'Voor start ups zijn de vestigingscondities niet goed' 166.000 STEUN VOOR STARTERS TIPS Bijstandverlening zelfstandigen Borgstelling mkb-kredieten Starten vanuit een arbeidsongeschiktheidsuitkering Starten vanuit een WW-uitkering Mkb-Krediet Erasmus for Young Entrepreneurs Investeringsfondsen: technostarters en creatieve starters Microfinanciering Startersaftrek een Zwitsers-Duitse investerings maatschappij en een particuliere investeerder het benodigde geld op tafel. Volgens Tim staan bedrijven die Effect Photonics willen overnemen inmiddels op de stoep en komen investerings banken kijken of ze iets kunnen doen. „Volgend jaar beginnen we met de marktintroductie van onze modules voor glasvezelnetwerken, waar voor we inmiddels een productievestiging in En geland hebben. Vanaf vol gend jaar kunnen we daar elke maand enkele duizenden modules produceren, goed voor een maan delijkse omzet van enkele miljoe nen." Om verder te groeien heeft het bedrijf 50 tot 100 miljoen nodig, maar Tim maakt zich daar geen zorgen over. „We weten nu al dat de vraag veel groter is dan onze productiecapaciteit. Dan is finan ciering geen probleem." Volgens de prestigieuze start-up- website Compass staat Nederland op de negentiende plaats van start-upvriendelijke omgevingen. In Europa moet het Londen, Berlijn en Parijs laten voorgaan. De oprichting van StartupDelta is een goede zet geweest om het klimaat te veranderen, vindt hoogleraar Henk Volberda. StartupDelta-ambassadeur Constantijn is dat uiteraard met hem eens. De happening Startup- Fest dit voorjaar, met toppers uit Silicon Valley, heeft volgens hem 'een zaadje geplant'. „CEO's van Apple, Google, Uber en Airbnb bezochten niet alleen Amsterdam, maar hebben ook elders in Nederland hun licht opgestoken. Ze hebben gezien wat hier alle maal gebeurt, er zijn contacten gelegd. Nu is het tijd dat we de prioriteiten wat gaan ver leggen. Dat we meer nadruk leggen op scale- ups, op bedrij ven die echt kunnen door groeien. Daarbij kijken we ook nadrukkelijker naar meer ervaren ondernemers. Want wie het al eens een keer gepro beerd heeft, of het nou gelukt is of niet, heeft de tweede of derde keer meer kans van slagen. Maar aandacht blijft belangrijk, want die start-ups zijn de werkgevers van de toekomst." o i DIA-VOORZITTER PIM DE BOKX bedrijven per jaar werden in Nederland tussen 2007 en 2015 jaarlijks opgericht, waarvan ruim 90 procent door slechts één werkzaam persoon. Zorg dat je zo min mogelijk externe financiering nodig hebt, maar vraag, als het zover is, het dubbele van wat je denkt nodig te hebben. Voor meer tips ga je naar deondernemer.nl/start-up. GO 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 155