Nog niets is zeker in Nieuwstraat-Zuid 'Rol burgemeester is te groot' Bouw Jumbo ligt bij Raad van State ZEEUWS-VLAANDEREN 7 De bewoners vinden het ook leuk als we langs komen **1 anste u vroeger veel? Had u veel vriendjes toen u klein was? En is het leuk in het be jaardentehuis? Leer lingen van de Sint Jozefschool in Eede vroegen bewoners van Coensdike gisteren het hemd van het lijf. Het thema van de Kinder boekenweek is 'Opa's en oma's - voor altijd jong.' En waar kun je met de school dan beter naartoe gaan, dan een woonzorgcentrum? Dat dacht juf Maud Scheele van de basisschool uit Eede ook. „En de bewoners vinden het ook leuk", zegt ze. De hele school toog daarom naar Aardenburg voor een gezellige én leerzame ochtend met de bewoners. De 32 leerlingen hebben zich goed voorbereid. Ze delen cake uit en placemats met een zelfgemaak te tekening. 'Lieve bewoners van Coensdike. Bedankt dat we hier op bezoek mogen komen', staat er op. Aanvankelijk ietwat verlegen schuiven de kinderen bij bewo ners aan, met op school gemaakte vragenlijsten in de aanslag. Die verlegenheid is snel weg, sommige kinderen zitten na tien minuten al prinsheerlijk bij bewo ners op schoot. Ilham (to) gaat naast meneer Willems zitten en wil een heleboel van hem weten. Zoals wat hij vroeger wilde wor den en wat zijn lievelingseten is. „Goede vragen", vindt hij. „Ik had geen droombaan toen ik klein was, maar ik heb in het leger geze ten en daarna jaren in Brussel ge woond en gewerkt. En mijn lieve lingseten is frietjes met mayonai se." Aan een andere tafel worden prangende vragen over spelletjes gesteld. Want wat zijn kaatsebal- len nou eigenlijk? Na de koffie en limonade, wor den de ouderen getrakteerd op in gestudeerde versjes en natuurlijk het liedje van Opa Bakkebaard. De groepen 6,7 en 8 maken het zichzelf iets ingewikkelder en de clameren zelfgeschreven gedicht jes over hun opa en oma. „Als ik je zie, dan zeg ik jippie", zegt een jongetje op plechtige toon. Een collectieve zucht van vertedering gaat ook door de recreatieruimte voor het gedicht van Ilham. „Lieve oma. Ik zie je maar twee keer per jaar, maar ik vind het zo leuk om bij jou te zijn. Oma, ik hou van jou." Kirsten (12), de voorleeskam- pioene van de school, leest een spannende passage voor uit een toepasselijk boek. De verdwenen oma van Mieke van Hooft gaat over twee zusjes die hun naar zeep ruikende oma Pleun kwijt zijn. „Oei", roepen jong en oud be zorgd. Een bewoonster geniet volop en kijkt het allemaal glimlachend aan. „Wat een leuke kinderen", verzucht ze. „Ze mogen van mij best hier blijven." De gemeente, de architect en aan nemer Van der Poel gaan de plan nen, als de gemeenteraad dat in november goed vindt, verder uit werken in samenspraak met woonstichting Clavis (tien du- plexwoningen) en de instelling voor psychiatrische zorg Zeeuwse Gronden (kantoren, ateliers, res taurantje en winkel). Er kan nog op alle mogelijke ma nieren geschoven worden met de schetsen, verzekerde gemeentelijk projectleider Michel de Vos naar aanleiding van vragen en sugges ties van de tientallen belangstel lenden, die zich in de Burgerzaal hadden verzameld. De Vos benadrukte dat één ding vast staat: het monumentale 200 jaar oude pand Nieuwstraat 20 blijft behouden en gaat in de ver koop. Vice-voorzitter Adri Tho- lens van het Schoolmuseum (Rijksmonument) op de hoek van de Nieuwstraat-Korte Kerkstraat pleitte niet voor het eerst voor het vrijhouden van de omgeving van het museumgebouw; het mag niet uit het zicht raken door belenden de nieuwbouw. De 'pauperpan den' worden voorjaar 2018 ge sloopt. Eind dat jaar is alles klaar. Enkele aanwezigen vroegen ook extra aandacht voor Nieuw- straat-Noord, waar