ZEELAND GEBOEKT Presentatie van Meisje, een prentenboek Op de staartstar 14 ZEELAND Frank Husslage uit Middelburg zoekt het hogerop. Wandelend en klimmend heeft hij hoge hoogten bedwongen. Hij vertelt erover, in woord én beeld. at de lol is van bergbeklimmen? „Ergens boven komen." Frank Hussslage zegt het met een ze kere vanzelfsprekendheid. Om even later meteen te relativeren: „Het gaat niet alleen om de tien minuten op de top. Be langrijker is eigenlijk de weg daar naar toe." Middelburger Frank Husslage (1958) ziet er tanig uit. Een volhouder, als het op uithou dingsvermogen aankomt. Dat heeft hij de af gelopen 28 jaar bewezen. Zeker tien keer heeft hij wekenlange bergtochten boven de 6.000 meter gemaakt. Vooral in de Himalaya in het noorden van India. Over één van die Hi- malayatochten vertelt hij in zijn boek De weg naar de berg, dat volgende week woensdag wordt gepresenteerd. Hij verhaalt over een winterse trektocht met vrienden over de be vroren rivier Zanskar: „Vanaf nu zijn we tien dagen onderweg in vrijwel onbewoond, mensvijandig gebied." Overigens, wat de hoogte betreft heeft Hus slage zijn portie wel gehad. Hij zegt: „Echt hoog is niet leuk, door zuurstoftekort verslijt je snel. ]e bent voornamelijk bezig met overle ven." Het gaat hem dus niet meer om de echt hoge gebergten. Wel om ontoegankelijke ge bieden, waar je dagen kunt lopen zonder ie mand tegen te komen. In zijn boek heeft hij in totaal elf wandel en klimtochten opgenomen. Twee in Noorwe gen, verder in Peru, Jordanië, Tanzania, Kirgi zië, Tibet, de Franse Alpen, Nepal, India. Steeds reizen, waar de natuur de hoofdrol op eist. Husslage heeft verschillende tochten meerdere keren gemaakt. Hij noemt dat ver dieping: hij wil geen backpacker zijn die hij gend weer een bergtop van zijn 'to do-lijstje' schrapt. De schrijver werkt als eindredacteur bij de huis-aan-huis-bladen van de Persgroep in Zeeland. Zijn liefde voor wandelen - vaak met zijn partner Janneke - is een logisch uit vloeisel van een sportief leven. Hij was een wedstrijdzwemmer, die gemiddeld zestien uur per week in het water lag. Op fietsvakan ties kwam hij in de Pyreneeën terecht en ont dekte het plezier van te voet op pad gaan. In zijn boek geeft Frank Husslage er blijk van behalve met de pen ook goed met de ca mera overweg te kunnen. Bergen zijn van zichzelf al fotogeniek. Maar juist die groots heid vangen in een plat plaatje, dat is een he le kunst. Husslage geeft er blijk van die kunst te beheersen. Zelf schrijft hij zijn geslaagde fo tografie toe aan twee opleidingen, die hij volg de: de fotovakschool voor de techniek, en de kunstacademie in Tilburg waar hij textiel ont wierp. „Van zelf ontwerpen leer je goed kij ken", meent hij. Een scène, in de Franse Alpen: „Ik seil ab volgens het boekje, maar toch gaat het niet lekker soepel. Met horten en stoten schok ik naar beneden. Dan roept Thom me van bo venaf toe: 'Doe even voorzichtig, Frank!' Alle inwendige alarmsignalen gaan op rood. 'Voorzichtig' is het woord, de boodschap is 'groot alarm'. De boodschap is, dat als ik zo doorga, minimaal ikzelf naar beneden zal donderen." Het komt allemaal goed, Husslage kan het navertellen. En zegt: „Bergsporters weten wat gevaar is. Zelfben ik liever in de bergen dan op een autosnelweg. Op een autoweg heb je het gevaar niet zelf in de hand." De weg naar de berg De weg naar de berg eisje is het nieuwe boek van de Terneuzense schrijfster en schrijfdo- cente Mar jon Sarneel. Het bevat vijftien korte vertellingen, ge combineerd met schilderingen van Judith Zijtregtop. De schrijfster zegt in een toe lichting: „Meisje staat vol vertel sels die gaan over het dagelijks le ven. Op het eerste gezicht zijn het eenvoudige verhaaltjes, maar steeds is er iets wat de aandacht van de lezer vraagt. Iets, wat hem dwingt om even na te den- ken, zich te