Wat is een voltooid leven? Straffen geëist voor uitkeringsfraude 4 Internet belangrijker dan wasmachine 2 ZEELAND Kaasfondue Horrorclowns maken mensen zó bang, dat de leuke clowns er verdrietig van worden. „Dit is niet goed voor onze branche." HORRORCLOWNS DE KLASSIEKE Commentaar Wat is een voltooid leven? Kan het leven van mensen die gezond zijn maar die geen zinnige toekomst meer ver wachten als 'voltooid' worden beschouwd? Bepalen ze dat zelf of hangt dat ook af van omstandigheden en ontwikkelin gen waar zij geen invloed op hebben en die zelfs een oud mens nog kunnen verrassen? Uitgebreid onderzoek van een brede commissie onder leiding van D66-politicus Paul Schnabel leidde recent tot de geruststellen de conclusie dat de huidige euthanasiewet goed werkt. Tenminste, als je de zachte dood als een goede oplossing ziet voor ondraaglijk en uitzichtloos lijden. Daar is een meerderheid het over eens. Maar een 'voltooid leven' als indicatie voor hulp bij zelfdoding, zo als de ministers Schippers (Zorg) en Van der Steur (Justitie) nu aan de Tweede Kamer voorstellen, dat gaat nogal ver. Het uitoefenen van de vrije wil is een groot goed. Mensen moe ten elkaar maximaal de ruimte geven. De ideale overheid vergroot die ruimte door burgers in hun keuze te steunen en door ze te faci- literen. Wellicht is dit een onderdeel van de motivatie van de bei de ministers om de regels voor euthanasie te verruimen tot de mensen die 'klaar zijn met leven'. Zij lijken echter te negeren dat de huidige wet al ruimte biedt om te handelen naar nieuwe medi sche opvattingen en naar voortschrijdend maatschappelijk inzicht. Misschien is het verstandiger om naar het overlijden te kijken als het einde van een leven dat zich min of meer ongrijpbaar aan je voltrekt. Je bepaalt ook niet zelf of je geboren wordt. De energie die de ministers nu gebruiken om stervenshulp nog verder te rege len, kunnen zij beter aanwenden om wat te doen aan de kwaliteit van leven van de mensen die denken dat ze er klaar mee zijn. De huidige euthanasiewet biedt ruimte voor eigentijdse stervenshulp De 52-jarige J. van 't H. uit Goes moet veroordeeld worden tot een voorwaardelijke celstraf van een half jaar en een taakstraf van 200 uur, vindt de officier van justitie in Middelburg. En haar 44-jarige plaatsgenoot J. van H. tot een taak straf van 140 uur plus vier maan den voorwaardelijk. Van 't H. wordt ervan verdacht van juli 2007 tot haar aanhouding eind september 2015 uitkerings fraude te hebben gepleegd. Van H. had geen woning meer en de vrouw bood hem onderdak. „Af en toe", zei ze tijdens de behande ling van de zaak. „Alleen in 2015 bleef hij ongeveer een jaar." Dat die verklaring niet strookte bij eerdere verklaringen ('hij bleef drie tot vier dagen per week') weet ze aan haar psychische toe stand in die tijd. Dat had ze alle maal netjes op de formulieren moeten invullen en dat had ze niet gedaan. Dat was uitkerings fraude en omdat Van H. ook elek tra gebruikte, zich waste en dus Volgens Goes had de de verdachte de gemeente voor ruim een ton benadeeld water verbruikte, mee-at enzo voort werd hij beschuldigd van he ling. Alles bij elkaar, zo had de ge meente Goes becijferd, had zij de gemeente voor ruim een ton (bru to) benadeeld. Haar raadsman, S. Nijssen, betoogde dat zijn cliënte absoluut geen kwade opzet had ge had. Uitspraak 27 oktober. Almanak Al weken ging het er over en vo rige week was het dan eindelijk zover: het Vlissingse gezin ging een avondje kaasfonduen. Dat vergde enige voorberei ding. Zo'n beetje de hele zater dag werden lekkernijen verza meld om in de kaas te dopen. Dadels kregen een laagje choco la, vers brood werd afgebakken, garnalen lagen uren in de knof look, tomaatjes in de oven- Toen het fonduestel rond etenstijd van zolder werd ge haald, slaakte moeder een gil. Kaas vergeten. Voorlichting sociale media Peter Sijnke krijgt prijs Informatie voor pleegouders BROUWERSDAM Grevelingenweek in een nieuw jasje lowns met