Als de jongeman in de gaten krijgt dat er Nederlanders naast zijn tafeltje zitten, vraagt hij: 'Wie is de mol?' Even daarvoor had hij uitgelegd datje toch echt om black tea moet vragen als je een gewone thee wilt hebben. Zonder die toevoeging black was er in de tearoom een bekertje vloeistof op tafel gekomen dat van alles kon zijn. Behalve thee. Zijn leuke ontmoeting met de filmploeg van het Nederlandse tv-programma die voor opnamen in Sri Lanka was, vindt hij een interessanter gespreksonderwerp. En ook: of dit plukje Nederlanders wellicht een gids zoekt. Of een drummer. Met hem kun je alle kanten op. Tunnelvisie Behalve deze tearoom in Nuwara Eliya, een stad die hoog in de met theestruiken beklede bergen ligt, zijn er meer herinneringen aan de jaren tussen 1802 en 1948 toen de Britten het op Sri Lanka - dat toen Ceylon heette - voor het zeggen hadden. Zet de ogen op tunnelvisie en kijk naar het postkantoor van rode bakste nen in tudorstijl, de vakwerkhotels met pub, de golfbaan en het Victoriapark. Inderdaad, net Engeland. Kijk met panoramablik en daar zijn de lelijke betonnen gebouwen, chaotische marktjes waar de vliegen op het vlees zitten en waar het linksrijdende verkeer zich nauwe lijks aan de regels houdt. Bejaarde bussen en wat jongere personenauto's, tuktuks, brom mers, fietsen en honden, iedereen pakt op de weg elk gaatje waarin hij enige vooruitgang verwacht. Bovendien lijkt het of ze hier gebo ren worden met één hand op de claxon en de andere gebarend. Voordeel is wel dat de tem peratuur hoog in de bergen getemperd is. Pre cies daarom vestigden de Engelsen zich hier graag. En natuurlijk ook omdat het de ideale plek bleek te zijn voor hun theeplantages. De eindeloze velden met evergreen-struiken - theebladeren kunnen het hele jaar door worden geoogst - geven de glooiende berghel lingen een leuk borstelig uiterlijk. De spier witte watervallen in deze streek brengen wat spanning in het plaatje. Het komt pas echt tot leven als er plukkers aan het werk zijn. Op een van de plantages staat Tea Castle St. Clair. Bezoekers zijn van harte welkom. De uitgebreide winkel maakt tien keer meer indruk dan het bijbehorende museum. Het Sri Lankaanse hoogland, met de thee plantages boven en rijstsawa's beneden, kan Monniken, pelgrims en toeristen uit de hele wereld schrijden gezamenlijk op blote voeten door de tempel het beste worden ontdekt met de trein. Een heerlijke reis - met dank aan de Britten die dit spoor van Kandy naar Nuwara Eliya hebben laten aanleggen. Je weet soms niet meer of je links of rechts uit het raam moet kijken, zo mooi is het overal. En, alsof het Ministerie van Toerisme het bevolen heeft, onderweg zwaait de lokale bevolking lachend naar de passagiers. Tand van Boeddha Kandy, de vroegere hoofdstad van het Sri Lan kaanse koninkrijk, heeft niet alleen een char mant, wit station vol museumstukken als houten informatieborden en antieke balies, het is ook een van de meest spirituele en oorspronkelijke steden van het land. Door SRI LANKA Golf van Bengalen 50 km Relax Veel hotels hebben heerlijke zwembaden. In Negombo lonkt de oceaan. A Sigiriya Pinnawala Negombo* Kandy Colombo Nuwara Eliya Tropisch Het water uit een verse kokosnoot is een goede dorstlesser. 44 zaterdag 15 oktober 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 105