16 ZEELAND Indoor Karting Middelburg mag open EK organiseren Paul Hameeteman (13) werd on langs gekroond tot 'Beste Zei ler 2016', maar dat is voor de vwo-student van het Ostrea Lyceum slechts een startpunt. 3BSD is veel te sterk voor Jacobs PAUL HAMEETEMAN BESTE ZEILER 2016 Ik zou best de nieuwe Ben Ainslie willen worden. Hij is écht goed Indoor Karting Middelburg mag in het weekend van 18 en 19 februari 2017 het open Euro pees kampioenschap indoor kar- ten organiseren. Het vernieuw de circuit van de club, die spe ciaal voor het EK wel een nieu we baan moet aanleggen, zal een week lang in het teken van het EK staan. Aan de Europese titelstrijd kun nen maximaal 120 karters mee doen, maar inmiddels hebben zich al 150 karters met elf ver schillende nationaliteiten aange meld. Op 18 en 19 februari zul len de manches, halve finales en finales verreden worden. De vrouwen strijden in een aparte klasse. De Zeeuwse inbreng komt in fe bruari van onder anderen Lo renzo Stolk uit Vlissingen (we reldkampioen junioren 2014), Ruben Boutens (vice-wereld- kampioen en meervoudig Ne derlands kampioen), zijn zus Annelien Boutens (Middel burg), Patrick Bakker (Middel burg), Mika Mathia (Seroosker- ke) en de uit Zierikzee afkomsti ge Marcel Kouijzer. am, ik mag toch wel even met het bootje het water in? Op de kant staan is zo suf." Het begint bij Paul Ha meeteman (13) te kriebelen na een zeilloos weekend, als de 'Beste Zei ler 2016' voor een foto moet pose ren bij zijn schuitje in de jachtha ven van Bruinisse. Hij kan de lok roep van het water niet weerstaan, moeder Merel stemt in met het als een smeekbede verpakte verzoek. Nog geen minuut later legt hij zijn Optimist in het water en gooit hij het bootje alle kanten op. De jonge Zierikzeeënaar geniet van de wind in het zeil, de golven en de vrijheid. „Want, dat is de afspraak: gaat het niet goed op school, dan wordt er niet gezeild", vertelt Me rel Hameeteman. Haar zoon Paul is tweedejaars vwo-student aan het Ostrea Lyceum in Goes en school gaat voor de sport. Maan dag tot en met donderdag zit de ta lentvolle zeiler dus met zijn neus in de boeken, de overige dagen van de week spendeert hij in zijn Optimist op het water in Wolp- haartsdijk of Medemblik. Of zoals vandaag in Bruinisse, huiswerk loos en na het korte tochtje op het water pratend over zijn passie voor zeilen. „Ik ben lid van WSV Wolp- haartsdijk, maar train met de kern ploeg voornamelijk in Medem blik", steekt Paul van wal. „De na tionale ploeg heeft ook een trai ningscentrum in Scheveningen, maar als daar veel wind staat, wordt het al gauw gevaarlijk. In Medemblik is er geen stroming, minder wind en kun je eigenlijk altijd varen. Daarom trainen we vooral daar." Het is snel met hem gegaan. Pas in 2010 stapte hij voor het eerst in een zeilbootje. „Mijn papa Marnix werkt hier in de jachthaven in Bruinisse en zeilt veel, net als mijn opa Paul", aldus de naar zijn grootvader vernoemde jongeling. „Zij hebben me in een bootje ge zet. Ik moest het eigenlijk kunnen en vond het leuk. Het zit in de fa milie, al hebben mijn vader en opa nooit echt aan wedstrijden meegedaan." Paul deed dat wel, pas nadat hij volgens moeder Merel de tijd van 'koekjes, limonade en het vooral erg leuk vinden' bij WV Zierikzee verruilde voor serieuze trainings uren bij de zeilvereniging in Wol- phaartsdijk. Daar combineerde hij in eerste instantie zijn hockeytrai ningen