KLM-personeel doet vanaf nu alles volgens het boekje M Fouten met EU-geld nog onvoldoende afgenomen E 21 Staatssecretaris houdt vast aan strenge regels Gemeenten zoeken nieuwe manieren om mensen die in de bijstand zitten te helpen, maar het kabinet ligt dwars. Staatssecretaris Klijnsma houdt vast aan straf en dwang. We hopen dat de Tweede Kamer Klijnsma van gedachten kan doen veranderen DE BIJSTAND EIND JUNI 2016 ken of mensen zonder betaald werk bereid zijn om zich in te zetten voor de maatschappij, bijvoorbeeld als vrijwilliger in het plaatselijke bejaarden huis, de bibliotheek of buurt huis. Een andere belangrijke vraag in het onderzoek is of de levenskwa liteit verbetert als je bij stands gerechtigden extra training geeft of helpt met het vinden van passend vrijwilligerswerk. Dat kan goed zijn voor het zelfvertrouwen, de gezond heid en de weerbaarheid van hen die vaak al jaren niet meer meedoen in de maatschap pij. Het gaat om personen die juist daarom vaak een zaam zijn en een slechte re gezondheid hebben gekregen. Maar deugdelijk on derzoek is haast niet mo gelijk als de regering ook in het experiment vast houdt aan regels vol straf en dwang. „Wetenschap pelijk zitten we nu met een probleem", zegt de Til- burgse hoogleraar sociologie Ruud Muffels namens de tien wetenschappers van de universiteiten in Tilburg, Wage- ningen, Utrecht en Groningen. Voor de experimenten in de ge meenten zou de wet een beetje moe ten worden opgerekt. Dat doet ver antwoordelijk staatssecretaris Jet ta Klijnsma van Sociale Zaken. Maar ze creëert ook een probleem. Mensen die te weinig doen om aan betaald werk te komen, moeten na enige tijd uit het experiment worden gezet, vindt Klijnsma. Wetenschapper Muffels denkt zo het onderzoek niet goed meer te kun nen doen. „Gemeenten zullen zich afvragen of meedoen aan zo'n experi ment nog wel zin heeft. We hopen dat de Tweede Kamer Klijnsma van gedachten kan doen veranderen. Want er zitten steeds meer mensen in de bijstand", zegt wetenschapper Ruud Muffels. De regering maakt het heel moeilijk om uit te zoeken of nieuw beleid om bijstandsgerechtig den mee te laten doen in de maatschappij, wel werkt. Tien wetenschappers schrijven dat in een bezorgde brief aan de Tweede Ka mer. De wetenschappers willen onder zoeken wat er gebeurt als verplichtin gen die aan een uitkering gekoppeld zijn, en de controle daarop, worden geschrapt. De vraag is of vrijheid en belonen beter werken dan mensen achter de vodden zitten. Voor het experiment werken de onderzoekers samen met de gemeenten Tilburg, Utrecht, Groningen en Wageningen. Die zoeken nieuwe manie ren om mensen in de bij stand beter te helpen. Gekeken wordt of kandi daten 'bankzitters' wor den als zij zelf kunnen be slissen of zij een tegen prestatie leveren voor een uitkering. Of zullen zij hun best doen om naast hun minimuminkomen bij te verdienen? De weten schappers willen ook bekij- BRUSSEL Bij de besteding van Europees geld gaat het nog steeds mis. In 2015 is naar schatting 3,8 procent van de uitgaven in de EU-landen niet goed verantwoord. Dat is een behoorlijke daling van de 4,4 procent in 2014, maar nog steeds een stuk meer dan de foutmarge van 2 procent die de Europese Rekenkamer aan vaardbaar vindt. Dit meldt het jaarverslag van het orgaan, dat de cijfers schat op basis van steekproeven en administratie ve controles. „De Rekenkamer geeft nu opnieuw, en al 22 jaar lang, een negatieve verklaring af over het financieel beheer. Maar het gaat wel steeds be ter", vindt het Nederlandse lid Alex Brenninkmeijer. „Hoe het zeker niet moet, toont een project in Italië, waar EU-sub- sidie voor de verbreding van een pad werd gegeven. Bij con trole bleek 10.000 euro echter aan de plaatselijke kerk te zijn gegeven." Vermoedelijke frau degevallen geeft de Rekenka mer door aan het Europese fraudebureau OLAF. Dat wa ren er vorig jaar 11, tegenover 22 in 2014. Het geringe aantal steekproeven dat in Neder land werd genomen maakt het volgens Brenninkmeijer onmogelijk een nationaal percentage te noemen. „Neder land heeft wel als een van de weinige lidstaten een minister van Financiën die elk jaar een verklaring over de zuiverheid van de uitgaven tekent." KLM wil na eind oktober 40 pro cent van de trans-Atlantische vluchten met één cabinelid min der uitvoeren om zo de bezuini gingsdoelen te halen. FNV Cabine is hier fel op tegen. Zit de veiligheidskaart in elke stoelzak? Ligt het demonstratie materiaal waarmee de veiligheid sinstructie kan worden gegeven op z'n plek? Is met een spiegeltje gecontroleerd of alle bagagebak- ken leeg zijn? Cabinepersoneel van KLM voert de controles van daag volgens het boekje uit, en dat kan in een toestel met 425 stoelen een behoorlijke tijd duren. De stiptheidsacties, uitgeroepen door FNV Cabine, beginnen al ver voor de vlucht in het bemanning centrum op Schiphol. Voor elke vlucht moeten de leidinggeven den aan boord daar met elkaar overleggen. Een vliegtuig moet drie tot vier uur aan de grond blijven om alle stappen stipt uit te voeren In de praktijk is de piloot vaak niet bij die 'prejlight-briefmg' aan wezig. Dan beginnen de senior purser en purser alvast het overleg over cabinezaken. Maar nu wach ten ze tot de captain ook aanwezig is, hoelang dat ook mag duren. Deze week wordt door het cabi nepersoneel weinig flexibiliteit be tracht. „Door de regels conse quent te volgen, kan het langer du ren voordat een vlucht vertrekt. Wij hebben berekend dat een vliegtuig drie tot vier uur aan de grond moet blijven om alle stap pen stipt uit te voeren", zegt FNV Cabine-bestuurder Zakaria Bou- fangacha. De grootste cabinebond, VNC, zegt desgevraagd niet mee te doen aan de actie. „Wij voeren nog geen acties waar de passagier de dupe van kan worden", zegt voorzitter Annette Groeneveld. vrijdag 14 oktober 2016 Wetenschappers botsen met Klijnsma over bijstand A Staatssecretaris Jetta Klijnsma. foto bart maat/anp Ruud Muffels, hoogleraar 463.000 bijstandsgerechtigden 21.000 meer dan een jaar geleden. De stijging is voor de helft te verklaren door het aantal nieuwko mers. 48.000 mensen jonger dan 27 jaar hadden eind juni een bijstandsuit kering. Dat zijn er 7.000 meer dan eind juni 2015. Die stijging is mede het gevolg van verander de wetgeving, onder meer in de Wajong. (cijfers CBS) Bart van Eldert Tilburg De arbeidsonrust bij KLM heeft de vliegtuigen bereikt. Het cabi nepersoneel van vakbond FNV leeft tot vanavond 22.00 uur de regels veel strikter na. Vluchten kunnen daardoor vertraging op lopen. Herman Stil Schiphol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21