Gemeente zet monumenten van Zierikzee in de etalage Welzijn op recept Op zoek naar skills SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Schouwen-Duivelandse lopers met diabetes gaan richting medaille Het voelt alsof ze op schoolreis gaan, maar de deelnemers aan de Diabetes Challenge leveren eigenlijk een topprestatie. In een paar maanden tijd krikten ze hun conditie flink op. U Met z'n allen eenen vijftig kilo lichter. Een (gezamenlij ke) suikerwaarde die honderdzeve nenvijftig punten is gekelderd. En dan ook nog eens zeker weten dat je zaterdag collectief de eind streep haalt. De club Schou wen-Duivelandse wandelaars die meedoet aan de Nationale Diabe tes Challenge heeft in een paar maanden tijd veel bereikt. De cijfers liegen er niet om, zegt Janet Vleeshouwer van de Zierikzeese fysiotherapiepraktijk Fysant. Zes van de twintig deelne mers hebben minder medicatie nodig dan voor ze hun wandel schoenen een paar maanden gele den voor het eerst uit de kast trok ken. „Dit zijn duidelijke cijfers. Hierop komt zeker een vervolg." Maar eerst even deze week door. Want na alle training moet het nu gaan gebeuren. De groep uit Zierikzee - naast twintig men sen met diabetes lopen nog eens drieëntwintig partners en andere wandelliefhebbers mee - loopt de ze week vier dagen lang dagelijks vijf, tien of twintig kilometer uit. Drie dagen op Schouwen-Duive landse bodem en de laatste dag, samen met alle andere deelne mers uit Nederland, in de buurt van Paleis het Loo in Apeldoorn. Om daar gezamenlijk te eindigen op een soort Via Gladiola tijdens Stress? Nee. Wel een gezonde spanning. Het is een beetje alsof we op schoolreis gaan het Nationale Diabetes Challenge Festival. „We gaan dat allemaal redden", zegt Janet beslist. „Ieder een is goed voorbereid. Stress? Nee. Maar wel een gezonde span ning. Het is een beetje alsof we op schoolreis gaan. Alleen al die reis met de bus." Janet en Jaco Vleeshouwer van Fysant zijn aanjager achter de Schouwen-Duivelandse deelna me aan de Diabetes Challenge, een initiatief van de Bas van de Goor Foundation. „Om mensen in beweging te krijgen en ook om aan zorgverzekeraars te laten zien dat bewegen zin heeft." Via de foundation worden gegevens ver zameld onder deelnemers. Ook de club uit Zierikzee doet aan dat landelijke onderzoek mee. De uit slagen worden in november be kend gemaakt en dan wordt ook duidelijk of Schouwen-Duiveland se lopers volgend jaar opnieuw kunnen aanhaken bij de Diabetes Challenge. „Maar ook zonder dat gaan wij door." De lopers van nu lopen -als het goed is- na het scoren van hun medaille op eigen kracht, soms in spontaan ontstane groepjes, door. „Al ben ik wel van plan over een maand of drie een meting te hou den. Dat is toch nog een soort stok achter de deur." ZIERIKZEE Het project Welzijn op recept van het SMWO krijgt een innovatiesubsidie van veertig duizend euro van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het project is voor mensen met psychosociale klachten, die geen baat hebben bij reguliere behande ling. Na doorverwijzing van de huisarts of een andere zorgverle ner vangt SMWO ze op met een gericht programma. Dat loopt uit een van creatieve activiteiten, sa men eten, vrijwilligerswerk, sport en bewegen of een combinatie van dat aanbod. Deze aanpak moet de zelfredzaamheid verster ken en voorkomen dat de klach ten erger worden. De rapen waren gaar toen de ge meente vorige maand bekend maakte gebouw De Haene, ook bekend als Tempeliershuis, te wil len verkopen. Na het vertrek van de huurder, een christelijke boek handel, staat het monument aan de Meelstraat leeg. 'Of de uitver koop van het cultureel erfgoed was begonnen', vroeg de PvdA zich af. Het CDA wilde weten wat het volgende monument zou zijn: 'Stadspoorten misschien?' Donderdagavond in de raads commissie bleek de soep niet zo heet te worden gegeten als ze werd opgediend. De verkoop van gemeentelijk onroerend goed is de bevoegdheid van burgemees ter en wethouders. Ook de ver koop van monumentaal onroe rend goed. De mededeling over gebouw De Haene was slechts be doeld om de meningen te peilen. Die zijn nu duidelijk. Monumen ten mogen alleen verkocht aan een partij die er verantwoord mee omgaat, zoals de stichting Monumenten Schouwen-Duive land. De gemeente moet bij ver koop ook niet het onderste uit de kan willen hebben, vindt de raad. En van het CDA mag er zelfs subsidie worden gegeven als een gebouw voor maatschap pelijke activiteiten wordt ge bruikt. „De kopers staan niet in de rij," zei wethouder Wout van den Berg. Verkopen voor minder dan de marktwaarde wil hij wel, maar hij moet oppassen dat dit niet als staatssteun kan worden uitgelegd. „Daarin zijn we de nuances aan het zoeken." ZIERIKZEE Twee uur lang moe ten de laatstejaars van de be roepsgerichte profielen Horeca, Bakkerij en Recreatie en Bou wen, Wonen en Interieur van Pontes Pieter Zeeman donder dag 20 oktober strijdend aan de bak. Dan wordt op de school in Zierikzee de selectiewedstrijd voor Skills Talent gehouden. Elke school stuurt per vak richting een team van drie leer lingen naar de provinciale voor rondes, die op 8 december wor den gehouden in Goes. In maart volgt de landelijke fi nale van de teamvakwedstrij- den. Teamwerk, talentonwikke- ling en vaktrots staan centraal. woensdag 12 oktober 2016 Kilo's lichter over eindstreep bij de Diabetes Challenge Janet Vleeshouwer van Fysant die met plezier vele kilometers Minder kilo's, minder medicatie. Het trainen voor de Nationale Diabetes Challenge leverde fysiek met de club meeliep. „Ik ben zelf ook afgevallen." veel voordelen op. Maar ook sociaal: „Veel lol en gezelligheid. De groep is erg leuk." foto's dirk-jan gjeltema Esme Soesman Zierikzee —Janet Vleeshouwer De gemeente Schouwen-Duive land wil af van het eigendom en beheer van monumentale ge bouwen in Zierikzee. Er wordt alleen verkocht aan een stich ting die ze goed kan beheren. Ton van den Nouweland Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56