verwonderen, zich iets te realiseren." Het boek kost 14,95 euro en wordt zondag 16 okto ber om 15.00 uur gepresenteerd in Porgy Bess in Terneuzen. PUBLIEKSPRIJS 2016 \mnm- Het jeugdboek Ze was 16 van Marlies Allewijn heeft een vliegende start gemaakt in de strijd om de PZC-Publieksprijs 2016. Sinds maandag kan er via pzc.nl/publieksprijs op één van de tachtig 'Zeeuwse' boeken wor den gestemd, die zijn aangemeld voor de Zeeuwse Boekenprijs. Op het boek van Marlies Alle wijn, dat een brug slaat tussen het laatste oorlogsjaar en het he den in Westkapelle, zijn tot giste ren 12.00 uur 183 stemmen uitge bracht. De bundel Terviseks van Wouter van Acker en Jos Rouw - over een reis door Litouwen, Let land en Estland - bezet de twee de plaats met 134 stemmen. Op het glossy magazine Mural Goes werd 114 keer gestemd. Vorig jaar ging de PZC Publieksprijs - goed voor 1.000 euro - naar het boek Truien bij de vleet van Anja Geldof en Stefanie Huibregtse. De stembus is geopend tot vrij dag 4 november 12.00 uur. De winnaar wordt zaterdag 5 novem ber bekend gemaakt. Zeeuwse schrijvers Ze claimen elders de eer, in het helse Haarlem en in het liederlijke Lausanne, maar het was toch echt in het machtige Middelburg dat hij het eerst werd gezien. C/1743 Xi ofwel de Grote Komeet van 1744, op 29 november 1743 ontdekt door Jan de Munck vanuit zijn speciaal ge bouwde torentje aan het Molenwa ter, en pas weken later waargeno men door collega's uit Haarlem en Lausanne. Een jonge Middelburg se dichteres, met sterrenkundige achtergrond, keek mee. Petronella Johanna de Timmerman (1724- 1786) heette de schrijfster van 'Op de staartstar, zich vertoonende in de jaren 1743 en 1744', een merk waardige mengeling van poëzie, astronomie en religie. In de natuur herkende ze stee vast Gods genie. 'Borduursel van 't ontzachlijke Alvermogen!/ O Spiegel van het Goddelijk Ver stand!/ O Kunstgewrocht van 's Makers wijze hand!' roffelde ze over 'de staartstar', de komeet, als of die meer over de schepper leer de dan alle heilige boeken bij el kaar. Ze zag Zijn hand niet alleen in het grote, maar ook in het klei ne, getuige een ander dichtwerk van haar, 'De herschepping eener rups'. Ze dichtte over de meest uiteen lopende onderwerpen. Er is een 'Zegezang' uit 1747 wanneer einde lijk stadhouder Willem IV zijn 'blijde inkomst' in Zeeland doet. Het 'Wanhopig Walcheren' ziet onder zijn bestuur 'een heileeuw Johanna Timmerman te gemoet'. Ze bezingt haar ge boortestad: 'O Middelburg, zoo mild beregend/ Met gouden dauw, en overvloed/ van rijkdom.' Volop redenen om haar Nage- laatene gedichten eens te lezen, uit gegeven door haar tweede man J.F. Hennert. Zijn voorwoord is het ontroerendste deel van het boek, alleen al vanwege de slotzin: 'Met haar heb ik de gelukkigste da gen in het woelig rijk der leeven- den doorgebracht.' Zij en hij, hoog leraar wijsbegeerte, wiskunde en sterrenkunde, moeten een bijzon der stel zijn geweest. De huwe lijksdag in 1769 werd op toepasse lijke wijze gevierd: 'Ik leidde haar als bruid op den Starretoren om de vereeniging van Venus met de Zon te zien.' Is er niet ergens een planeet, een ster of liefst een ko meet om te vernoemen naar Petro nella Johanna de Timmerman? vrijdag 14 oktober 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers De lol van het boven komen Jan van Damme w Frank Husslage: een heuse selfie hoog in de Himalaya. Bergtochten van Noorderlicht tot Zuiderkruis frank Huulagr —Frank Husslage Uitgeverij Het Paard van Troje in Goes Gebonden, 120 pag. 29,95 euro Presentatie: woensdag 19 oktober in het Om nium in Goes, 20.00 uur Illustratie Judith Zijtregtop. I? Mario Molegraaf lO" 841 Cïï GEDICHTEN PETRONELLA JOHANNA UAtKAHAI I O DK TIMMERMAN. F dl UIICIICI JOU. FRED. HEN-NKRT. rnfifr 1. h sum.ruhCny* -(1724-1786)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 90