31 Sven Kramer zou kunnen denken: na mij de zondvloed. Dat zijn geliefde schaatssport het zwaar heeft, gaat hem aan het hart. Maar een echte bobo wordt hij nooit. Él INTERVIEW SVEN KRAMER Er zijn zoveel reserves doorheen gejaagd binnen het bondsbureau In een hotel in Inzeil, aan twee lange tafels bij het raam, zit een deel van schaatsteam LottoNL-Jum- bo na te tafelen. Sven Kra mer niet. Al is het nog vroeg, hij is zojuist uit zijn hotelkamer naar beneden gelopen. Trainings kampen zijn er niet voor de gezel ligheid. Het leven van Kramer be staat uit zo min mogelijk node loos energie verspillen. Dus komt hij doorgaans als laatste naar het eten en gaat als eerste weer weg. Daardoor is het des te opvallen der dat Kramer (30) zich nu op de voorgrond roert in de proble men rond de KNSB en het op lopende conflict over de finan ciële middelen. Een blad voor de mond neemt hij nooit, maar ja renlang toonde Nederlands be kendste schaatser zijn ongenoe gen voornamelijk binnenska mers. Nu laat hij zich in de me dia uit en bezocht twee weken geleden zelfs een vijf uur duren- maar de schaatsers moeten ver volgens de wereldbekerwedstrij den in een KPN-pak schaatsen. Terwijl LottoNL-Jumbo wel de tickets mag betalen. Ja, dat kan zeker niet de bedoeling zijn." Dat marathonschaatser Jouke Hoogeveen twee weken geleden via Twitter sprak over 'miepende grootverdieners', en meldde dat de premie bij een marathonover winning 'een paar tientjes' be draagt, boeit Kramer niet. Dan zetten ze hem maar neer als geld wolf, zelf weet hij wel beter. „Ik word nu wel een beetje in een po sitie gedrukt die ik niet helemaal terecht vind. Ik ben misschien wel de eerste schaatser die het al lemaal kan missen. Ik doe dit voor het belang van heel veel schaatsers. Geld is het allerlaatste waar het mij om draait, weet je." Zoals het Nederlandse schaat sen er nu voor staat, worden de aankomende twee a drie Winter spelen de resultaten van Sotsji 'never nooit niet' gehaald, denkt hij. De Spelen van 2014 waren voor Nederland de succesvolste Winterspelen ooit, met acht keer goud en in totaal 24 medailles. Kramer won twee van die gou den medailles, op de 5.000 meter en de achtervolging. „Maar Sotsji was een uitkomst van jarenlang geld inpompen, van investeren, door commerciële teams, een goe de opleiding en goede gewesten. Dat brokkelt nu af." Maar ook internationaal pleit Kramer voor verbetering. Hij he kelt de 'logge en starre' organisa- toen. Iemand moet het doen." Kramer voelt zich fysiek goed. In het verleden was dat nog wei eens anders, kampte hij met rug problemen en een zenuwblessu re in zijn been die hem langs de kant hield. Nu heeft hij geen noe menswaardige kwetsuren. Twijfels „In de zomer na Vancouver twij felde ik of ik ooit weer zou schaatsen. Daar heb ik wel van wakker gelegen en dus ben ik blij met hoe het nu gaat. Dat we het erover kunnen hebben of ik nog twee of drie jaar doorga, ter wijl ik om me heen meer men sen zie afhaken dan doorgaan." Hij denkt tegenwoordig wei eens over het leven na het schaat sen. Die vraag komt tenslotte steeds dichterbij. „Al kan ik me er ook niet op betrappen dat ik er tijdens een training over na dacht. Zo lang ik dat nog heb, is het denk ik goed." Misschien gaat hij nog een jaar door na de Winterspelen, misschien ook wel niet. Een ding is voor hem ze ker: over drie jaar is zijn schaats- carrière sowieso voorbij. „Maar vooralsnog focus ik me op de Spe len. Ik leef ik nu alleen nog maar voor die vijf en tien kilometer in februari 2018." Wat daarna ook gebeurt, hem zien ze later niet te rug als bestuurder. Nee, waar schijnlijk gaan dan de schaatsen aan de kant en zegt hij: dag schaatswereld. Kramer, na een spottende lach: „Zoals het nu gaat is die kans steeds groter." ties in zijn sport. „Weet je, je gaat mij niet vertellen dat je een ijsbaan in een wereldstad als Ber lijn niet vol kan krijgen. Dat is ge woon onzin. Dan verkoop je het evenement gewoon niet goed. Maar als wij dat óók nog moeten gaan doen: én onder de 6.10 rij den én een stadion vol krijgen. Dat gaat mij echt niet lukken." Vier jaar geleden had hij zich waarschijnlijk stil gehouden. Dan had Kramer gedacht aan zijn sportieve prestaties, aan waar hij zelf uiteindelijk het bes te van wordt. Het hoort bij het ouder worden. Dertig is hij in middels, de schaatser gaat op voor zijn laatste Winterspelen. „Rond mijn negentiende regel den mensen als Erben Wenne- mars en Mark Tuitert dit ook voor mij. Die luxe had ik des tijds, daar heb ik van geleerd. Mis schien was er toen ook meer res pect vanuit de bond naar de schaatsers. Maar hoe dan ook, nu zit ik in die positie van Erben de ledenvergadering van de schaatsbond. Als het aankomt op zijn sport is Kramer vaak egoïstisch, hij zal zelf de laatste zijn om dat te ont kennen, maar de toekomst van de schaatssport gaat hem aan het hart. Volgens Kramer zijn de schaatsers de dupe van jarenlang mismanagement van de KNSB. De schaatsbond moet na verlies sterk bezuinigen en snijdt daar door onder meer flink in de pre- miepot van de schaatsers. Reserves In Inzeil kiest Kramer zijn woor den weloverwogen. „Er zijn zo veel reserves doorheen gejaagd binnen het bondsbureau. Voor die kosten moeten anderen op draaien, terwijl wij eigenlijk al tijd geleverd hebben." Hij vindt: de langebaanschaatsers brachten het succes, de propositie waar door grote merken als KPN, de huidige sponsor van de bond, hun naam aan het schaatsen ver bonden. De bond zou moeten snijden in andere zaken. Kramer: „De teams brengen zes a zeven miljoen binnen, vrijdag 14 oktober 2016 Kramer tegen bond: 'Wij hebben wél altijd geleverd' Sven Kramer traint het liefst kei hard om in de win ter grote titels te vergaren. Tot zijn spijt is hij nu te veel tijd kwijt met perikelen binnen de KNSB. foto step- HAN TELLIER Lisette van der Geest en Rik Spekenbrink Inzeil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30