zich voorname lijk horeca bevindt. Coalitiepartijen CDA, Nieuw Ge meentebelang en VVD en opposi tiepartij Lijst Babijn schrijven in een brief zich 'ernstige zorgen te maken over de conceptnota terras senbeleid'. Ze sluiten zich daar mee aan bij de ondernemersvere nigingen van Sluis, Oostburg en Breskens, die eerder hun ongenoe gen al kenbaar maakten. In de nieuwe regels krijgt de burgemees ter veel meer bevoegdheden. Te veel, vinden de vier fracties, die sa men een ruime meerderheid in de Sluise raad hebben. Volgens de nieuwe regels mag de burgemeester de achtergrond van een exploitant onderzoeken en bij een vermoeden dat er iets niet in de haak is, de exploitatie tij delijk of definitief staken. Dat gaat te ver, vinden de briefschrijvers. Die stellen daarnaast vast dat er meer regels komen en dat die strenger worden dan voorheen. Dat gaat in tegen het idee van 'de regulering', de afspraak dat er juist minder regels zouden ko men. „Een terras uitbaten is geen recht meer maar een 'gunst' van de gemeente", concluderen de par tijen. Juist daarom verbaast het de vier fracties dat er geen formele in spraakprocedure gevoerd wordt. B en W kiezen daarvoor omdat het zou gaan om 'minimale wijzigin gen ten opzichte van het bestaan de beleid'. Gezien de aard van de veranderingen en de boosheid bij de ondernemers zou het verstan dig zijn om het proces wél op for mele wijze te laten verlopen, vin den de vier fracties. Die roepen B en W op om in conclaaf te gaan met de betrokken sectoren en een nieuwe nota te maken. De brieven van de ondernemers vereniging en de raadspartijen worden vanavond besproken tij dens een commissievergadering van de Sluise raad. Supermarkt Lidl en de Stichting Supermarktfonds zijn naar de Raad van State gestapt om de bouw van een Jumbo in Oost burg tegen te houden. De Lidl is de beoogde buurman van de Jumbo, en het fonds behartigt de belangen van bestaande su permarkten. De Sluise gemeenteraad be sloot afgelopen voorjaar akkoord te gaan met de komst van de Jumbo. De supermarkt komt aan de Langestraat, tussen de nieu we brede school en de Lidl. An dere supermarkten in Oostburg -er zijn al een Albert Heijn, Aldi en Lidl- vinden een vierde exem plaar te veel van het goede. Om wonenden zijn verder bang voor overlast. Om die redenen stem de overigens een deel van de ge meenteraad tegen het plan. De gang naar de Raad van Sta te levert in elk geval flinke ver traging op. Mocht de bouw uit eindelijk niet doorgaan, dan zit de gemeente Sluis met een pro bleem. De komst van de Jumbo levert Sluis 1,4 miljoen euro op. Die is bestemd voor de herinrich ting van het centrum van Oost burg. En die is al begonnen. woensdag 12 oktober 2016 'Als ik oma zie, dan zeg ik j ippie' Sophie Stockman Aardenburg D Maud Scheele, juffrouw k Oud en jong leren van elkaar bij Coensdike. De tienjarige Ilham (I) heeft op de Sint Jozefschool vra gen bedacht, die ze voorlegt aan de bewoners, foto peter nicolai De invulling van Nieuwstraat- Zuid in de binnenstad van Ter- neuzen komt weliswaar dichter bij, maar heel concreet zijn de plannen nog niet. Omwonenden en andere belangstellenden kre gen maandagavond tijdens een informatieavond in het stadhuis te horen dat er enkel 'een vlek- kenplan' op tafel ligt. Wout Bareman Terneuzen De gevelrij rechts wordt deels vervangen. FOTO HARMEN VAN DER WERF Het nieuwe terrassenbeleid in de gemeente Sluis deugt niet. De burgemeester krijgt een veel te grote rol. Daarom mogen B en W het -zoals de nota nu is opge steld- niet invoeren. Dat vindt een meerderheid van de Sluise gemeenteraad. Martijn de Koning Oostburg Martijn de Koning Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77