uit. Unilever, met 169.000 werknemers een van de grootste multinationals ter wereld, neemt het voortouw door volledig digitaal mensen te gaan werven. Natasja de Groot Rotterdam Lees verder op pagina 20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 185