angstaanjagen de maskers, weerzinwekken- 1 de schmink en soms zelfs wa pens. Ze jagen wereldwijd mensen de stuipen op het lijf. Deze week werden ook in Neder land 'horrorclowns' gespot. Woens dag kreeg ook de Zeeuwse politie twee meldingen over 'vreemde clowns'. Er was er een gezien in Ar- nemuiden. En in Middelburg dacht iemand een clown in een auto te zien rijden. Van bedreiging of wa pens was overigens in beide geval len geen sprake. Grappenmaker Toch houdt de enge clown de ge moederen flink bezig. Het bericht van deze krant over de gespotte 'horrorclowns' in Zeeland kreeg op internet meer dan duizend reacties en werd honderden keren gedeeld. Lezers waarschuwden elkaar en ga ven aan niet voor zichzelf in te staan als zij zo'n 'grappenmaker' te genkwamen. Beroepsentertainer Evert van As- selt (21) uit Kapelle vindt de horror clowns een 'zorgwekkende' trend. „Kinderen die zo'n horrorclown zien, worden bang van alle clowns. Misschien waarschuwen ouders voor clowns." Zelf blijft hij 'in zijn eigen kracht geloven' en krijgt hij geen negatieve reacties. Ook niet als hij verkleed als clown in zijn bus rondrijdt. „Maar mensen zien het verschil wel tussen een gewo ne clown en een horrorclown. Zij dragen echt gruwelijke maskers. Maar van collega's hoor ik wel dat zij de horrorclown als stoorzender VLISSINGEN De aanwezigheid van internet in een vakantiewo ning is voor toeristen in Neder land belangrijker dan een wasma chine. Dat blijkt volgens de boe kingswebsite Hometogo uit eigen onderzoek. De aanwezigheid van een zwem bad bij de vakantiewoning of op het recreatiepark wordt door de meeste mensen genoemd als crite rium om voor een accommodatie te kiezen. Hometogo vergeleek ook de doorsneeprijzen van vakantiever blijven binnen Nederland en in Europa. Daarbij werd gekeken naar de kosten voor een overnach ting in een accommodatie voor zes personen, in de zomermaan den en in de drukst bezochte ge bieden. Voor de provincie Zeeland komt Hometogo uit op 109 euro per nacht. Andere kustprovincies zijn aanzienlijk duurder (Zuid-Hol land 121 euro, Noord-Holland 122 euro). Gelderland en Groningen zijn het goedkoopst (99 euro). Op Europese schaal is Neder land een van de duurdere landen, aldus Hometogo. Alleen in Griekenland en Zwit serland kostte een overnachting de afgelopen zomer gemiddeld meer. vrijdag 14 oktober 2016 li Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE SMWO Jongerenwerk houdt met Indigo Preventie een voorlichtingsavond over sociale media op woensdag 19 oktober in Zie- rikzee. De avond wordt spe ciaal georganiseerd voor jongeren, ouders, verzor gers en docenten. Er is zo wel een ervaringsdeskundi ge als politie aanwezig. Belangstellenden zijn van 19.00 tot 21.45 uur welkom in jongerencentrum 4SD. Toegang is gratis. MIDDELBURG De Middelburgse historicus Peter Sijnke (foto) ontving gisteren tijdens zijn af scheid als stadsarchivaris de Goessche Diep Fonds prijs 2016. Deze wordt jaar lijks toegekend als blijk van waardering voor excellent werk op het gebied van cul tuur- of natuurbehoud in Zeeland. Sijnke (1951) krijgt de prijs omdat hij 'een bui tengewone bijdrage levert aan de kennis over de ge schiedenis van Zeeland'. ZIERIKZEE Juvent houdt donderdag 20 oktober een informatie avond Pleegzorg in de ge meente Schouwen-Duive- land. Wie pleegouderschap overweegt en zich wil laten informeren, is welkom in het gemeentehuis van 20.00 tot 22.00 uur. Vanuit Juvent zijn op Schou- wen-Duiveland zo'n 40 pleeggezinnen actief. Voor vragen of info: ju- vent.nl. Aanmelden via: cspleegzorg@juvent.nl. De Grevelingenweek ziet er dit jaar anders uit dan de vo rige twee edities. Het aantal activiteiten is terugge schroefd van 50 naar 15. De organisatie wil zo zorgen voor meer kwaliteit en een hogere opkomst. Dat lijkt te werken: de zeehondenexcur sie, flamingosafari en 'Big Fi- ve'-speurtocht zijn al vol. 'Dit is nu Joanne Karkdijk Vlissingen foto THINKSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64