5 „Ik heb er moeite mee als er wordt gezegd dat wij Russische reacties uit lokken. Ergens werd er een Krim ge annexeerd, werd Oost-Oekraïne ver gaand gedestabiliseerd. Denk aan Transnistrië en Georgië. Oefenen wij met duizenden en duizenden manschappen aan de grens? Dat is bij ons niet aan de orde. Het is puur defensief; er is niks offensiefs aan. Kijk wat de Russen doen in Syrië. Dat zijn meer dan speldenprikjes." „Oekraïne is geen lid van de NAVO. Artikel 5 - een aanval op één is een aanval op allen - is niet van toepas sing. Anders was er ook bij Oost- Oekraïne al ingegrepen. Rusland weet heel goed wat het doet." „Nee. Ik ga er vanuit dat Rusland heel goed nadenkt voordat het wat doet in relatie tot het NAVO-grond- gebied." „We zien ze af en toe opduiken in ons luchtruim of in onze wateren en dan treden we op. Op die manier spierballen tonen, vind ik onnodig en overbodig. Het vergroot de kans op ongelukken. Het is belangrijk om met elkaar te blijven praten. Ook om dat ik van mening ben dat er geen militaire oplossing is. Je moet met een gesprek de gemoederen willen kalmeren. Anders zijn de gevolgen eindeloos." „Als een land grenzen overschrijdt, is verwijdering een logisch gevolg. Maar niemand binnen de NAVO heeft er baat bij om in vijandbeelden te denken." „Precies." „De Koude Oorlog is er in zekere zin nog steeds. Niet dat er twee groot machten zijn die elkaar in evenwicht houden, maar het leven a la toen, met grote propagandamachines, zie je wel nog steeds. Kijk naar Wit-Rus- land, de achtertuin van Europa. De periode van toen gaat zich niet her halen, maar wat je nu hebt, is mis schien wel risicovoller. Het is onvoor spelbaar geworden. Cyberaanvallen zijn aan de orde van de dag met mo gelijk vergaande gevolgen. Helemaal nieuw. Er is terrorisme in onze bin nensteden. Deze zaken maken dat de veiligheidssituatie minder overzich telijk wordt en daarmee risicovoller." „Dat is heel naïef natuurlijk! Dat is precies wat je terugziet in de wijze waarop Nederland met zijn krijgs macht is omgegaan. Na de val van de Muur wilde we het vredesdividend innen. We dachten met z'n allen dat vrede en veiligheid vanzelfsprekend kon zijn. Maar we kunnen de wereld niet door een malletje halen. Je moet er vol voor aan de bak. Je kunt niet in periodes van relatieve rust de helft van de krijgsmacht laten ver- Na de val van de muur dachten we dat vrede vanzelf sprak. Dat was naïef dwijnen. Na de val van de Muur is daar veel te gemakkelijk, te lichtvaar dig over gedacht." „De kerntaken van Defensie staan in de grondwet. In de politiek gaat het echter vaak over het ambitieniveau van de krijgsmacht. Alsof de krijgs macht een ambitie heeft, winst moet maken! De ongemakkelijke waarheid is dat dit wordt bepaald door de te genstander. Het gaat om de verdedi ging van onze eigen belangen." Lacht: „Ik ben niet zo van het uitslui ten omdat dat zo hoort. Ik zie het al lemaal wel. Ik ga eerst knokken voor een mooi resultaat. Graag wil ik wat we nu hebben bereikt verder breng en." Ze lacht harder. „Ook dat lijkt me be- reninteressant! Dit is het mooiste de partement om te dienen." COLUMBUSDAG Drie Roemenen vast na fatale vechtpartij Viertal gepakt voor plof kraken Aantal wanbetalers zorgpremie daalt woensdag 12 oktober 2016 Koude1 is er. j s Is er geen sprake van actie reactie? NAVO-landen stationeren militairen in de Baltische staten, Rusland plaatst raketten in Kaliningrad? Hoe zit het met Oekraïne als Poetin het op z'n heupen krijgt? Ze kunnen hun gang gaan? Moeten wij ons ook zorgen maken? Hoe is het mogelijk dat een land dat u eerder als bondgenoot beschouw de - de koning en Poetin dronken zelfs een biertje - nu weer gezien wordt als een bedreiging? Rusland doet zelf niet erg zijn best om dat beeld te kantelen. Vreest u een nieuwe Koude Oorlog? Na de Koude Oorlog werd een zucht van opluchting geslaakt. Het gevaar was geweken. Hennis tijdens een bezoek aan lucht machtbasis Edwards, Californië. FOTO DAVID MONEW/ANP Moet de krijgsmacht niet beter beschermd worden tegen bezuini gingswoede? Dat er een minimum in de grondwet wordt vastgesteld? Heeft u al zin om straks de VVD-f ractie te leiden? Maar nog vier jaar op Defensie ziet u niet zitten, hoorden wij. AMSTERDAM De politie heeft drie mannen uit Roe menië gearresteerd vanwege be trokkenheid bij de vechtpartij op de Wallen in Amsterdam waarbij een 32-jarige man uit Voorthuizen om het leven kwam. Dat is gisteren in het televisieprogramma Opsporing Verzocht bekendgemaakt. De drie van 20, 22 en 27 jaar zijn zaterdag in Brussel aangehouden. De vecht partij was begin september. UTRECHT Vier mannen in de leeftijd van 28 tot 42 jaar zijn gisteren opgepakt voor een reeks plof- en trekkra- ken op geldautomaten. Volgens de politie maken ze deel uit van een groep die in supermarkten in brak en de geldautomaat verniel de. De politie kreeg het viertal uit Utrecht en Nieuwegein in het vi zier na een plofkraak in Soest vo rige maand. DEN HAAG Het aantal mensen dat hun zorg premie niet betaalt, is flink afge nomen. Op 1 augustus 2016 wa ren er 290.000 wanbetalers, eind 2014 waren het er nog ruim 325.000. Volgens minister Schip pers van Volksgezondheid daalt het aantal wanbetalers in de zorg door de nieuwe mogelijkheden die zorgverzekeraars hebben om betalingsregelingen te treffen. •4 Een histori sche brand weerauto leidt de Columbus Day Parade in New York. Elke tweede maandag van oktober wordt in de VS de ontdekking van het conti nent Amerika herdacht. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5