met zijn inspanningen op het water, tot hij doorkreeg wel erg veel aanleg voor de watersport te hebben. „Ik begon wedstrijden te varen in de Delta Combi en won die. Een niveau hoger, bij de B's, won ik ook. Daarna, eigenlijk ruim een jaar geleden, ben ik opge pikt door het Famed CoadnSai- ling-team." Via de OCN-jeugdploeg plaatste hij zich voor het EK in het Italiaan se Crotone, waar hij mei dit jaar als 'broekie' tussen 289 stuk ervare ner deelnemers als 38e eindigde. Goed resultaat, dacht Merel. „Maar op de voorlaatste dag was ik nog negende", denkt Paul, die daar voor al vaker naar het buitenland was getrokken voor trainingen met buitenlandse zeilers en ander stalige coaches, en dat na het Euro- pese kampioenschap met de kern ploeg nog wat vaker deed. „Het moet allemaal wel kunnen", zegt zijn moeder vlug. „Met school, want we vallen in Zeeland met de vakanties overal buiten en die trip jes zijn dit jaar vooral buiten onze vakanties. Maar ook financieel moet het kunnen. Er wordt wel iets geregeld vanuit de bond, maar je moet ook zelf meebetalen." Paul: „Van een vijfje of een vier tje of een tientje varen ben ik door die trainingen die ik al heb meegemaakt wel omgeschakeld naar constant varen voor een eer ste, tweede of derde plaats. Ik heb van die buitenlandse zeilers en coaches veel geleerd. Ik mail ook zelf weieens naar bijvoorbeeld een buitenlandse zeilmaker. Gewoon omdat ik niet 'superhard' met mijn zeil ga. Dan ben ik niet tevre den over mijn trim, afstelling en snelheid. Die geeft me dan wat tips en daar ga ik dan mee aan de slag." Het zeilen bracht hem in Lan- zarote, op het Gardameer, in Torre- vieja en hij kroonde zich ruim een maand geleden tot Belgisch kam pioen. Merel: „Daar waren die Bel gen niet echt blij mee. Ze zeiden wel: 'Liever een Zeeuw, dan een echte Nederlander'. Veel Belgische zeilers hadden namelijk al eens te gen hem gevaren in wedstrijden in Zeeland." Een echte Nederlander toonde Paul zich twee weken na het beha len van zijn Belgische titel wel door ook de Nederlandse titel 'Bes te Zeiler 2016' op te eisen. Dat deed hij door 15 van de dit seizoen 32 gevaren wedstrijden te winnen. Daardoor behield hij zijn plek in de kernploeg en kon hij een schaal model van een Optimist bijzetten op zijn inmiddels al met ereme taal ingerichte kamer. Nooit écht tevreden Maar misschien beleefde hij zijn mooiste moment nog wel eerder, eind mei in Kiel. „Kijk, hier zeil ik een groep sterke Duitse jongens voorbij", voorziet hij een fraai beeld van zichzelf met daarachter een kleine tien zeilers van begelei dende tekst. „Zij waren nog tien minuten eerder vertrokken ook. Voor dit moment was ik nooit écht tevreden." „Terwijl iedereen zei: 'Paul, jij bent zo lekker bezig', liep er altijd één iemand chagrijnig rond", vult zijn moeder aan. „Dat was Paul, want hij wist dat hij beter zou moeten kunnen." Een perfectionist in een Opti mist dus, die alleen met het hoogst haalbare tevreden is. „Ik wil me komend voorjaar kwalifice ren voor het EK in Bulgarije of het WK in Thailand, en daar wil ik dan echt goed bovenin eindigen. Dat moet mogelijk zijn." Paul formuleert zijn doelstelling helder en doet geen concessies. Tot de tijd dat hij - door zijn leef tijd gedwongen of omdat de weer stand te zwak is - overstapt naar een andere zeilklasse, wil hij er al les uithalen wat erin zit. „De Opti mist is eigenlijk een lastig kutboot- je. Het