DOSSIER Onze economie lieeft de innovatiekraeht van start ups hard nodig. Maar Nederlandse investeerders staan niet te springen, dus raken we de echt succesvolle start ups kw ijl aan hel buitenland. k wil nog even bena- drukken dat start-ups worden geleid door ondernemers die keihard werken", zegt prins Constantijn aan het einde van het telefoongesprek. „De hype dat ze geweldig zijn, lijkt wat te kenteren. Ook de politiek lijkt zich wat van start-ups af te draaien. Het is helemaal geen paradijs waarin ze verblijven." Constantijn, die Neelie Kroes dit voorjaar opvolgde als am bassadeur van de Nederlandse promotieorganisatie Startup- Delta, ziet de publieke bewonde ring voor start-ups verdwijnen. Hij heeft het goed gezien. Als Michaël van Straalen, voorzitter van ondernemersorganisatie MKB-Nederland, hoort dat er een artikel over start-ups in de maak is, zegt hij: „Wij zijn, en dat mag geciteerd worden, een beetje klaar met het eenzijdige start-up- beleid, zeker als het gaat om de start-ups van kennisinstellingen. Die studenten zijn al jaren gefaci- liteerd met de kennis en kunde van anderen en worden met die zogeheten incubators nog verder geholpen. Start-ups zijn natuur lijk belangrijk, maar er is een veel grotere groep ondernemers die steun verdient." Constantijn moet een beetje lachen. „Ik heb jarenlang in Brussel gewerkt en daar draaide alles om het mkb. Terecht overi gens, want het mkb is de motor van de economie. Dat er zoveel aandacht is voor start-ups, bete kent vooral dat mijn voorganger goed werk heeft verricht." De hulp die de overheid direct of indirect geeft, is volgens hem niet zo groot. StartupDelta is mede op initiatief van de overheid opge richt, bedoeld om Nederlands talent onder de aandacht van buitenlandse investeerders en potentiële klanten te brengen, maar overheidsgeld gaat er niet direct heen. Vage definities Begin mei kondigde minister Henk Kamp van Economische Zaken aan dat hij 50 miljoen beschikbaar stelt voor start-ups, maar dat betreft vooral een mogelijk belastingvoordeel. Dat universiteiten studenten helpen een eigen bedrijf op te zetten, wat neerkomt op indirecte overheids financiering, komt volgens hem ten goede aan de samenleving. „Van de nieuwe werkgelegenheid komt 40 procent van bedrijven die vijfjaar geleden nog niet bestonden." tekst RENÉ BOGAARTS illustratie JOHANNA BAPTIST Wat groot en complex lijkt, wordt klein en inzichtelijk. Deze keer: start-ups. Start-up zkt. investeerder GO 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 152