Een kei in haar vak 4) Strijd tegen onverantwoorde soja is nog lang niet gewonnen Goedaardige hackers u 18 ECONOMIE üi 111 IBU In de schijnwerpers Geen multinational die zo veel weer stand oproept als Monsanto. De jaar lijkse protestmars tegen het agro-chemische bedrijf brengt overal ter we reld mensen op de been. Die zien Monsanto als de duivel, met de vernietiging van de aar de als geheime agenda. Waarom wordt ie mand het uithangbord van zo'n gehaat be drijf? Voordat Debbie de Wagenaar (49) in fe bruari bij de producent van zaden en gewas beschermingsmiddelen aan de slag ging, was ze verantwoordelijk voor de communi catie van McDo nald's. Ook geen af /JT bedrijf met lou- ter fans. De Amerikaan se fastfoodketen is hét mikpunt ÖgfJV in de strijd tegen ongezond eten. Tv Een onderwerp dat net zo gevoe lig ligt als de on derwerpen waar mee Monsanto kampt, zoals zijn mogelijk kanker verwekkende pesticide Round up, genetische modificatie en het patenteren van gewassen. In zulke 'complexe reputatievraag stukken' ziet De Wagenaar juist de uitdaging. Wat dat over haar zegt? Dat ze een kei is in haar vak, zegt Aalt Dijkhuizen, voorzitter van de topsector Agri&Food. „Voor een be drijf met de wind in de rug kan iedereen de pr doen. Bij zij- of tegenwind moet je een professional zijn die daar een uitdaging in ziet." De Wagenaar zoekt bewust spannende werkomgevingen op. Vroeger wilde ze ge heim agent worden. Ze begon haar carrière als woordvoerder voor het Rode Kruis in oor logsgebieden als Srebrenica en Rwanda. Of ze de strijd om Monsanto's reputatie ooit wint, is zeer de vraag. Het bedrijf is ope ner geworden in de (sociale) media, maar die glasnost komt wellicht te laat. Bayer, de farmareus die Monsanto overneemt, zou zich van de beladen naam willen ontdoen. Ill III Flitsen SBM Unilever Aegon TomTom DUURZAAMHEID Eind 2011 ondertekenden verte genwoordigers van de veevoer- sector, supermarkten, de secto ren zuivel, varkens en pluimvee en LTO Nederland een intentie verklaring om foute soja uiter lijk in 2015 uit te bannen. Veel so- jateelt zorgt nog voor ernstige milieuschade in sojaproduce- rende landen. Dat is bij lange na niet gelukt, zo blijkt. Grootste boosdoeners zijn volgens de So- jacoalitie de varkens- en pluim veesector, die soja gebruiken als voer. Hiervan was slechts 10 pro cent duurzaam. De zuivelsector is wel 100 pro cent over op verantwoorde soja en supermarkten zijn begonnen met het opnemen ervan in de in- koopvoorwaarden. De Neder landse Vereniging voor Varkens houders (NW) en de Nederland se Vakbond Pluimveehouders (NVP) zeggen dat de keuze voor de soort soja wordt gemaakt door de veevoederfabrikanten. Brancheorganisatie voor diervoe- derbedrijven Nevedi kaatst de bal terug. „De markt moet er ook naar vragen", zegt directeur Henk Flipsen. „De boeren wil len wel meer betalen voor ande re soja, maar alleen als zich dat ook vertaalt in een meerprijs voor hun product. De consu ment laat het daar nog afweten." In Den Haag start vandaag een 'tribunaal' tegen Monsanto. Topdrukte voor Debbie de Wagenaar, communicatiedirecteur van het omstreden biotechbedrijf. Geboren in 1967 in Wouden berg Studie HEAO Economie Sinds februari Directeur Corporate Affairs Monsanto Annemieke van Dongen Action is zijn groeitempo aan het versnel len. De discounter verwacht dit jaar meer winkels te openen dan de 141 filialen die vo rig jaar in bedrijf werden genomen. Volgen de week wordt in Grenoble de tweehonderd ste Franse Actionwinkel geopend. Action heeft 780 winkels verdeeld over zes Europe se landen, waarvan 349 in Nederland. Contactloos betalen wint aan populari teit. Inmiddels wordt ruim één op de vijf pin betalingen op die manier uitgevoerd. Vorige maand vonden circa 65 miljoen contactloze betalingen plaats. O vrijdag 14 oktober 2016 De maritiem dienstverlener veerde op na een koopadvies van Kepler Cheu- vreux. De kwartaalcij fers van het voe dingsmiddelen concern werden lauw ontvangen. De verzekeraar had te kampen met een advies verlaging door Société Généra le. In Amsterdam ging het aandeel onderuit na een omzetwaarschu wing. O o Nederlandse soja is nog voor twee derde onverantwoord. Dat melden verschillende mi lieuorganisaties, waaronder Mi lieudefensie en het WNF, vere nigd in de Nederlandse Soja- coalitie. Annemieke van Dongen Amsterdam Jaya Baloo, chef veiligheid bij KPN. J foto frank de roo 'Ethische' hackers, computerdes kundigen die een bedrijf juist be schermen tegen aanvallen van buitenaf, zijn schaars. KPN haalt ze overal vandaan. Zo telt het KPN-team leden uit Bulga rije, Turkije en zeifs Australië, al- lemaal door de inlichtingen- dienst AIVD gescreend. „Ik zat in het Australische team op de Cyberlympics, het jaarlijkse wereldkampioenschap voor hackers", zegt Australiër Jeremy. „Nu woon ik in Am- fóg sterdam." Net als veel van ypj zijn collega's is hij van jongs af aan geobsedeerd door computers. „Sommi- flfl gen hebben ook onethisch V gehackt, ik zelf niet trou- wens." Het ultieme succes: een 'zero day'-attack blootleggen. Dat is een computerdreiging ontmaskeren die tot dan toe geheel onbekend is voor gebruikers en de software- ontwikkelaar. De belangrijkste ei genschap voor ethische hackers, naast computervaardig- J heden, aldus Jeremy: „We zijn extreem paranoïde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19