u Een nieuw Ecoscope, vol oude valkuilen IOUWEN-DUIVELAND 11 Ondernemer Bert Kranendonk moet vertrekken. Het Inspiratiecentrum verdient en kan beter, vindt het Recreatieschap. VALSE START INSPIRATIECENTRUM GREVELINGEN A Er valt veel meer van te maken. We gaan een nieuwe invulling geven aan de activiteiten Het bestuur van het Natuur- en Recreatie schap Zuidwestelijke Delta heeft besloten de samenwerking met de exploitant van het Inspira tiecentrum te beëindigen, aldus bestuurswoordvoerder wethou der Frans Tollenaar van de ge meente Goeree-Overflakkee. Wat er precies aan de hand is, blijft ook voor het schap gissen. Kra nendonk reageert vooralsnog niet op telefoon en mail, zegt Daniël Bakker van Groenservice Zuid-Holland (GZH), dat het da gelijks beheer voert over de Gre- velingen. Tollenaar bevestigde donderdag avond in de gemeenteraad dat het Inspiratiecentrum kampt met financiële problemen en 'het alge mene beeld niet rooskleurig is'. Door te breken met de onderne mer kan het Inspiratiecentrum een nieuwe weg inslaan. „Er valt meer van te maken", meent de wethouder. „We gaan met her nieuwde energie een hernieuwde invulling geven aan de activitei ten." Een doorstart is zeker ook van belang in verband met de Europe se miljoenensubsidie voor de tot standkoming van het centrum. Bij een fiasco zou die steun wel licht moeten worden terugbe taald door de deelnemers in het schap. Dat zijn naast de gemeen te Goeree-Overflakkee, de ge meente Schouwen-Duiveland en de provincies Zeeland en Zuid-Holland. Eventuele extra kosten voor een reorganisatie van de 1,5 jaar oude attractie op de Brouwersdam, zijn volgens Tolle naar voor rekening van het Re creatieschap. Dergelijke uitgaven worden in dat geval uit de alge mene reserve gehaald. De ge meenten en provincies betalen een vaste bijdrage aan het schap. Verschillende raadsfracties van Goeree en Schouwen-Duiveland hebben herhaaldelijk vraagtekens gezet bij de financiële risico's voor de gemeente en of een ver lies uiteindelijk toch niet leidt tot een hogere bijdrage aan het schap. Trekken aan een dood paard. Bij de gemeente Schou wen-Duiveland weten ze precies hoeveel nodeloze energie dat kost. Zestien jaar lang hebben ze het geprobeerd met het mi lieu-educatief centrum Ecoscope in Renesse. Bij de opening rond de eeuw wisseling door het toenmalig ge meentebestuur de hemel ingepre- zen voor z'n innovatieve opzet. Maar de doorsnee toerist had blijk baar weinig trek in een milieules je over verstandig omgaan met af val en energie. En ook de natuur- educatie werd bij voorkeur even verderop in alle weidsheid en bui tenlucht genoten. De bezoekers bleven weg. In mei 2000 ging het centrum open, al na vier maanden werd het dweilen met de kraan open en in december dook direc teur Leo Jacobs de anonimiteit in. Hij liet zijn voicemail vertellen dat hij ziek was en hield zich lan ge tijd onbereikbaar. De parallellen met het Inspira- tiecenrum Grevelingen zijn bijna eng! Ook Ecoscope werd gebouwd met behulp van Europese miljoe nensubsidie. En ook daar was 'vooral doorgaan om toch maar niet terug te hoeven te betalen' het argument dat steevast ter tafel werd gegooid. Toenmalig verant woordelijk wethouder Ger van de Velde (later burgemeester van Goedereede dat de Brouwersdam deelt met Schouwen-Duiveland) bleef stellig geloven in de functie Het is logisch daar een plek te hebben met een informatieve en educatieve functie van Ecoscope. Net zo overtuigd is nu ook het Natuur- en Recreatie schap Zuidwestelijke Delta (het bestuur) en Groenservice Zuid-Holland (GZH, de dagelijks beheerder) van het bestaansrecht van het Inspiratiecentrum op de Brouwersdam. „Er komen op een jaar zo ontzettend veel mensen naar de Grevelingen, ook veel toe risten, dus is het heel logisch daar een plek te hebben met een infor matieve en educatieve functie", al dus Daniël Bakker van GZH. Puur voor die taak stopt het recreatie schap (in casu de gemeenten Schouwen-Duiveland, Goe ree-Overflakkee en de provincies Zeeland en Zuid-Holland) jaar lijks honderdduizend euro in het centrum, luidt de afspraak. Wat di recteur Bert Kranendonk (die als zelfstandig ondernemer de exploi tatie is gegund) voor dat geld doet, zegt Bakker, is onduidelijk. Ondanks herhaaldelijk aandrin gen geeft Kranendonk geen in zicht in zijn huishoudboekje. Nu hij bovendien eigenmachtig heeft besloten de deur van het centrum op slot te doen, en zich onbereik baar houdt, is de maat voor het be stuur vol. De samenwerking met Kranendonk wordt beëindigd. Net als destijds na een goed jaar de samenwerking met Jacobs werd beëindigd. Ecoscope mocht daarna nog 15 jaar in diverse vor men en vele euro's verder door modderen, om per 1 januari 2017 definitief te verdwijnen. Welke verdere valkuilen, dure lessen en toekomst en wacht het Inspiratie centrum nog? zaterdag 15 oktober 2016 Recreatieschap wil met een schone lei doorstart maken Marcel Modde Scharendijke Frans Tollenaar, wethouder Bezoekers staan voor een gesloten deur. foto marieke mandemaker Bezoekers in het hart van het Inspiratiecentrum, archieffoto marieke mandemaker ANALYSE Marcel Modde Daniël Bakker, GZH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 165