Drie kwartier reizen om op school te komen Zeeuws team oefent evacuatie op zee 3 Él HOE VER IS HET NAAR SCHOOL? Goes Na school kan ik niet lang chillen, want dan ben ik te laat thuis. Dat is best jammer 58 61 73 221 254 298 en explosie op dek 3!", roept iemand naar Gé- rard Teunissen. Die stond in een zaaltje op het vliegveld van Oos tende net zijn team te instrueren, en moet dus snel schakelen. Want een ontploffing, dat is wel iets om rekening mee te houden als hij en zijn teamgenoten zometeen ge dropt worden op de ferry Oscar Wilde, midden op de Noordzee. Teunissen is lid van het MIRG- team van de Veiligheidsregio Zee land, dat gisteren en vandaag mee doet aan een grote internationale oefening bij Zeebrugge en Oos tende. Een MIRG-team bestaat uit brandweerlieden, en is speciaal be doeld om snel in te grijpen bij pro blemen op een schip. „We zijn er vooral om massa-evacuaties te voorkomen", legde Ruud Maljaars van de Veiligheidsregio Zeeland eerder op de dag uit. „Een MIRG-team probeert de situatie onder controle te krijgen, zodat het schip uiteindelijk mét alle mensen aan boord terug naar de haven kan." Vooral bij cruisesche pen en ferries kan dat van groot belang zijn. „Want honderden of zelfs duizenden mensen van boord halen op volle zee, daar zit echt niemand op te wachten." Er zijn inmiddels MIRG-teams in Nederland - het Zeeuwse MIRG-team met 36 leden -, Bel gië, Engeland en Frankrijk. Ze doen allemaal mee aan de oefe ning. „Groot voordeel is dat we al- Duizenden mensen op volle zee van een schip halen, daar zit je niet op te wachten lemaal op dezelfde wijze zijn ge traind", legt Pieter Jongejan van het Zeeuwse team uit. „Voor brandweermensen is dat bijzon der. Het is ook noodzakelijk dat je wilt samenwerken. En dat doen we tijdens deze oefening dus." De oefening, waaraan bijna vijf honderd mensen meedoen en die bijna twee jaar voorbereidingstijd vergde, begint 's ochtends met de mededeling dat er brand is op de Oscar Wilde, een 161 meter lang schip van Irish Ferries met zo'n 150 mensen aan boord. De bemanning kan de situatie niet aan, en roept de hulp in van het Belgische MIRG-team. Die vra gen na een paar uur op hun beurt de Nederlandse, Engelse en Fran se teams om assistentie. En dus staat de Zeeuwse ploeg om een uur of drie op het vliegveld van Oostende klaar om per helikopter naar het schip vervoerd te wor den. Pas kort ervoor hebben ze ge hoord wat er precies aan de hand is, en meer informatie druppelt langzaam binnen. Een uurtje later is de groep, twaalf mensen sterk, op de Oscar Wilde en begint de ac tie écht. De oefening gaat vandaag ver der. Dan wordt het schip terugge bracht naar de haven in Zeebrug ge en komen de passagiers - van wie een deel gewond - van boord. Het grootste deel van het werk voor de MIRG-teams zit er dan op. Ze dragen de boel over aan hulpverleners aan de wal, die on der meer gaan oefenen met het re gistreren van de opvarenden en de behandeling van de gewonden. woensdag 12 oktober 2016 scholier reist het verst Jongeren van Noord-Beveland moet verreweg de meeste kilometers afleggen naar de middelbare school. Ook Borsele staat hoog op de landelijke ranglijst. Hier de top-10 en de posities van de overige Zeeuwse gemeenten. GEMEENTE PROVINCIE AFSTAND (km) 1 Noord-Beveland Zeeland 14,0 2 Bergen Limburg 10,6 3 Opmeer Noord-Holland 9,9 4 Strijen Zuid-Holland 9,6 5 Loppersum Groningen 9,4 6 Hilvarenbeek Noord-Brabant 9,2 7 Borsele Zeeland 9,1 8 Ten Boer Groningen 9,0 9 Rijnwaarden Gelderland 8,8 10 De Wolden Drenthe 8,5 11 Veere 8,3 12 Schouwen-Duiveland 8,2 18 Tholen 7,8 20 Sluis 7,7 Joanne Karkdijk Iedere dag leggen Amber van Helden uit Kamper land en Isa den Hartog uit Kortgene drie kwartier af voor ze op het Ostrea Ly ceum in Goes zijn. Amber met de bus, Isa op de fiets. Isa: „Ik zou liever iedere dag met de bus gaan. Maar dat mag ik van mijn moeder alleen als het heel glad of koud is." De veertienjarige scholieren zijn allebei 'best jaloers' op klasge noten die 's ochtends langer kunnen blijven liggen. Hun ei gen wekker gaat altijd om half zeven. Amber: „Als ik het eerste uur moet beginnen, neem ik de bus van tien over zeven. Dan ben ik kwart voor acht op school. Dat is een half uur te vroeg, maar ik wil geen bus later nemen. Want die is altijd superdruk. En na schooltijd kan ik niet te lang met vriendinnen chillen, want dan ben ik te laat thuis. Dat is best jammer." Het kost Isa drie kwartier om vanuit Kort- Isa den Hartog (links) en Amber van Helden. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN —Amber van Helden gene in Goes te komen. De anderhalf uur die ze per dag op de fiets zit, vult ze met mu ziek luisteren. Ze geniet niet van de route die ze aflegt, zegt ze. „De omgeving is heel saai, want ik fiets alleen maar door polders." Amber pakt alleen de fiets als ze niet het eerste lesuur hoeft te beginnen. „Ik denk er wel eens over om 's och tends vroeg ook op de fiets te gaan, maar ik doe het uit eindelijk nooit. Want dan moet ik nog eerder uit bed." Terneuzen Reimerswaal Hulst Kapelle Vlissingen Goes Middelburg Martijn de Koning Oostende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73