fji WANDELROUTE Friesland Leugenbank Vuuropsteker O Hoogmoedig Lompenkoopman Veel strakke dijken Langs de 16 kilometer van deze wandelroute, deel van het 362 km lange Groot- Frieslandpad (LAW 14). Links het IJsselmeer en onderweg drie Elfstedensteden. Knusse straten met kapiteinshuizen en aan de haven rijksmonument het Sylhüs met onder meer de leugenbank uit 1785. Die bank staat onder de overkapping, achter houten pilaren. Het is een benaming voor een plek waar 'leegloopende lieden elkaar verhalen op dissen' Woordenboek der Nederlandsche Taal). Tegenwoordig hangen er oudere mannen, die vast wel van overdrijven weten. De dijk lijkt eindeloos, met links het IJsselmeer en lu stoorden voor vogels. Na Hindeloopen, bij de monding van It Soal (de waterloop die naar Workum leidt), staat een vierkant wit torentje, It Toarntsje genaamd. Een vuurtoren uit 1713 waar, zeggen ze, nog steeds de laatste vuuropsteker voor het IJs selmeer woont. Tot 1983 gebeurde dat 'opsteken' door elke dag handmatig twee gaslampen te laten ontbranden. De oudste stad van Friesland, Stavoren, is aan drie kanten beschermd door de voormalige Zuiderzee. Aan de panden is de vroegere rijkdom te zien. Het beeld van het Vrouwtje van Stavoren aan de haven verbeeldt de hoogmoed: het is de koop mansweduwe die dacht dat haar rijkdom onvergankelijk was. Workum heeft veel monumenten en historische gevels. Toch spreekt vooral de in 2000 overleden inwoner Jopie Huisman tot de verbeelding. Hij was lompenkoopman, maar begon zijn eigen spullen minutieus na te schilderen. Als autodidact be reikte hij een hoog niveau. Zijn werk is sinds 1986 te zien in het Jopie Huisman Museum. Tekst: Egbert Jan Riethof Illustratie: Caarten.nl Leeglopers Gids: 'Groot-Frieslandpad' (zie ook wandelnet.nl) n 50 zaterdag 15 oktober 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 109