II ZEELAND 5 KAMERDEBAT HULP AAN ZEELAND Krijgt do Tweede Kamer vandaag de regering in beweging om Zeeland te helpen? Jo-Annes de Bat en Albert de Vries hebben goede hoop. „Natuurlijk ben ik positief ge stemd", zegt gedeputeerde Jo-An nes de Bat (CDA, financiën), „maar het moet woensdag wel ge beuren." Vanmiddag moet duidelijk wor den of er beweging zit in het rege ringsstandpunt over de toekomst visie van oud-premier Jan Peter Balkenende over Zeeland. Onder zijn leiding heeft de Commissie Structuurversterking en Werkgele genheid Zeeland enkele maanden geleden aanbevelingen gedaan om de economie van de provincie te versterken. Daar zat ook een ver langlijstje bij aan het kabinet. Zo als hulp voor de kerncentrale en tientallen miljoenen, onder meer voor een bèta college. Vanuit Den Haag is tot dusver de boot afge houden. Tijdens de Algemene Beschou wingen, kort na Prinsjesdag, bleek al dat de Kamer daar niet blij mee is. Er moet iets voor Zeeland wor den gedaan. Vandaag staat het rap port 'Zeeland in stroomversnel ling' op de agenda. Twee uur lang is Zeeland, en alleen Zeeland, hét onderwerp in de Tweede Kamer. „We hebben veel gesprekken ge voerd, veel gelobbyd", verklaart De Bat. „We hebben alle fracties benaderd, input geleverd. Het is nu aan hen om het af te maken." Een belangrijk onderwerp is de kerncentrale in Borssele. Die is verliesgevend en gaat de investe ringskracht van de regio - energie bedrijf Delta en haar aandeelhou ders (de provincie en de gemeen ten) - te boven, aldus Balkenende. Dus moet het Rijk de helpende hand toesteken. Regeringspartij PvdA vindt dat het kabinet Zeeland in de kou laat staan en voert achter de schermen al maanden forse druk uit op de ei gen bewindslieden om Zeeland te helpen. De boodschap: er mogen niet nóg meer banen verloren gaan. Dat is een levensgroot risico als bijvoorbeeld het netwerkbe drijf Enduris moet worden ver kocht om de verliezen van de kerncentrale te financieren. Of de PvdA zijn zin krijgt is nog de vraag. PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg voert van daag namens de sociaaldemocra ten het woord in het voor Zeeland cruciale debat. „Onze inzet zal zijn dat het kabinet Zeeland te hulp schiet bij de kwakkelende kerncentrale", zegt De Vries. „Het kabinet heeft een onderzoek laten doen en er zijn verschillende toe komstscenario's op een rij gezet. Officieel ken ik dat rapport (van bureau Roland Berger - red.) niet. Maar de kans dat het kabinet Zee land op dat vlak gaat helpen is toe genomen", zegt hij geheimzinnig. Erover uitweiden doet hij verder niet. VERLANGLIJSTJE De Vries zal het kabinet van daag vragen het rapport openbaar te maken. Of de PvdA helemaal zijn zin krijgt, vraagt De Vries zich af. „Er blijft een paar punten over waar nog geen zicht is op een oplossing. Ik denk dan aan het door de commissie Balkenende voorgestelde Zeelandfonds en de oprichting van een bèta collega als tweede university college. Als het kabinet daarin Zeeland niet tege moet komt, zal ik proberen om in een tweede debat via een motie toezeggingen binnen te halen." De Vries heeft er goede hoop op dat het kabinet vandaag gaat bewe gen, terwijl er aanvankelijk hele maal geen beweging in zat. „Ik heb inderdaad het idee dat de op gevoerde druk vanuit de PvdA-fractie wel degelijk effect heeft. We komen steeds een stap je verder." Het was maar vijf uur rijden en zo maar ineens bedacht hij het: we gaan terug naar Bosnië. Veteraan Steef van Hoeijen uit Terneuzen keerde na negentien jaar terug naar Prijedor, waar hij dingen meemaakte die een mens niet mee zou moeten maken. „We zouden naar Hongarije op vakantie gaan. Op Google Maps zag ik een paar da gen voor vertrek dat Bosnië eigenlijk niet eens zo ver was." En zo reed hij twee we ken geleden naar Prijedor waar hij voor het laatst was in 1997, als marechaussee. „Terug in bekend gebied. Ja, da's apart. Toen we vanuit Kroatië, Bosnisch gebied binnenreden en het landschap steeds ru wer werd, merkte ik het. Ik zat steeds naar de kant van de weg te kijken of daar niet iets lag. Onwillekeurig merk je dat je niet zomaar over iets heenrijdt dat op de weg ligt. Stoppen aan de kant van de weg om dat je nodig moet, dat doe je niet." Het laat ste stuk naar Prijedor heeft hij zijn vrouw laten rijden. Bang dat hij door een plotse linge herbeleving onveilig zou rijden. Van Hoeijen heeft als gevolg van de oor log in voormalig Joegoslavië een posttrau matische stressstoornis (PTSS). Pas na een jarenlang proces van therapie en gedokter werd onderkend dat hij een schoolvoor beeld was van PTSS. „Bij Centrum '45 Ik dacht: 'ik ga nóóit meer terug'. Met Obli kon ik me over die grens zetten. waar ik een jaar intern ben geweest zeiden ze 'je komt nooit meer van je trauma's af. Die hou je je leven lang. Wel kunnen we je rugzak wat lichter maken'. Dat is ze ei genlijk nooit gelukt. Obli kon dat wel." Obli is de labrador-hulphond die sinds november 2015 niet meer van zijn zijde wijkt. Hij waakt voor stressvolle momen ten, hij houdt zijn baas in de luwte en wekt hem voor de nachtmerries te erg wor den. „Ik heb altijd gedacht, ik ga nóóit meer terug. Met Obli kon ik mezelf over die grens zetten. De beelden kwamen wel weer terug daar, maar ze waren wel te dra gen. Obli heeft hard moeten werken daar. Ik herkende Prijedor niet direct. Geen ko gelgaten of kapotgeschoten ruïnes. Het ver keersgedrag wel. Nog steeds een gekken huis." Zijn bezoek aan Bosnië was een bezoek aan vrienden die hij tijdens de oorlog maakte, zoals tolk Slavko. „Slavko had toen geen besef van mijn PTSS-problemen. De mensen daar waren bezig met overleven. De mensen zijn zo flexibel. De groepen gaan weer met elkaar om. De oorlog is ook niet ontstaan door de mensen, die wilden dat niet. Het waren de politici. Ook nu zie je weer de populisten naar boven komen. De vlam kan zo weer in de pan slaan." woensdag 12 oktober 2016 Maanden zei het kabinet nee, wordt het vandaag een ja? Gedeputeerde Jo-Annes de Bat is optimistisch, foto lex de meester Jeffrey Kutterink Ernst Jan Rozendaal Den Haag Hulp voor de kerncentra le Borssele, bijvoorbeeld door een garantstelling voor een miljoenenlening. 10 miljoen euro per jaar extra uit het Zeelandfonds, als compensatie voor het ontbreken van dividend uit Delta. Een bijdrage van 25 mil joen euro in een Zeeland fonds van 100 miljoen om de economie te versterken. 20 miljoen euro voor een bèta college PvdA-Kamerlid Albert de Vries heeft goede hoop. fotoanp Na 19 jaar trauma terug in Guido van der Heijden Terneuzen —Steef van Hoeijen Bosnië Steef van Hoeijen bezocht Bosnië met zijn vrouw Miriam en hulphond Obli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75