LujJjlJjy/frJzJfj.fjJ BES iffly 12 NI Klassiek portret Meubels fröbelen Even terug in de tijd De komende weken bulkt het van de activiteiten voor kinderen in de musea. Die doen er tegenwoordig alles aan om jongeren te trekken. Want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een greep uit het aanbod. 599,- Het is volgens Siebe Wei de, directeur van de Mu seumvereniging, eigen lijk iets om 'hartstikke trots' op te zijn: dat zo'n beetje alle Nederlandse musea tegen woordig volop rekening met jonge bezoekers houden. „We hebben in vijfjaar tijd maar liefst twee keer de internationale prijs voor beste kin dermuseum gewonnen: dat kan geen enkel land ons nazeggen." In 2012 kreeg het Tropenmuseum in Amsterdam de prestigieuze Child ren in Museums Award en dit jaar ging de eretitel verrassend naar Geo- fort, het redelijk onbekende mu seum over cartografie en navigatie in Herwijnen. De prijzen zijn volgens Weide het resultaat van een lange ontwikke ling. „Het valt eigenlijk allemaal te rug te voeren op de grote omslag in de jaren 90. Toen kwamen musea los te staan van de overheid, en werden zelf verantwoordelijk voor hun in komsten en uitgaven. Dat betekende dat ze nog beter hun best moesten doen om klanten te trekken. En dus óók ouders en grootouders die het nu eenmaal leuker vinden als de kin deren het er naar hun zin hebben." Wat ook hielp: veel Nederlandse musea werden de afgelopen jaren vernieuwd. Het Rijkmuseum in Am sterdam bijvoorbeeld, maar ook het Noordbrabants Museum in Den Bosch, of de Fundatie in Zwolle. „Bij een herinrichting kunnen musea vanaf het allereerste ontwerp reke ning met kinderen houden." De Museumvereniging moedigt al le instellingen aan om goed op kinde ren te letten door er jonge 'inspec teurs' op af te sturen. Weide: „Dat hebben we samen met de ANWB be dacht die kinderen al campings liet inspecteren. Het leek ons een goede manier om nou eens echt te toetsen of musea 'kidsproof zijn." In 2011 controleerden zo'n 1.700 'in specteurs' musea op kindvriendelijk heid, en dit jaar waren dat er al 6.000. De cultuuromslag van zalen waar kids stil met hun handjes op hun rug doorheen moesten sluipen, naar plekken waar ze zelfs met een minitank doorheen mogen raggen, heeft effect op de publiekscijfers ge had. Zo waren er in 2014 maar liefst 5,1 miljoen bezoekjes door jongeren onder de 19 jaar, tegen 'slechts' 4,5 miljoen in 2011. Ook de Museumkidskaart, de goed kope variant van de Museumkaart, wordt steeds populairder. In 2015 wa ren er al 112.000 in omloop, tegen 90.000 in 2013. En ja, beaamt Weide, het gaat dan nog wel meer dan ge middeld om kinderen van hoogopge leide, cultuurminnende ouders. „Maar er zijn ook musea die het lukt om alle lagen van de bevolking aan te spreken, zoals Naturalis, Archeon en het nieuwe Rijksmuseum. We we ten inmiddels dat de prijs in ieder ge val nauwelijks een rol speelt. Het gaat er vooral om of ouders het echt de moeite waard vinden." Waar de Museumvereniging nog méér aan wil doen: scholen binnen halen. „Leraren moeten tegenwoor dig zoveel dat ze soms simpelweg niet aan museumbezoek toekomen." De Museumvereniging stimuleert musea nu lessen aan te bieden die direct bij vakken als aardrijkskunde, geschiede nis of techniek aansluiten. „Ons idee is dat musea leraren juist kunnen hel pen de stof leuker en begrijpelijker te maken. En voor musea is het dan weer fijn dat ze bij zo'n schoolbezoek kinde ren binnenkrij gen die thuis museumbe zoek niet met de paple pel hebben binnengekre gen. Onder zoek leert: kin deren die nu naar een mu seum gaan, komen er ook later, als vol wassene, terug." 5 www.bolderman.nl Bij Bolderman A™ aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Zwarte Woud en Mainau 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Lourdes en de Pyreneeën 10 dagen Bantry Bay en subtropisch Ierland 15 dagen Rondreis Spanje en Portugal zaterdag 15 oktober 2016 Musea te saai voor kinderen? Selfie-moe? In het 'Rijks' in Amsterdam kunnen gezinnen in een professio nele fotostudio een 17de-eeuws portret laten maken. Wat: Workshop Familie portret. Wanneer: alle dagen in de herfstvakantie. Voor: alle leeftijden. Prijs: 10 euro (incl. bezoek museum). Dol op de poppenhuizen van Le go Friends? Werp dan ook eens een blik in die gedetailleerde an tieke exemplaren van het Haags Historisch Museum. Extraatje: zelf poppenmeubels fröbelen. Wat: Kinderworkshop: De wereld in miniatuur. Wanneer: don. 18 okt., vanaf 11.00 uur. Voor: 6-12 jaar. Prijs: 5 euro (incl. toegang). Info: haagshistorischmuseum.nl Terug naar het decennium dat oma nog rondhuppel de? In het Stedelijk in Zwolle kunnen kinderen met een 'greenscreen' een oud filmpje met zichzelf in de hoofdrol maken. Wat: Workshop animatie. Wanneer: wo 19 okt, 14-15.30. Vanaf 6 jr. Prijs: 7,50 (incl. toegang). Info: stedelijkmuseum- zwolle.nl Eefje Oomen Amsterdam v.a. slechts Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci. Calamiteitenfonds reserveringskosten Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13