1 Vilnius 3 4 5 STEDENTRIP Wekelijks vertelt een local over zijn of haar stad. Zuilenrij Het Kablys cultuurhuis staat voor mij symbool voor de veelzijdig heid van Vilnius. Allereerst is het een concertpodium waar singer- songwriters, rappers en van alles ertussenin optreden. Daar blijft het niet bijonder hetzelfde dak biedt Kablys ook een skatepark, een gastrobar met lek kere hapjes en een hostel. Het gebouw kun je niet missen. Het is een gi gantische neoklassieke zuilenrij met een reusachtige vishaak aan de voorgevel (Kablys betekent haak). 2 Wollen sokken Vlak bij het trein- en busstation is een toffe, opkomende wijk. Je vindt daar een 110 jaar oude markthal, waar je je in vroeger tijden waant. Op een terrein van meer dan 8.000 vierkante meter vind je stalletje na stalletje met verse vis, vlees, lokale De hoofdstad van Litouwen is gebouwd op de plek waar twee rivieren samenkomen. De stad heeft veel smalle straatjes, telt meer dan veertig kerken en is voortdurend in beweging. O €1,80 €2 €70 €16 Hoe is het daar? kazen, brood, fruit, groente en ook loterijtickets, kunstbont, kits cheriger lampen en wollen sok ken. Je kunt er als foodie je lol op, maar ik loop er het liefst rond met de blik van een antropoloog. Verse vis Trek in een typisch Litouwse maaltijd? Snel richting het visres taurant Sturmu Svyturys. Hoewel Vilnius meer dan 300 kilometer van de Baltische kust ligt, hebben we dankzij dit restaurant ook middenin het land een echte vis- cultuur. De verse vangst wordt dagelijks bij het restaurant afge leverd zonder ingevroren te zijn. Tel daar de waanzinnig wijnkaart bij op en je hebt een gouden combinatie. Het restaurant be vindt zich in Uzu- pis: een wijk met nog veel meer fijne eettentjes, barretjes en kleine designwinkels. Pelgrims Net buiten de stad ligt het prach tige Verkiaipark, prima te berei ken met het openbaar vervoer of een huurfiets. Het park ligt aan de oever van de rivier Neris en bestaat uit een klassiek paleizen- complex, omringd door een flinke lap groen vol sportvelden, wan delpaden en picknickplekken. Locals komen hier graag in het week end om even aan de stad te ontsnappen. Het park is ook po pulair bij bedevaartsgangers, die een pelgrimsroute lopen van 7 kilometer die de lijdensweg van Jezus symboliseert. In een ravijn in dit park ligt een natuur lijke bron die naar verluidt gene zende krachten biedt. Huiskamersfeer Ankstoji Gatvé 1 Vilnius kent een actief, ietwat al ternatief uitgaansleven. Mijn favoriete plek om de dag af te sluiten is op dit moment Bar Suo (letterlijk: hond). Het is een pa reltje: klein, met een lokale bier selectie en altijd rockmuziek op de achtergrond. Als je hier voor het eerst komt, heb je het idee per ongeluk iemands huiskamer te zijn binnen gestapt. Door de gastvrijheid maak je al snel deel uit van het feest. magazine 47 Emanuelis Ryklys (37) woont ruim tien jaar in Vilnius. Hij is oprichter van Crooked Nose, een koffiebar en microbrou werij in het centrum van de Litouwse hoofdstad. Kauno Gatvé 5 HalésTurgus „Voor een hoofdstad is Vilnius aan de kleine kant. Maar de stad is flink aan het groeien en con stant aan het veranderen. De laatste jaren schieten er aan de lopende band nieuwe winkels en eettentjes uit de grond. Die dynamiek maakt het een heel levendige stad, soms een tikkel tje te pretentieus wat mij betreft. We moeten niet onze cultuur en onze geschiedenis vergeten. Juist de mix tussen authentiek en modern maakt het misschien moeilijk om als bezoeker vat te krijgen op de stad. Maar als je de tijd neemt om de boel goed te ontdekken, is het fantastisch." Uzupio Gatvé 30 Productie: Matthijs Meeuwsen Foto: Shutterstock Pusyno Kelias WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 108