PEILT DE STEMMING Europarlement bant kwik in tandvulling (5 BeniDonm A f EUWS 15 DEZE WEEK: HET DILEMMA VAN DE SP ft*** Onder SP-kiezers heerst onvrede over de partijkoers. Veel kiezers zijn veel minder tolerant over immigratie dan de partijtop. „Nederland is vol." Hoe gaat dat in gepolariseer de tijden? Uit angst voor vervelende reacties wil Monique (42), werkzaam in het onderwijs in een middelgrote stad, niet met haar naam in de krant. Monique is SP-stemmer, maar 'kritisch'. Ze vindt de partij te soft over de radicale islam en over de vluch- telingencrisis. „Nederland is toch al vol?" Haar man, van oorsprong 'hartstik ke rood', overweegt om over te stappen naar de PVV. Hij is niet de enige: Moni que heeft een SP-vriendin van Suri naamse afkomst, die bij de komende landelijke verkiezingen eveneens op Wilders wil stemmen. Dat zijn heikele ontwikkelingen. Mo- niques voorzichtigheid is dus wel te be grijpen. „Zelfs in mijn vriendenkring moet ik tegenwoordig oppassen met wat ik zeg." Ze woont al sinds haar 18de in achter standswijken. Ze hoort daar heel ande re zaken dan de politici in Den Haag. „Mijn Marokkaanse buurjongens balen openlijk van Somalische vluchtelingen. 'Die werken niet', zeggen ze. 'Onze ouders hebben keihard gewerkt, wij bouwen net een bestaan op en nu ver pesten die Somaliërs het voor ons'." In de kennissenkring van haar Surinaamse vriendin ziet ze de polarisatie toene men: „Een deel bekeert zich tot de is lam - ja, serieus - en anderen gaan PW stemmen. Het is enorm verwarrend alle maal." Wat is hier aan de hand? Electoraal geograaf Josse de Voogd (33) is niet ver rast. „Er ontstaat een nieuwe zuil van mensen die sociaal-economisch links zijn en cultureel rechts", vertelt hij in een Amsterdams café. Grof gezegd: van linkse kiezers, die is- lamkritisch zijn en huiverig over immi gratie. De Voogd haalt een kaart uit z'n tas. „Kijk, in gebieden waar de mensen vroeger KVP stemden - sociaal-christe lijk, maar cultureel conservatief - kie zen ze nu SP of PVV. Maar geen van die partijen sluit echt aan bij die zuil." De Voogd maakt zich zorgen. Waarschu wend: „Als die zuil zich niet vertegen woordigd voelt door een partij kan een explosieve situatie ontstaan." Hij be doelt? „Onrust. Op z'n minst een nare, gepolariseerde samenleving als in de Verenigde Staten." Dat klinkt dreigend. Ik vraag via Twit ter aan zes SP-stemmers of zij dit beeld herkennen. Mijn gesprekspart ners benadrukken dat de SP bovenal een sociale partij moet zijn - met oog voor het leed van vluchtelingen - maar zij vinden ook dat de SP zich op de thema's 'integratie' en 'radicale is lam' duidelijker moet profileren. 'En meer controle bij de grenzen!' schrijft een vrouwelijke kiezer. Weet de SP-leiding wel wat er on der hun kiezers gaande is? In het ver kiezingsprogramma zien ze van hun zorgen weinig terug. Ik vraag het aan Tweede Kamerlid Sadet Karabulut (41), woordvoerder sociale zaken en integratie. „Ik ben juist heel actief op die dossiers", zegt Karabulut. „Door erop te hameren dat de financiering vanuit de Golfstaten van gebedshui zen in Nederland moet stoppen. Of door de segregatie in het onderwijs aan te pakken. Maar kennelijk is dat minder zichtbaar." Wilders neemt haar in dit debat de wind uit de zeilen, zegt Karabulut. „Hoe overtref ik die makkelijke PVV-oneliners?" Zij wil de bredere context schetsen van dé crisis van de ze tijd: de gevolgen van de ontwrich ting van het Midden-Oosten. „Daar door zijn de vluchtelingenstromen ontstaan en radicaliseren jonge mos lims." Westerse militaire interven ties, westerse wapenleveringen aan een land als Saoedi-Arabië, de oorlog in Syrië: 'gewone' burgers lijden on der cynisch winstbejag en brute machtspolitiek. „Moslims in die re gio's zijn slachtoffer, net als bij ons autochtone kiezers, die door de globa lisering hun banen verliezen." Dat verhaal, zegt Karabulut, moet door de SP beter over het voetlicht worden ge bracht. „Daar zit het echte kwaad." Een bruin café in de binnenstad van Utrecht. SP-raadslid Michel Egger- mont (46) zit op de speciale 'werk- vrije rookplek' van het verwarmde ter ras. Eggermont, met zwart jack en paardenstaart, is een oude rot in de lo kale politiek. Hij gaat regelmatig 'klop pen': langs de huizen, bijvoorbeeld in de achterstandswijk Overvecht. Wat krijgt hij te horen? „Ja, men maakt zich zorgen over vluchtelingen en over de islam. Maar wij maken die thema's niet groter dan ze zijn. Wij zijn geen rattenvangers. Ik probeer een moslima die onderdrukt wordt concreet te helpen. En ik leg mensen die angst hebben voor een azc uit dat die vrees ongegrond is." Is dat genoeg? „Nee", zegt Egger mont. „Ik vind dat we in de wijken veel actiever moeten zijn." Te veel mensen hebben zich achter vier mu ren teruggetrokken, merkt hij. „Die stemmen helemaal niet. Of op de PVV." Tandartsen in heel Europa moe ten stoppen met de aloude kwik vulling. Die is veel te belastend voor het milieu, zo zegt een meer derheid in het Europese Parle ment. Kwik in thermometers mag al ja ren niet meer, maar tandartsen vulden vorig jaar nog vrolijk r,2 miljoen gaatjes met een amal gaam, een legering van kwik met een metaalstof. Vroeg of laat duikt dat spul weer op in het milieu, aldus GroenLinks-Europarlementariër Bas Eickhout. „Onlangs bleek dat een kwart van de Nederlandse kin deren te veel kwik in het lichaam heeft doordat we veel vissoorten eten die een hoge plek in de voed selketen hebben." Kinderen en zwangere vrouwen gaan in 2019 het eerst over op de kwikvrije vulling, drie jaar later moet als onderdeel van een totaal verbod de allerlaatste kwikvulling volgen. Het Europese Parlement wacht nog wel zware onderhandelingen met de lidstaten, omdat ook in de chemie (en in de kolencentrales) nog relatief veel kwik wordt ge bruikt. SPANJE Appartementen Los Gemelos 2 10 DAGEN LG r s v 3? OLmanTours ate zaterdag 15 oktober 2016 'Mijn vrienden stemmen PW' Michel Egger- mont (r) is SP-raadslid en gaat regel matig langs de huizen. „Men sen maken zich zorgen." FOTO MARCO OKHUIZEN Frans Boogaard Brussel Fijne appartementen op 500m van het strand 18 november 2016 Bekijk ook onze vlieg- en autovakanties op solmar.nl! Beste prijs, goede reis! Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. www.solmar.nl I 0495-588740

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16