Belastingdeal Oranjes stuit op onbegrip Meer toezicht Dupont na nieuw lek 9 Opnieuw moet minister-presi dent Mark Rutte zich verantwoor den voor het Koninklijk Huis. In de laatste week van oktober mag hij de Tweede Kamer uitleggen waarom de geheime belastingdeal uit 1973 in 2016 nog overeind staat. Eerst moet hij een brief schrijven om uit te leggen waarom drie ach tereenvolgende staatshoofden pro fiteerden. „Dat moet stoppen", zegt Jeroen Recourt van regeringspartij PvdA. „Bij een modern koningschap hoort ook normaal belasting beta len." SP-Kamerlid Ronald van Raak: „Dat geld moet terug." Ook GroenLinks-Kamerlid Linda Voortman wil dat, maar ze betwij felt of dat juridisch mogelijk is. PW-leider Wilders reageert: „Het vrijstellen van belasting op pri vévermogen is iets wat weinig Ne derlanders snappen." Over de regeling die 43 jaar ge heim bleef, zeggen drie ex-minis- ters van Financiën het volgende. Gerrit Zalm heeft op verzoek van premier Balkenende in 2009 het stelsel van de kosten Koninklijk Huis herzien. Hij liet gisteravond weten: „Ik wist er niets van. En ik vind er niets van." Oud-minister Johan Witteveen (WD) uit het ka binet-De Jong (1967-1971) meldt: „Ik ben er wel mee bezig geweest, maar ik kan het me niet precies herinneren." Iets soortgelijks zegt Roelof Nelissen (KVP) uit het ka binet-Biesheuvel (1971-1973): „Ik weet dat het kabinet-De Jong met deze regeling bezig is geweest. Tij dens mijn ministerschap is dat niet gebeurd. Maar het kabi net-Den Uyl (1973-1977) heeft het afgemaakt." Uit zijn relaas blijkt dat konin gin Juliana en prins Bernhard des tijds langjarig een lobby voerden. Nelissen wil niet zeggen wat hij van de deal vindt. Zijn opvolger uit het kabinet-Den Uyl, Wim Duisenberg, leeft niet meer. Het Koninklijk Huis is in een maand driemaal in opspraak ge raakt. Allereerst was er de toelage die prinses Amalia krijgt als zij achttien wordt: ruim anderhalf miljoen. Afgelopen weekeinde werd duidelijk dat de Oranjes twee kunstwerken hebben ver kocht voor enkele miljoenen eu ro's. Maandag kwam daar het nieuws over de belastingdeal bij. De Belastingdienst heeft gepro beerd de documenten voor vele tientallen jaren achter slot en grendel te krijgen in het Nationaal Archief. RTL Nieuws zag de staatsgehei- me documenten in. Maandagavond kwam een kilo van het kankerverwekkende mid del formaldehyde vrij. Op last van de provincie werden direct twee productielijnen op het terrein in Dordrecht tot nader order geslo ten, hoewel Dupont beweert één lijn uit eigener beweging al te heb ben stilgelegd. De twee lijnen mo gen van de provincie pas weer in gebruik genomen worden als Du pont kan aantonen dat de fabriek weer veilig kan draaien. De maatregelen zijn gisteren af gekondigd in een gesprek met de directie. De fabriek moet van de provincie niet alleen technisch weer in orde zijn, maar moet ook veilig zijn voor het personeel. De Inspectie Sociale Zaken en Werk gelegenheid en de Veiligheidsre gio Zuid-Holland Zuid gaan vol gende maand het complete veilig heidssysteem doorlichten. Dupont ligt de laatste weken zwaar onder vuur vanwege een eerder lek met formaldehyde in augustus. Toen kon in twee dagen tijd meer dan 2.700 kilo verdwij nen, zonder dat de beveiligingsin stallatie het opmerkte. Dordrecht en Sliedrecht zijn daar woest over. Beide gemeenten hebben Dupont op het matje geroepen. De provincie heeft aangifte ge daan tegen Dupont. Het bedrijf zegt in reactie op het nieuwe lek dat de onlangs geïnstalleerde snuf- felpalen hun werk nu wel hebben gedaan. Ook alle afspraken die vo rige week met Sliedrecht en Dord recht zijn gemaakt, zouden zijn nagekomen, zegt ook de Dordtse wethouder Rik van de Linden. „Er lijkt alert gereageerd te zijn." Dupont zegt dat het spul kon ontsnappen tijdens het reinigen van een leiding. Er zou geen ge vaar zijn geweest voor omwonen den en werknemers. Dordtse ge meenteraadsleden lieten gisteren weten te zijn geschrokken van het nieuwe incident. gewelddadig, al was hij niet be trokken bij goed georganiseerde criminaliteit. Op zijn strafblad prijken vele veroordelingen, voor diefstal, straatroof en huiselijk geweld (poging tot) zware mis handeling. Hoewel het voor de hand ligt de vele schietpartijen met elkaar in verband te brengen omdat die elkaar zo snel opvolgen, is daar weinig reden toe. De recherche heeft nog geen enkele aanwij zing dat een of meer van de inci denten iets met elkaar te maken hebben. De incidenten veroorzaken veel onrust. Het grove vuurwa pengeweld dat Ricorda S. ver wondde en Djordy Latumahina doodde, vond plaats op klaarlich te dag en voor de ogen van jonge kinderen. Waren het in het eer ste geval leerlingen van de basis school, in het tweede geval ging het om Latumahina's 2-jarige dochtertje dat voor haar neus haar vader vermoord zag worden terwijl haar moeder zwaarge wond raakte. Dat doet denken aan andere li quidaties uit de afgelopen jaren. De Amsterdamse crimineel Lu cas Boom werd in juni vorig jaar met bruut geweld vermoord voor een schoolplein in Zaan dam waar tientallen kinderen speelden; bij verscheidene onder- wereldmoorden werden Amster damse criminelen vermoord in het naaste gezelschap van hun kinderen. 4 liquidaties woensdag 12 oktober 2016 In 2016 zijn tot nog toe 19 mensen vermoord. Vorig jaar kwamen 15 mensen om bij gewelddadigheden. De geheime deal die de Oranjes in 1973 sloten om belasting over privévermogen terug te krijgen, stuit in Den Haag op onbegrip. Oud-ministers van Financiën zeggen niet het naadje van de kous te weten. Jan Hoedeman Den Haag De provincie Zuid-Holland schroeft het toezicht op Dupont in Dordrecht op. De provincie maakt bekend voortaan onaan gekondigde inspecties te gaan uitvoeren. Aanleiding is het nieu we lek met formaldehyde. Albert Sok Dordrecht zeker vijf keer zijn geschoten door een man op een mountainbike, foto as media Amsterdam Bij een schietpartij tegenover een basisschool raakte een man gewond aan zijn arm. foto dingena mol Poging mislukt ;terdam '|siaps¥Sws

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9