44 Een hapje van de zee 7 GIPHARTS KOOKEILAND e taak die ik van de beroemde chef had gekregen was om le vende kokkels te koken, te openen en op een bepaalde manier te onthoofden. Kok kels. Ik moet bekennen dat ik alleen wist dat dat schel pen waren, maar verder kende ik de beestjes niet. Hierin was ik niet de enige: hoewel Nederland van oudsher hoofdleverancier van kokkels is, wordt het dier met name in Spanje en Italië gretig verorberd. Daar zijn ze wild van onze schelpen. Met duizenden kilo's tegelijk hebben Nederlandse vissers de dieren naar de Middel landse Zee gestuurd, waarna ze eindigden in vele borden paella en pasta vongole. In het Latijn heet een kok kel cardium edule, wat zoiets betekent als 'smakelijke hartschelp'. Het schelpje wordt ook wel 'kokhaan' ge noemd, omdat het lichaam pje gekookt lijkt op een witte haan met een oranje snavel. De smaak is overweldigend: zoet en zilt tegelijk, zacht en romig. Het is de zee in één hap. Lekkerst In tophoreca krijgen gasten alleen het 'kopje' van de haan geserveerd. In normale restaurants brengt men de beestjes in de schelp naar de tafel. Zoals ze het lekkerst zijn. Tot 2005 werd er met grote schepen mechanisch op kokkels gevist. Door poli tiek gekonkel met de mil- lieubeweging verbood de overheid de vangst, in ruil voor gaswinning onder de Waddenzee. Twee jaar later kreeg een klein klasje 'kok kelaars' toch weer toestem ming om te mogen 'hand kokkelen', oftewel de schel pen handmatig van de Wad denbodem te schrapen. Dat is een inspannend ge doe. Als het zeewater 40 centimeter hoog staat, gaan de handkokkelaars met een De smaak van de kokkel is overweldigend: zoet en zilt, zacht en romig speciale kokkelhark heup wiegend achterwaarts over de bodem van de zee. Per vierkante meter lig gen ongeveer 800 kokkels en een visser kan per tij on geveer 50 vierkante meter begrazen. Dat zijn 40.000 beestjes per keer. Dat klinkt enorm veel, maar dit zijn kabouteraantallen vergele ken met de periode vóór 2005. AAN DE SLAG ui Afgelopen zomer ont moette ik op Texel een van de weinige vissers die kok kels uit het water mogen ha len. Met zijn broer runt Al- bert Schagen een beschei den kokkelvisbedrijf, dat qua opbrengst een schijntje binnenhaalt van de hoeveel heid kokkels die hun vader in zijn tijd wist op te diepen. In één jaar vangen de broers met zijn tweeën wat hun vader tot 2005 in één uur naar boven haalde. De prijs van kokkels is door deze ambachtelijke en tijdrovende manier van vis sen enorm gestegen. Er is ook goed nieuws: dankzij het verbod op mechanische visserij staat de kokkel er ge weldig voor. Én de Neder landse consument begint de geneugten van het beestje te ontdekken. Een kilo verse kokkels kost inmiddels, af hankelijk van het jaarge tijde, tussen een tientje en vijftien euro, en dat valt enorm mee voor een meer dan smakelijke hartschelp. Ik kreeg een recept van Albert Schagen dat iedereen kan bereiden en dat u wer kelijk een ouderwets zeege- voel zal bezorgen. Alles weg in de juiste volgorde Kijk of de deur in het slot valt Smeer het slot Van aal tot zult 6. Klok 5. Eenvoud 4. Radertjes vrijdag 14 oktober 2016 Een jaar of wat geleden liep ik stage in de keuken van een toprestaurant om inspiratie op te doen voor een boek over gastronomie. Ingrediënten 1 kilo kokkels (meer of minder mag ook) 30 gram boter knoflook pepertje peper en zout glas witte wijn gehakte peterselie Was de kokkels in stro mend water. Fruit in een grote pan een uitje, knof look en een half pepertje. Giet er een glas witte wijn bij en voeg als alles kookt peper en zout toe. Doe er een kilo kokkels bij. Laat dit met het deksel op de pan een minuut staan. Goed doorroeren, voeg peterselie toe en leg het deksel er weer op. Na een minuut wederom doorroe ren. Binnen vier minuten zouden alle kokkels open moeten zijn. Gooi de dichte exemplaren weg en serveer de kokkels in een schaal mét het kookvocht. Brood erbij. Wijn erbij. Eerst de cilinder: het slot waar je de sleutel insteekt. Draai de schroef aan de zijkant van de deur los. Steek de sleutel in het slot, draai deze iets en trek de cilinder eruit. Dan de deurklinken, de platen waar de klinken in zitten en tot slot verwijder je aan de zijkant het in- steekslot. Plaats in omgekeerde volgorde de nieuwe onderdelen. Kijk of de sluiting in de deur ook in de huidige opening in het deurko zijn valt. Fijn als het past! Anders maak je met een hamer en een beitel de opening groter. Let erop dat je geen hout wegbeitelt waar je de afdekplaat nog in moet schroeven: die blijft anders niet zitten. Gebruik siliconenspray om het slot te smeren. Olieachtige producten trekken juist vuil en stof aan waardoor het slot snel weer stroef loopt. Spray de siliconenspray in de cilinder, doe de sleutel er een paar keer in en uit en draai een paar keer om, zodat de vloeistof zijn weg door het mechanisme vindt. CoolGift.com, 14,95 De Raat, 359,00 Stephan Siepermann, vanaf 1.989

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57