De pure smaak van het platteland I €6.500 Baas ontslaat vuilbekkende telefoniste 160 Zeeuwen 'De term winkel schiet in veel gevallen tekort' LANDWINKEL ALS UITJE wf We doen onze boodschappen steeds vaker in de polder. Producten zijn vers en lekker en wanneer je rechtstreeks bij de boer koopt, weetje tenminste waar het stukje vlees vaandaan komt dat 's avonds op je bord ligt. Boerderijwinkels zijn er in allerlei soorten en maten, maar altijd gevestigd op het boerenbedrijf. Van een kleine verkoopstal tot een volwaardige winkel, zoals bij Jaco en zijn vrouw Dianne van Landwinkel Elenbaas op hun fruit- teeltbedrijf tussen Arnemuiden en Lewedorp. „Wij hebben deze winkel al twintig jaar en zijn acht jaar onderdeel van de Landwinkel- coöperatie. Dit betekende een professionalisering van de zaak. We werden echt winkelier. We verkopen vers fruit, zoals de Zeeuwse zonnekers, een topper onder de kersensoorten en enorm populair. Toeristen komen graag in onze winkel, het is een uitje voor ze. Op de 'zelfplukdag' mogen ze de boomgaard in." Plukdag Zo'n plukdag is een mooi voorbeeld van de veelzijdigheid van boerderij winkels. Want de term 'winkel' schiet in veel gevallen tekort. Op het boerenbedrijf worden vaak leuke extraatjes georganiseerd zoals zo'n plukdag, excursies en open dagen. „Op die dagen zien sommige kinderen voor het eerst fruit aan de boom groeien en proe ven ze hoe zongerijpt fruit smaakt", vertelt Jaco. „Ons assortiment is veel groter. We verkopen groenten, honing, sappen, eigen bubbelwijn en allerlei streekproducten." Dianne is vooral actief in de winkel met hulp van parttime krachten. Jaco springt bij als het nodig is en zorgt voor de productie op de 26 hectare fruitboomgaarden. „De winkel is niet meer weg te denken uit ons bedrijf. Het sociale aspect is belangrijk, voor onze klanten en voor ons." Boerenkaas en meer Op de kaasboerderij van Lenny Nieuwenhuijse in Nisse kijk je van uit de winkel zo binnen bij de kaas makerij. Hier wordt 40 procent van de rauwe melk verwerkt tot boe renkaas, boter en ijs. De rest gaat naar de melkfabriek. „Kaasmaken leek mij enorm leuk. In 1995 volgde ik een cursus en werd het een hobby, gezellig in mijn eigen keuken", vertelt Lenny. „In 2002 startte ik met de professi onele kaasmakerij. Nu is de winkel een belangrijk onderdeel van het bedrijf dat ik met mijn man run. Naast de veestapel hebben we beperkte akkerbouw. Er werken nu twee parttimers in de kaasmakerij. Ik lever aan restaurants in de om geving en onze winkel is erg popu lair bij toeristen. Veel Belgen en Duitsers weten ons te vinden. Voor het huisgemaakte ijs zonder kleur stoffen stappen veel fietsers graag even af." o EVA BOON OVER ONTSLAGRECHT Een medewerker maakt haar baas Elze zwart op internet. Wanneer Elze haar erop aanspreekt, beweert de werknemer dat ze erin is geluisd. De baas accepteert dit niet. Wat kan zij doen? Elze is geschokt. Voor haar ligt een chatge- sprek van een van haar telefonistes. Ze wordt bitch genoemd en mag allerlei nare ziektes krijgen. Een directe collega trof dit gesprek aan op de computer toen ze de dienst van de telefoniste afloste. Hiermee is voor Elze de maat vol. Ze heeft de telefoniste al eerder gewaarschuwd wegens negatieve uitlatingen. Elze neemt contact met me op. Ze vertelt dat de telefoniste beweert dat ze de chat had afgesloten. Haar collega moet bewust op zoek zijn gegaan naar informatie om haar een hak te zetten. De hele situatie brengt Elze meer van haar stuk dan ze had verwacht. Het is haar woord tegen dat van de telefoniste. Een procedure voor ontslag op staande voet zou daarom voor beide partijen tot een onzekere uitkomst leiden. Om dat te voorkomen heb ben Elze en de telefoniste een vaststellings overeenkomst gesloten. Met een standaard eindafrekening en een opzegtermijn van drie maanden. Elze is blij dat ze het op deze manier kon afsluiten. 9 samenstelling en tekst RACHEL VAN WESTEN, ANNET VAN DE REE e HZ University of Applied Sciences komt als beste middelgrote hogeschool van Nederland uit de bus als het gaat om het begelei den van gehandicapte stu denten. Langs de Prinsjesdag-route van de koets met koning Willem-Alexander en koningin Maxima stond een ere wacht van 160 Zeeuwen gehuld in klederdracht. Eva Boon is arbeidsrechtjurist bij DAS. Meer verhalen lezen of een juridische vraag stellen? Ga naar das.nl/rechtuitdepraktijk. heeft maritieme uitgeverij Yellow Finch Publishers in Vlissingen opgehaald voor Cliniclowns met een golfevent in Goes. PZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 127