Excuses Ypma voor 'kleuteropmerking' School verandert naam om af te zijn van associatie met Gülen NIEUWS 7 Gouden Televizier-Ring naar 'Floortje naar het Einde van de Wereld' Haar overmacht was enorm. Met liefst 64 procent van de stemmen won presentatrice Floortje Dessing de Gouden Televizier-Ring. Met de handen voor haar mond, vol ongeloof, stond Floortje Des sing gisteravond op het podium in de Heineken Music Hall. Haar Floortje naar het Einde van de We reld won de Gouden Televi zier-Ring en liet Gerard Joling en Gordon Geer en Goor: Zoeken een hobby!) en de misdaadserie Penoza achter zich. De geëmotioneerde winnares kwam even moeilijk uit haar woorden, maar hield daarna van uit haar hart alsnog een rake over- winningsspeech. „Immens, intens dankbaar ben ik voor deze ring. Het is de mooiste ring die ik in mijn leven ooit zal krijgen, waar schijnlijk." De emoties hadden de winnares eerder op de avond ook al over mand, toen haar 87-jarige vader haar via een videoboodschap suc ces wenste. Tot tranen geroerd ver telde de 46-jarige tv-maakster dat ze de liefde voor het reizen vooral van haar vader had meegekregen. Een tweede hoofdprijs bij het gala zat er voor haar niet in. Chan- tal Janzen (37) werd voor de derde keer op een rij gekroond tot beste presentatrice van het afgelopen tv-seizoen. Met Dance Dance Dan ce, Chantal blijft slapen en It Takes Two had zij drie succesnummers. „Je voelt je bijna bezwaard als je hier voor de derde keer staat", zei ze, „maar ik heb echt niet op me zelf gestemd." Humberto Tan kreeg de Zilve ren Ster Presentator. Het gezicht van RTL Late Night troefde Art Rooijakkers Wie is de Moll, Het beste brein van Nederland) en John ny de Mol SuperkidsHolland's Got Talent) af. Met de prijs onder de arm spoedde hij zich naar het Rembrandtplein, waar hij ander half uur later alweer live zijn talk show presenteerde. Monic Hendrickx Penozamis- te bij het gala in de HMH niet al leen de hoofdprijs, in de categorie actrice legde ze het ook af tegen Angela Schijf Flikken Maastricht). Thom Hoffman Dokter Tinus) kreeg de prijs voor beste acteur. Actrice Pip Pellens (22) werd het talent van het jaar, de Gouden Stuiver voor beste jeugdprogram ma ging naar Pauls Puber Kook- show van Paul de Leeuw, die gis teravond verhinderd was. Ypma verweet hem vandaag in deze krant 'een gebrek aan ken nis' over kleuters en verwees daarbij naar Dekker, die zelf geen kinderen heeft en 'blijkbaar ook niet in zijn omgeving'. „Ik wil dit meteen rechtzet ten", zei Ypma in een debat over kleuteronderwijs op een vraag van SP-Kamerlid Tjitske Sideri- us. „Ik bied mijn excuses aan voor deze buitengewoon onhan dige opmerking. Het was niet zo bedoeld." Ypma benadrukte dat zij het debat, net als Dekker, op de in houd wil voeren en het niet per soonlijk wil maken. Dekker vindt dat kinderen minder vaak moeten 'doorkleuteren' en wil dat ontmoedigen. Ypma meent dat een jaartje extra kleuterklas moet kunnen als ouders en do centen dat het beste vinden. Siderius zei dat ze had getwij feld of ze wel aan het debat deel moest nemen. „Eén van mijn col lega's vindt blijkbaar dat je daar alleen over kunt spreken als je zelf kleuters hebt of die in je om geving hebt." Ze stelde dat politi ci zich niet als kleuters moeten gaan gedragen. Dekker accepteer de Ypma's excuses. „Wat mij be treft: zand erover." Dekker stelde gisteren al dat zijn privésituatie niet relevant is en dat hij inhoudelijk geen ver schil van mening met het PvdA-Kamerlid heeft. Een diploma van het Cosmicus College is sinds de couppoging in Turkije niets meer waard. Althans, zo wordt gevreesd op de middelba re school. De angst voor reputatie schade is zo groot dat 66 leerlin gen vertrokken en het Cosmicus College zichzelf omdoopt tot Ly ceum Kralingen. „De naam Cosmi cus College is besmet", zegt een woordvoerder van de directie. „Niet doordat wij iets verkeerd hebben gedaan. De school heeft niets met Gülen te maken." Het Cosmicus College is tien jaar geleden opgericht door school bestuur LMC en stichting Cosmi cus, die gelieerd is aan prediker Gülen. De Turkse president Erdo- gan wijst hem aan als brein achter de mislukte staatsgreep van afgelo pen zomer en ziet zijn aanhangers als landverraders. Sindsdien staat de Rotterdamse school in een ander daglicht. We reldburgerschap ('cosmicus', in het Grieks) staat hier centraal, net als in het gedachtegoed van Gülen. En omdat de schoolnaam overeenkomt met die van de Gülenstichting en een deel van het docententeam zijn ideologie aanhangt, wordt het Cosmicus College gezien als Gülenschool. „Wij hebben altijd al een beetje last gehad van deze associatie maar het effect is nu negatiever dan ooit. Niet alleen wij maar ook leerlingen en ouders zitten er mee", aldus de woordvoerder. „Ouders vragen ons wat hun kin deren met een diploma van Cos micus moeten als ze in Turkije willen studeren of werken." De school overwoog drie jaar ge leden al een naamsverandering maar vond dit toen te ingrijpend. Wel werd het logo aangepast om dat het te veel leek op dat van stichting Cosmicus. „Stichting Cosmicus was onze partner bij het opbouwen van de school maar wij hebben de banden vier jaar ge leden al verbroken." Volgens Alaattin Erdal, voorzit ter van die stichting, is de relatie slechts formeel afgekapt. „De be stuurders van LMC en Cosmicus dineerden elk jaar met elkaar om de school en samenwerking te be spreken. Maar als LMC stelt dat het gedaan is met ons contact, dan is dat helaas zo." vrijdag 14 oktober 2016 Alexander van Eenennaam Amsterdam Floortje Dessing is dolblij met de prijs voor haar reisprogram ma. FOTO ROBIN VAN LONKHUIJSEN/ANP Lees meer op Cultuur Kamerlid Loes Ypma (PvdA) heeft excuses gemaakt aan VVD-staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs. Hanneke Keultjes Den Haag Het Rotterdamse Cosmicus Col lege verandert van naam. De middelbare school hoopt zo een einde te maken aan de associa tie met de Gülenbeweging. Jitske-Sophie Venema Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9