'Sjoemelcommissie' naar Den Haag NIEUWS 7 Hertogin van Cambridge maakt indruk II Haar eerste officiële buitenlandse reis zonder haar man, de Britse prins William, bracht prinses Catherine gisteren naar Nederland. Deze krant volgde haar spoor naar Den Haag en Rotterdam en zag haar magie van nabij. Ze heet Martina, werkt als vrijwilliger in een zieken huis en haar lippen zijn blauw gebibberd. Ze moest en zou hier staan, op deze frisse dinsdagmiddag in de Haagse binnenstad. Tegenover het Mauritshuis, waar de Britse prin ses Catherine straks de kunstcollec tie bezoekt die haar schoonfamilie ana het museum heeft uitgeleend. „Zondag werd een vrouw in het zie kenhuis opgenomen die niets uit kon brengen, behalve: ga dinsdag naar het Mauritshuis, ga naar Kate kijken. Ik had gewoonweg geen keu ze." Naast haar: Zarkis, met een bos bloemen voor Catherine - tot haar huwelijk met de Britse prins Wil liam heette ze Kate Middleton, tegen woordig staat ze in eigen land vooral bekend als Catherine, hertogin van Cambridge. „Ik werk zelf in de mode wereld, vind haar een stijlicoon en wil haar daarom graag deze bloemen aanbieden. Net als Maxima." Den Haag komt tot stilstand door de vrouw die ooit de koningin van Groot-Brittannië wordt. Verkeer moet wachten tot haar BMW met persoonlijke standaard langs is ge raasd, op weg van de lunch met ko ning Willem-Alexander in diens Vil la Eikenhorst, naar het Mauritshuis. Ik ben echt onder de indruk. Wat een vrouw! Er wordt een uur niet gewerkt op en rond het Binnenhof. Het personeel van Mark Rutte's ministerie van Al gemene Zaken hangt uit de ramen. Kamerleden en hun medewerkers ook. Vanuit de PvdA-vleugel hangt iemand een pamflet uit het raam, met de tekst: Stem Diederik, doorpakken En letterlijk is er stilte als zij van haar auto naar het Mauritshuis schrijdt op haar naturelkleurige hak ken, op het geklik van tientallen mee gereisde Britse fotografen na. Observatie 1: wat is ze dun, zeker in dit klassieke, violette deux-pièces. Observatie 2: wat een fraai detail, die oorbellen met een parel - juist van daag. In het Mauritshuis bekijkt de kunsthistorica twee minuten naar Vermeers Meisje met de Parel. Mu seumdirecteur Emilie Gordenker draagt ook al een parel in haar oren. „Nee, daarover heb ik vooraf geen contact gehad met het Britse hof. Ik heb maandag alleen even nagevraagd hoe groot ze is, of ik wel mijn hak ken kon dragen." Ze kunnen het goed vinden, deze twee kunstliefhebsters. Lachen alle bei hardop bij de rondleiding. Ca therine vertrekt later dan gepland. Terwijl haar gevolg ietwat ongedul dig van hakken naar tenen wipt, praat de hertogin nog honderduit met Gordenker. Buiten wachten Martina en Zarkis af. Zij op 'iets groots, wat dan ook', hij op het moment dat hij zijn rui kers kan overhandigen. En dat lukt. Uit een zwart tasje vist hij razend snel een door hem zelf ontworpen handtasje, van zijn merk Celez. Daar was het echt om te doen, met die bloemen lokte hij haar alleen maar. Triomfantelijk: „Zo is het bij Maxi ma ook gelukt." Verderop kauwt koningshuisfan Arno mokkend op een stroopwafel én Engelse drop. Hij wil Catherine twee klompjes overhandigen, voor haar kinderen. „Ze liep helemaal mijn kant niet op. Nou ja, ik heb toch meer met Maxima dan met haar." Toch gaat hij naar Rotterdam, waar de hertogin in achterstands wijk Bospolder/Tussendijken haar eerste buitenlandse officiële bezoek zonder echtgenoot afsluit bij een jon gerenproject. Arno drukt zichzelf naar voren. En, zoals zo vaak in verhalen met prinsessen, komt alles goed. Bij haar afscheid praat ze zeker een minuut met hem. „Het spijt me dat ik u in Den Haag niet zag." Arno, licht geë motioneerd: „Ik ben echt onder de indruk van haar. Wat een vrouw!" De parlementsleden, die uitzoe ken hoe het kan dat 29 miljoen personenauto's en lichte bestelwa gens op de Europese wegen bij lan ge na niet voldoen aan de uitstoot normen, komen volgend voorjaar met hun eindverslag. Naarmate hun onderzoek vor dert, blijkt meer en meer dat de in stanties die automodellen moes ten keuren niets deden als ze vast stelden dat auto's op de weg vele malen vuiler waren dan bij de la boratoriumtest. Ook wordt steeds duidelijker dat lidstaten hun eigen industrie afschermden. Deze week hoorde de commis sie verantwoordelijken uit Italië die niets deden met hun eigen conclusie dat een bepaald model Fiat zes keer meer uitstootte dan toegestaan, bij een test in Duits land zelfs 22 keer meer. Gisteren bleek dat ook de Nederlandse RDW zich geen seconde verant woordelijk voelde voor de eind- goedkeuring van de Opel Zafira, waarvan de uitstoot door een Duits keuringsbureau was getest. Volgens Gerbrandy is het hoog tijd dat de goedkeurende instan ties modellen die niet aan de nor men voldoen van de weg halen. „Zij zijn de enigen die dat kun nen." Niets doen is volgens hem misdadig. De vuile lucht in stede lijke gebieden, deels veroorzaakt door de veel te hoge NOx-uitstoot van diesels, leidt volgens Europe se studies tot zo'n 72.000 voortijdi ge doden per jaar. De commissie heeft nog steeds zware druk no dig om beleidsverantwoordelijken naar Brussel te halen. Nadat de Duitse oud-industriecommissaris Verheugen na drie weigeringen toch kwam, zwichtte vorige week ook de Franse minister Ségolène Royal. 'Haar' Renault zit ook in de beklaagdenbank. woensdag 12 oktober 2016 Catherine kwam, zag en overwon Jeroen Schmale Den Haag/Rotterdam —Arno, koningshuisfan Prinses Catherine in gesprek met scholie ren bij het Maurits huis. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP FOTO ONDER GETTY Kathleen Van Brempt en Gerben Jan Gerbrandy, voorzitter en rap porteur van de Europese onder zoekscommissie 'Dieselgate', brengen vandaag verslag uit aan de Tweede Kamer. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7