Onderzoek naar gevolgen overstroming in Zeeland Zet hem Halfjaar cel voor drugsdelicten 4 ZEELAND Ook kwetsbaarheid Reimerswaal bekeken Europees project moet onder meer duidelijk maken of het Sloegebied kan dienen als opvanglocatie voor bewoners van de wijk Mortiere. water*.. specialist Water- ontharders Wat gebeurt er als Zeeland over stroomt? Hoe kan zowel de scha de als het aantal slachtoffers wor den beperkt? Hoe lang duurt de wederopbouw? Het zijn vragen waar een groot scheeps onderzoek binnenkort antwoord op moet geven. Het wordt uitgevoerd in het kader van het Europese project FRA MES (Flood Resilent Areas by Multi-layered Safety), met de pro vincie Zeeland als een van de partners. 'Europa' stelt er 246.000 euro voor beschikbaar. De provin cie steekt er zelf ook een ton in. De afgelopen decennia was alle aandacht gericht op vooral het voorkomen van overstromingen. Nu wordt gekeken wat er precies gebeurt als het onverhoopt toch mis gaat en hoe de gevolgen zo beperkt mogelijk kunnen worden gehouden. Binnen FRAMES worden drie deelonderzoeken uitgevoerd. Het eerste gaat over de mogelijkheid om het Sloegebied te gebruiken als opvang en evacuatielocatie bij overstromingen. Dat is in eerste instantie bedoeld voor de bewo ners van de Middelburgse nieuw bouwwijk Mortiere. Die is vanwe ge haar lage ligging aangewezen als risicogebied. Ook de gemeente Reimerswaal ligt laag en is daardoor kwetsbaar voor overstromingen. Tegelijker tijd is de gemeente een belang rijk knooppunt voor infrastruc tuur, met de A58, spoorlijn en de aanvoer van gas, water en elektri citeit. Als het gebied overstroomt, raakt dat ook alle Zeeuwen ten westen van Hansweert. Onder zoek moet duidelijk maken hoe kwetsbaar Reimerswaal daadwer kelijk is en welke maatregelen er mogelijk zijn. Het derde deelonderzoek gaat over het elektriciteitsnetwerk in Zeeland. Bij overstroming door zout water duurt herstel veel lan ger dan bij zoet water. Daarom wordt gekeken in hoeverre het netwerk bestand is tegen over stromingen en wat de effecten zijn van extreme neerslag, als ge volg van klimaatverandering. MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 49-jarige R. T. uit Hoek veroor deeld tot een gevangenisstraf van een half jaar. Het vonnis was conform de eis. T. werd ervan verdacht betrok ken te zijn bij een hasj-stekken- kwekerij aan de Scottweg in Goes, een hennepkwekerij in Hoofdplaat en het in bezit zijn van allerhande apparatuur om een hennepkwekerij op te zet ten in Sas van Gent. In een door T. gehuurde woning in Hoofd plaat werd 1780 gram hasj aange troffen. T. kwam in beeld naar aanleiding van een onderzoek naar de hasjactiviteiten van de motorclub Heli's Angels in Gent. Hij is al diverse keren ver oordeeld voor overtreding van de Opiumwet. Eind vorig jaar kreeg hij in België vijfjaar cel. Goes Haar vingers vliegen over de toetsen van de piano en even is het hele Pontes Goe- se Lyceum stil. Als ze haar laatste noten heeft ge speeld, volgt er gejuich en ap plaus. Brugklasser Laura Land man (12) uit Kortgene heeft heel wat fans gekregen op school, nu ze in de finale van het RTL-pro- gramma Superkids staat. Vanavond is te zien of ze de ta lentenjacht wint en met een stu diebeurs van 25.000 euro naar huis gaat. Als dat haar lukt, weet ze al waar ze het geld aan wil be steden: „Dan kan ik naar het con servatorium als ik later groter ben. Dat heb ik altijd al gewild." Als ze haar zeven concurrenten niet verslaat, zal ze er ook niet rouwig om zijn. „Natuurlijk zou ik het jammer vinden, maar ik ga sowieso door met pianospelen. Het was in ieder geval een mooie ervaring, waar ik veel van heb ge leerd", vertelt ze. „Ik hield me eerst alleen bezig met het spelen van de muziek. Tijdens Superkids leerde ik meer over alles erom heen; mijn loopje, mimiek en bui ging bijvoorbeeld." Haar televisie-avontuur begon dit voorjaar toen ze een mail kreeg van RTL. Of ze mee wilde doen aan Superkids. „Ik heb met een 'ja' gezegd! Het leek me een hele mooie kans om voor zoveel mensen te spelen", vertelt Laura. En daar heeft ze geen moment spijt van gehad. „Het is leuk om zulke mooie stukken voor zo'n groot publiek te spelen, in zo'n jurk, op zo'n podium." Alle afleveringen, dus ook de fi nale, zijn in april en mei opgeno men. Laura weet de uitslag daar om allang, maar ze mag er niets over zeggen. „Ik mag alleen vertel len dat ik Für Elise heb gespeeld van Ludwig van Beethoven en dat de vakjury vond dat ik het goed had gedaan", zegt de Kort geense geheimzinnig. De finale is vanavond om 20.30 uur te zien op RTL4. 112 NIEUWS Vlissinger (53) overleden bij bedrijfsongeval Man met zwaard aangehouden Man slaat ex in het gezicht Enjot) voaten vrijdag 14 oktober 2016 Rolf Bosboom Middelburg Elodie Kint Haar klasgenoten zijn trots dat Laura in de finale van RTL Superkids staat. „Ik word er soms wel verlegen van als ze zeggen dat ze me goed vinden", geeft de Kortgeense toe. foto dirk jan gjeltema NIEUWDORP GOES Een 33-jarige man uit Middel burg is woensdagavond op station Goes aangehouden omdat hij een zwaard bij zich droeg. Personeel van de NS riep rond 19.30 uur assistentie op van de politie omdat de man zich bij een controle niet kon legitimeren. Agenten reden naar het station, maar kregen onderweg een tweede mel ding: de man had ook een zwaard bij zich. De man erkende dat dat van hem was en is daarom aange houden. Het zwaard is in be slag genomen. De verdachte is na verhoor dezelfde avond vrijgelaten. De man die woensdag over leed bij een arbeidsongeval op een schip bij Nieuwdorp is een 53-jarige Vlissinger. Hij raakte rond 18.30 uur bekneld tussen lading en de wand van het schip. Hulpinstanties kon den niets meer voor de man betekenen. Hij overleed ter plaatse. Bij zijn werkgever Ver- brugge Scaldia Terminals heerst verslagenheid, vertelt een medewerker. „We zijn er heel erg van geschrokken." Alle werknemers zijn samen gekomen en over het ongeval ingelicht. De Arbeidsinspectie verricht onderzoek. GOES Een man die woensdagmid dag zijn ex-vriendin in het ge zicht sloeg in Goes, is die dag aangehouden en moet voor de rechter verschijnen. De man had eerder die dag, te gen de afspraak in, zijn kind van school gehaald. Daarop wilde de vrouw het kind halen bij een woning aan de Jacob Klaaijsenstraat, maar dat liep uit op een handgemeen. De vrouw ging weg, maar kwam later terug met haar vader. Toen kreeg ze een klap waar bij ze een snee in het gezicht opliep. De gealarmeerde poli tie kon de man in de woning aanhouden. Ook hij was ge wond aan zijn gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86