is vierkant, het werkt eigen lijk niet, maar je leert er verschrik kelijk veel in. Hard werken, de ba sis. Daarnaast loop ik twee keer per week hard, ik doe elke dag co- re-stability-training, pik soms nog een hockeytraining mee omdat ik dat leuk vind en ik zit bijna het he le weekend op het water. Al met al ben ik denk ik zestien uur per week bezig met mijn sport." „'Hard work beats talent, if ta lent doesn't work hard'. Dat zeg ik vaak", vervolgt hij. „Juist als je ge talenteerd bent, moet je hard wer ken, omdat je niet wil dat de har de werker je voorbij komt." Om die reden werkt hij hard aan zijn studie, om te kunnen zeilen en zijn dromen na te jagen. Want wat hij later wil worden? „Eerst maar eens zeilen, de Olympische Spe len halen en dan kijk ik later wel. Een voorbeeld heb ik niet. Ik wil toch beter zijn dan alle anderen. Of ja, Ben Ainslie (vier keer goud op de Olympische Spelen, red.) is wel écht goed. Ik zou best de nieu we Ben Ainslie willen worden." NILIS NAAR NOAD'67 vrijdag 14 oktober 2016 MIDDELBURG VLISSINGEN Jobse in kwartfinale De uit Vlissingen af komstige Jesper Job- se heeft met het Ne derlands team op het WK drie tegen drie basketbal de kwartfi nales bereikt. Oranje won gisteren in het Chinese Gua ngzhou met 14-8 van Turkije en was daar na overtuigend te sterk voor Japan: 21-12. Het team be staat naast Jobse uit Gregory Pinas, Sjoerd van Vilsteren en Bas Rozendaal. Hoogtepunt van de dag, zo vertelde bondscoach Brian Benjamin, was de al- ley-oop van Jobse op Van Vilsteren te gen Turkije. Door de twee zeges eindigde Nederland als tweede in de groep, achter de Ver enigde Staten. Mor gen is Servië de te genstander in de kwartfinale. De Ser viërs eindigden onge slagen als eerste in hun poule. BROUWERSDAM Scheffers beste Zeeuw op DAM X Op de tweede dag van DAM X, de windsurfwedstrijd bij de Brouwersdam, stond gisteren volop wind. Daardoor kon de competitie, die woensdag begon, he lemaal afgemaakt worden. Davy Scheffers uit Zierikzee eindigde als negende, Tim Ruyssenaars uit Nieu- werkerk moest ge noegen nemen met de dertiende plaats. DAM X duurt nog tot en met zondag. In het weekend wordt er niet meer al te veel wind verwacht. KWADENDAMME Het inhaalduel in de vierde divisie driebanden tussen Jacobs Man nenmode 2 en 3BSD Hydrozorg eindigde in een royale zege voor de bezoekers: 1-7. Kees Vermeu len redde de eer voor de thuis ploeg, dankzij een gelijkspel te gen Sjaak de Visser. 3BSD zag Philip van der Male en Jean Louis Smulder gemakkelijk winnen van respectievelijk Piet Bom, Jurgen Bruggeman. Jan Suykerbuyk boekte een moeizame overwin ning op Frits van der Vliet. Spijkenisse, morgenmiddag de tegenstander van hoofd klasser Hoek, scoorde dit sei zoen al 23 keer. Ter vergelij king: Hoek scoorde in de eer ste 8 duels pas 10 keer. SINT PHILIPSLAND Luc Nilis heeft toegezegd op woensdag middag 26 oktober naar de twaalfde editie van de driedaagse voetbalschool van Noad'67 te komen. De Belgische oud-speler van PSV, waarvoor hij zes jaar speelde, werkt tegenwoordig als spitsentrainer bij de Eindhovense club. Nilis (49) speelde 56 in terlands voor België, waarin hij tien keer scoorde, foto anp Een perfectionist Mitchell Minnaard Bruinisse Paul Hameeteman Paul Hameeteman: „Al met al ben ik denk ik zestien uur per week bezig met mijn sport." FOTO KATJA VAN NOORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 92