UIT&THUIS Wonderlijk hoe de kinderen hun keurige, witte uniform de hele dag smetteloos wit weten te houden schrijden gezamenlijk op blote voeten door de tempel. Vlakbij staan ook nog hindoetempels en de Saint Paul, een Anglicaanse kerk. Allen broederlijk bijeen. Ook de bijbehorende gelo vigen bewegen zich vreedzaam door elkaar heen. Daarom is het niet voor te stellen dat dit achttien jaar geleden nog het toneel was van een bloedige burgeroorlog. Tamils die naar onhankelijkheid streefden, lieten er een bom ontploffen. In 2001 werd de wapen stilstand tussen de regering en de opstande lingen getekend en volgens gids Malik - ook chauffeur van toeristenbusjes - zijn er nauwelijks spanningen meer. Openluchtmuseum 'Wie is de mol?' is niet het enige Nederlands in Sri Lanka. Het zien van bordjes met 'Leyn Baan Street' en 'Nederlands Hervormde Kerk' en graven waarin schippers en huysvrouwen met Hollandse namen liggen, leiden tot op gewonden reacties. „Hé jongens, kom hier eens kijken", roept een kortgebroekte grijze meneer. Even later staat er een groepje medereizigers naast hem in die Nederlands Hervormde kerk in het Hollandse fort in de havenstad Galle. De verdedigingswerken, de pakhuizen, de woningen en de witte vuurtoren, het is een Nederlands Openlucht museum in de tropen. Het fort blijkt een geliefde bestemming te zijn voor schoolreisjes. Wonderlijk hoe de kinderen hun keurige, witte uniform de hele dag smetteloos wit weten te houden. De setting lijkt één grote reclamespot. Vooral omdat de scholieren vragen of ze - 'asjeblieft - op de foto mogen. En na het klikken netjes 'thank you' zeggen. Dit aangeharkte stuk stad, dat, tot ze door de Hollanders in 1656 werden verjaagd, in handen was van de Portugezen, past eigenlijk niet bij de rest van het eiland. Die waanzinnig mooie en vruchtbare natuur - als je een pit *4 de beschermde ligging tussen de heuvels kon de stad eeuwenlang koloniale mogendheden buiten de deur houden. Daardoor zijn religi euze en culturele tradities overeind gebleven. Van alle bijzondere tempels in de stad, is de Tempel van de Tand aan het mooie meer van Kandy het indrukwekkendst. Het is ook de belangrijkste tempel van Sri Lanka omdat hier - volgens de legende - een tand van Boeddha wordt bewaard. Hoewel de tand voor het gewone volk niet te zien is, trekt het witte tempelcomplex met gouden dak bedevaartgangers uit heel Azië. De in het wit geklede pelgrims met een schaaltje geurende lotusbloemen in de hand, de glimmendgladgeschoren monniken in oranje gewaad en toeristen uit de hele wereld magazine 45 1200 treden Bovenop de Leeuwenrots Liggen de resten van een 15de- eeuws paleis. De reis KLM vliegt rechtstreeks van Amsterdam naar Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. Retour vanaf €646. Een vlucht met een tussenstop is mogelijk vanaf €508 met Etihad Airlines, en met Air Berlin (vertrek Düssel- dorf) voor €495. Op Sri Lanka kan goedkoop worden gereisd met de trein (meeste kans op een zitplaats in le of 2e klas, 3e klas meestal overvol) en met de bus (stalen zenuwen en vertrouwen in Boeddha zijn mooi meegenomen). Het verblijf Vooral langs het strand liggen heerlijke hotels, zoals de vijf Jetwing Hotels in Negombo. Op heel Sri Lanka zijn hotels in alle prijsklassen. Kijk op de officiële website van de Sri Lanka Tourist Board: srilanka.travel. Voordeliger is het om vlucht en hotel te boeken via een touroperator, Bij Corendon kan dat deze winter bijvoorbeeld vanaf €669 (7 overnachtingen) en €899 (met rondreis). Meer informatie Kijk op rijksoverheid.nl voor informatie over vaccinaties, veiligheid en visum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 106