WIM HOFMAN Pompoen Gezocht: meiden in de techniek Taakstraf geëist voor diefstal 68.000 euro van Gansewinkel Damen Shipyards in de race voor miljardenorder marine ZEELAND 13 Een goede en grote pompoen kweken gaat niet zomaar. Je moet een gat graven van een meter bij een meter bij een me ter en er stalmest ingooien, ver mengd met grond. Het in een kas gekweekte plantje wordt daar dan in gezet. Een pompoen moet veel water hebben, kan niet tegen kou en moet regelmatig organische mest krijgen. Je moet zorgen dat er één vrucht aan de plant blijft en als je dan geluk hebt, krijg je een grote pompoen. Ik heb er één in Californië gezien die meer dan 500 kilo woog. Daar, in Californië, heb je rond deze tijd pompoenfestivals. Ze kijken wie de zwaarste en groot ste pompoen heeft gekweekt en er worden beeldhouwwerken van pompoenen gemaakt. Er zijn op tochten waarbij grote pompoenen op wagens en pick-uptrucks plech tig door straten en over de weg worden vervoerd. Er is muziek en pompoensoep en allerlei pompoen hapjes. Het zijn eigenlijk oogstfees ten, want er is ook veel mais, waar dan weer maisdoolhoven van wor den gemaakt. Maar toch zijn het vooral de pompoenen die het hem doen. Er zijn wedstrijden wie de beste lantaarn van een pompoen kan maken. Er zijn pompoen ver- sierwedstrijden. Amerikanen hou den van wedstrijden. Ze maken overal wedstrijden van. Je ziet ook spookhuizen, want de festivals monden uit in het feest van Hallo- ween, waarbij men de uitgeholde pompoenen als lantaarns gebruikt en waarbij men zich zo griezelig en afschrikwekkend mogelijk kleedt. Als duivel bijvoorbeeld, als geraamte of als een etterende en bloederige zombie. Je ziet weerwol ven rondlopen en vampiers met grote tanden. De een verkleedt zich als een krankzinnige chirurg met witte jas vol bloedvlekken, een ander loopt rond als sexy heks, met een haakneus en in een afschu welijk korte rok. Baby's worden als pompoen verkleedt of als zom bie-banaan of als minigeraamte. Veel spinnen zie je en vleermui zen. Een vreemd feest, Halloween. Misschien slaat het daar in Ameri ka zo aan, omdat de doorsnee-Amerikaan gelovig is en in een hiernamaals en geheimzin nige krachten gelooft. Zeeland heeft meer mensen in de techniek nodig. Het aantal on vervulde vacatures in de tech niek, de bouw en de infra wordt zorgelijk in de toekomst. De hoop is gevestigd op meisjes die nog veel te weinig voor techniek kiezen. „Minister Kamp zegt 'jullie hebben het laagste werkloos heidspercentage, wat zeuren jul lie nou?' We mogen vrezen dat er in Zeeland niet genoeg men sen overblijven om het werk te doen", stelde Dick van der Wouw, onderzoeker bij ZB Plan bureau, gisteren in het Huis van de Techniek in Biobase in Ter- neuzen. Van der Wouw presenteerde onrustbarende cijfers. Zeeland vergrijst en heeft een relatief oude beroepsbevolking. „We hebben in Zeeland meer mensen nodig om onze ondernemers te kunnen bedienen. Bedrijven zou den zich wel eens op termijn kunnen afvragen of ze wel in de juiste regio zitten omdat ze hier niet meer aan de juiste mensen kunnen komen. De demografi sche cijfers voorspellen een grote krapte op de arbeidsmarkt." Omdat de arbeidsparticipatie van vrouwen in Nederland laag ligt, wordt er een beroep gedaan op vrouwen om te kiezen voor een technische of bèta-carrière. Daar liggen nog mogelijkheden. In Zeeland is op dat vlak nog een wereld te winnen. Het percenta ge meisjes dat een technische op leiding volgt, is hier acht procent punt lager dan gemiddeld in Ne derland. We mogen vrezen dat er niet genoeg mensen overblijven om het werk te doen Van der Wouw stelde dat tech nische opleidingen nog harder moeten werken om meisjes aan te trekken. Niet alleen uit belang voor Zeeland, waar de techniek een voorname tak van de econo mie is, ook uit belang voor het voortbestaan van de scholen zelf. „Sinds 2004 moesten hier 36 ba sisscholen sluiten. Het mbo komt straks ook in de proble men. Straks zal een aantal oplei dingen niet meer gegeven kun nen worden." Hoeveel jaren het precies zijn, wist de 52-jarige J. de V. uit We- meldinge niet, maar vast staat dat hij heel wat jaartjes 375 euro per maand moet betalen om zijn schuld aan de Gansewinkel Groep in Eindhoven af te lossen. 68.031,51 euro plus rente om pre cies te zijn. Dat bedrag zou financieel admi nistrateur De V. tussen 2011 en eind 2012 hebben verduisterd. En daarvoor hoorde hij gisteren in Middelburg een taakstraf van 200 uur en een voorwaardelijke cel straf van drie maanden tegen zich eisen. De V. had destijds schulden, 10.000 tot 15.000 euro dacht hij, maar dat bleek 100.000 euro te zijn. Schulden van hypotheek, ver keersboetes, deurwaarderskosten. De V. werkte zowel in het Bel gische Lommei als in Eindhoven via een detacheringsbureau voor Gansewinkel en deed daar de sala risadministratie. Om uit de schul den te komen en ook om - zoals hij zei - 'wat makkelijker bood schappen te kunnen doen', verval ste hij facturen met gefingeerde namen en zette een handtekening op de betalingsopdracht. Zo sluis de hij geld naar zijn privéreke- ning. Overigens ging niet al het geld naar de aflossing van schul den; hij besteedde ook 1.722 euro aan hotel- en verblijfkosten. De zaak tegen De V. werd in fe bruari 2015 al grotendeels behan deld, maar toen aangehouden om dat de rechtbank een reclasserings- rapport nodig achtte. Gisteren bleek de reclassering overigens nog steeds geen rapport te hebben opgemaakt. Mede gezien het tijds verloop en de huidige situatie waarin De V. verkeert, hoefde het dan ook niet meer. Uitspraak over twee weken. Damen Shipyards is in de race voor een miljardenorder van de Duitse marine. Het concern is één van de drie kandidaten voor de bouw van vier MKS180 fregatten. Dat meldt het Financieele Dag blad, mede op basis van artikelen in de Duitse kranten Handelsblatt en Die Welt. De werf van Damen Shipyards die is gespecialiseerd in de bouw van marineschepen is Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen. Hoe groot de kans is dat Damen de order binnensleept, is nog niet te zeggen. De kans lijkt kleiner te worden, omdat een consortiumpartner is gekocht door een concurrent die eveneens aast op de marine-op dracht. Met de order is volgens de Duitse kranten een bedrag ge moeid van tussen de 3,15 en 3,9 miljard euro. Zowel Damen Schelde Naval Shipbuilding als Damen Shi pyards geven geen commentaar op de berichten. „We spreken niet over ongoing concern affairs", rea geert woordvoerder Jan-Hein Ree- ringh van Damen Shipyards. We spreken niet over ongoing concern affairs vrijdag 14 oktober 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Guido van der Heijden Terneuzen Dick van der Wouw Ad Roos Middelburg Jeffrey Kutterink Vlissingen -Jan-Hein Reeringh, Damen Shipyards

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44